Największa aukcja dzieł sztuki w historii. Obrazy, m.in. van Gogha, Klimta i Moneta, sprzedano za 1,5 miliarda dolarów

Źródło:
The Guardian, Reuters, Christie's
Największa aukcja dzieł sztuki w historii
Największa aukcja dzieł sztuki w historiiReuters
wideo 2/2
paulina wideo ok

Sprzedane w środę przez dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku obrazy pochodziły z kolekcji współzałożyciela Microsoftu Paula Allena. Łączna cena wszystkich prac osiągnęła 1,5 miliarda dolarów. W czwartek sprzedane zostaną kolejne obrazy.

Na aukcji, która odbyła się w środę wieczorem, sprzedano 60 obrazów pochodzących z kolekcji zmarłego w 2018 roku Allena. Jak ocenił sam dom aukcyjny, była to największa aukcja w historii pod względem wartości sprzedanych dzieł. Łączna kwota, za jaką je wylicytowano, to dokładnie 1 506 386 000 dolarów, co według Christie's uczyniło kolekcję Allena "najcenniejszą kolekcją prywatną wszech czasów". Niektóre z obrazów pobiły wcześniejsze rekordy sprzedaży dzieł poszczególnych artystów, a cena wielu z nich znacznie przekroczyła szacunki Christie’s co do kwoty, za którą zostaną sprzedane.

- Nigdy wcześniej nie mieliśmy aukcji, na której więcej niż dwa obrazy byłyby sprzedane za więcej niż 100 mln dolarów. A dziś mamy ich pięć - mówił Max Carter zajmujący się sztuką XX i XXI wieku w Christie's. - Cztery z nich to arcydzieła ojców modernizmu, Cezanne'a, Seurata, Van Gogha i Gauguina - wskazał.

ZOBACZ TEŻ: Obraz namalowany przez Karola III sprzedany na aukcji. Osiągnął cenę niemal 10 razy wyższą od oczekiwanej

Najdroższy obraz sprzedano za niemal 150 mln dolarów

Najdroższym sprzedanym obrazem był "Les Poseuses" George’a Seurata z 1888 roku, przedstawiający trzy nagie modelki. Został on sprzedany za 149,2 mln dolarów, co było najwyższą kwotą, za jaką kiedykolwiek kupiono obraz tego malarza.

Rekordową cenę odnotowano też w przypadku obrazu Vincenta van Gogha - "Verger avec cypres" został sprzedany za 117,2 mln dolarów.

Pejzaż Paula Cezanne’a pt. "La Montagne Sainte-Victoire" namalowany między 1888 a 1890 rokiem sprzedano za rekordowe 137,8 mln dolarów, dzieło Paula Gaugin’a "Maternite II" z 1899 roku za 105,7 mln dolarów, a obraz Gustava Klimta "Brzozowy las" z 1903 roku za 104,6 mln dolarów.

Wśród sprzedanych dzieł znalazły się też obrazy Pabla Picassa, Georgii O’Keefe, Claude’a Moneta, Davida Hockney’a czy Andrew Wyeth’a oraz rzeźby Alexandra Caldera i Maxa Ernsta, a także odbitka fotografii Edwarda Steichena z 1905 roku pt. "The Flatiron", którą sprzedano za 11,8 mln dolarów.

Jak podaje "Guardian", dochód ze sprzedaży dzieł, zgodnie z wolą zmarłego w 2018 roku współtwórcy Microsoftu, ma być przeznaczony na cele charytatywne.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: The Guardian, Reuters, Christie's

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/ChristiesInc