Rosja i USA doszły do porozumienia. Memorandum ws. lotów nad Syrią


USA i Rosja podpisały we wtorek memorandum dotyczące bezpieczeństwa samolotów bojowych obu krajów w Syrii - przekazał Pentagon. Wcześniej tego dnia ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że otrzymało już dokument.

Rzecznik Pentagonu Peter Cook powiedział, że pełny tekst memorandum nie zostanie podany do publicznej wiadomości na prośbę strony rosyjskiej.

Cook wyjaśnił, że porozumienie zawiera szczegółowe procedury dla pilotów oraz zobowiązanie do stworzenia lądowego połączenia telekomunikacyjnego między obiema stronami na wypadek, gdyby połączenie radiowe było niemożliwe. Jak dodał rzecznik, dokument wzywa, by samoloty wojskowe obu krajów utrzymywały "bezpieczny dystans". Nie podał szczegółów.

Jak z kolei ocenił rzecznik rosyjskiego resortu obrony gen. Igor Konaszenkow, memorandum jest istotnym krokiem naprzód. Według Konaszenkowa, cytowanego przez rosyjską agencję TASS, Amerykanie zobowiązali się, że przekażą swym partnerom na terytorium Syrii uzgodnione z Rosją zasady bezpieczeństwa lotów.

Tłoczno nad Syrią

Rosja i USA prowadzą równoległe operacje lotnicze w Syrii. Amerykanie od ponad roku atakują cele dżihadystów z IS zarówno w Iraku, jak i w Syrii. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Wcześniej w październiku rosyjskie ministerstwo obrony przygotowało projekt dokumentu ws. środków zapobiegania potencjalnym incydentom. Odbyły się też kolejne rundy rozmów na ten temat pomiędzy przedstawicielami resortów obrony obu krajów.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: fil//gak / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości