"New York Times": USA i sojusznicy przygotowują plan ciężkich sankcji na Rosję na wypadek jej inwazji na Ukrainę

Źródło:
PAP, "New York Times"

Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami opracowują plan poważnych sankcji mających zniechęcić prezydenta Rosji Władimira Putina do dalszej inwazji na Ukrainę. Miałyby one zostać wprowadzone zaledwie kilka godzin po potencjalnej agresji, by uzmysłowić rosyjskiemu przywódcy koszty ewentualnego ataku - pisze dziennik "New York Times". W poniedziałek ma się rozpocząć seria spotkań dyplomatycznych z przedstawicielami Rosji w celu rozwiązania kryzysu.

Nowe "finansowe, technologiczne i wojskowe sankcje" - jak pisze "NYT" - miałyby być bardziej skuteczne niż nałożone w roku 2014 przez administrację prezydenta Baracka Obamę za napaść Rosji na wschodnią Ukrainę i aneksję Krymu, a także późniejsze posunięcia zastosowane w następstwie ingerencji w amerykańskie wybory w 2016 roku i cyberatak przeprowadzony w cztery lata później.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Plan dotkliwych sankcji na Rosję

"New York Times" podał w sobotę, że w razie ataku Moskwy omawiany wspólny projekt restrykcji byłby bardziej dotkliwy niż wcześniejsze, które - chociaż wyrządziły pewne szkody rosyjskiej gospodarce - nie osiągnęły założonych celów. Putin się nie wycofał, zignorował też większość zobowiązań dyplomatycznych przewidzianych w porozumieniach mińskich.

"Plany, o których Stany Zjednoczone rozmawiały w ostatnich dniach z sojusznikami, obejmują odcięcie największych rosyjskich instytucji finansowych od światowych transakcji, nałożenie embarga na wyprodukowaną lub zaprojektowaną przez Amerykanów technologię potrzebną w przemyśle obronnym i konsumenckim, a także dostarczenie Ukrainie uzbrojenia, które mogłoby być użyte podczas ewentualnej wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiej okupacji wojskowej, jeśli by do niej doszło" – wylicza nowojorski dziennik, powołując się na anonimowych przedstawicieli administracji prezydenta Joe Bidena.

Dyskutowano nawet tak daleko idące środki jak całkowity zakaz eksportu do Rosji telefonów, laptopów, lodówek i zmywarek, które zawierają części zaprojektowane lub stworzone w USA. W ślad za amerykańskimi twórcami sprzętów elektronicznych mieliby pójść europejscy i południowokoreańscy. "Rosja, w przeciwieństwie do Chin, nie tworzy żadnych z tych produktów, więc efekt dla konsumentów mógłby być wyraźny" - zaznacza dziennik.

Rosyjskie manewry wojskowe mil.ru

"New York Times" zwrócił uwagę, że takie zamiary ujawnia się rzadko z wyprzedzeniem, ale doradcy prezydenta Bidena chcą zasygnalizować Putinowi, z czym dokładnie będzie musiał się zmierzyć, w kraju i za granicą w nadziei, że wpłynie to na jego decyzje w nadchodzących tygodniach. Sankcje miałyby wejść w życie już kilka godzin po ewentualnej napaści na Ukrainę - pisze nowojorski dziennik.

Rozmowy rosyjsko-amerykańskie

Seria dyplomatycznych rozmów mających na celu rozładowanie napięcia rozpoczyna się w poniedziałek w Genewie pod przewodnictwem ze strony amerykańskiej zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. Rosję będzie reprezentował zastępca ministra spraw zagranicznych Siergiej Rybakow. Rosja rozmieściła blisko 100 tys. żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą. Zaprzecza jednak jakoby przygotowywała inwazję.

Ćwiczenia rosyjskich spadochroniarzymil.ru

"Oczekuje się, że rosyjscy oficjele będą forsować swoje żądania 'gwarancji bezpieczeństwa', w tym zakazu rozmieszczania w Europie jakichkolwiek pocisków, które mogłyby zagrozić Rosji oraz rozmieszczania broni lub wojsk w byłych państwach sowieckich, które przystąpiły do NATO po upadku muru berlińskiego" – zauważył "NYT". Jak dodał, Putin domaga się też zakończenia ekspansji NATO na wschód, a zwłaszcza wykluczenia przyłączenia Ukrainy do polityczno-militarnego sojuszu.

"Administracja Bidena powiedziała, że jest gotowa przedyskutować wszystkie rosyjskie obawy dotyczące bezpieczeństwa - i ma długą listę własnych. Jednak żądania rosyjskie oznaczają demontaż architektury bezpieczeństwa Europy zbudowanej po upadku Związku Sowieckiego" – oceniła gazeta.

Drugie spotkanie przewidziane jest w środę w Brukseli. W negocjacjach z Rosją wezmą udział członkowie NATO. "NYT" przewiduje, że w trzecim spotkaniu z serii, które ma odbyć się w Wiedniu w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), weźmie udział Ukraina, ale ze względu na dużą liczbę uczestników (57) nie dojdzie raczej do poważnych negocjacji.

"Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja zainicjuje prowokację"

Nowojorski dziennik uważa, że dyplomaci USA martwią się reakcją Rosji po długim tygodniu rozmów, bo może ona wykorzystać ich ewentualne fiasko jako usprawiedliwienie dla działań militarnych.

"Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja zainicjuje prowokację lub incydent (…), a następnie spróbuje wykorzystać to do uzasadnienia interwencji wojskowej, mając nadzieję, że zanim świat zorientuje się w podstępie, będzie już za późno. Tym razem jasno powiedzieliśmy Rosji, co ją czeka, jeśli wciąż będzie podążać tą drogą, włączając w to ogromne konsekwencje, sankcje ekonomiczne, czego wcześniej nie stosowaliśmy" – cytuje nowojorski dziennik piątkową wypowiedź sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

USA przygotowują plan sankcji na Rosję na wypadek jej inwazji na Ukrainęmil.ru

Pośród ewentualnych środków odwetowych dyskutowanych w różnych kręgach Waszyngtonu w razie inwazji, "NYT" wymienia m.in. wypowiedź przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Marka A. Milley'a. W rozmowie przed dwoma tygodniami z rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem miał on ostrzec, że inwazja na Ukrainę będzie dla Rosjan trudna do przełknięcia. Bez wdawanie się w szczegóły wskazał na opcję dostaw broni, w tym prawdopodobnie pocisków przeciwlotniczych Stinger, które mogłyby zostać użyte przeciwko siłom rosyjskim.

Zdaniem nowojorskiej gazety jednym z tematów, który prawdopodobnie będzie omawiany na forum NATO w nadchodzącym tygodniu, jest plan zwiększenia, być może o kilka tysięcy, liczby żołnierzy USA stacjonujących w krajach bałtyckich i w Europie Południowo-Wschodniej.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP, "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: