Amerykańscy scenarzyści kończą strajk. Jest wstępne porozumienie

Autor:
akr//mm
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Amerykańscy scenarzyści w Hollywood protestują
Amerykańscy scenarzyści w Hollywood protestują
Reuters
ReutersAmerykańscy scenarzyści w Hollywood protestują

Hollywoodzka gildia scenarzystów zagłosowała we wtorek za zakończeniem strajku. Wcześniej osiągnięto wstępne porozumienie z największymi wytwórniami filmowymi i platformami streamingowymi. Gildia zapowiedziała, że jej członkowie mogą wrócić do pracy już w środę. Ostateczne zatwierdzenie porozumienia, obejmującego między innymi podwyżki płac i zabezpieczenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, ma jednak dopiero nastąpić.

Amerykańscy scenarzyści filmowi i telewizyjni odeszli z pracy w maju tego roku po tym, jak nie udało im się osiągnąć porozumienia z największymi studiami, takimi jak Netflix, Walt Disney i Warner Bros. Discovery. W niedzielę jednak hollywoodzka gildia scenarzystów (Writers Guild of America - WGA) osiągnęła wstępne porozumienie ze studiami i platformami streamingowymi.

We wtorek gremium to zdecydowało w głosowaniu o zakończeniu strajku. Gildia uznała, że scenarzyści mogą wrócić do pracy już od środy, przed ostatecznym podpisaniem porozumienia. 11 500 członków Gildii ma czas do 9 października na oddanie ostatecznego głosu w sprawie proponowanej umowy.

Szereg ustaleń dotyczących sztucznej inteligencji

Zgodnie z porozumieniem studia mają się spotykać z Gildią co najmniej dwa razy w roku, aby omówić plany wykorzystania sztucznej inteligencji w rozwoju i produkcji filmów. Porozumienie nie zakazuje studiom wyraźnie używania sztucznej inteligencji do generowania treści. Zakłada jednak, że studia muszą ujawnić scenarzyście, czy jakiekolwiek materiały mu przekazane zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Scenarzyści mają prawo wystąpić z pozwem, jeśli ich utwory zostaną wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji. Twórcy mogą zdecydować się na wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas tworzenia scenariuszy, ale firma nie może tego wymagać.

"Bez nas nie mogą zarobić dolara"

Wielkość personelu będzie ustalana na podstawie liczby odcinków w sezonie. Minimalne stawki wynagrodzeń wzrosną o ponad 12 procent w ciągu trzech lat. W umowie wpisano także szereg innych zasad dotyczących regulowania wynagrodzeń, np. zasady dotyczące terminów wypłacania pieniędzy.

Zwiększone będą także opłaty rezydualne za korzystanie z programów telewizyjnych i filmów poza USA, a za najpopularniejsze programy w serwisie streamingowym zostanie przyznana premia.

"Są to niezbędne zabezpieczenia, o których firmy powiedziały nam prosto w oczy, że nigdy nam nie zapewnią. Ale dzięki naszej solidarności, ponieważ bez nas dosłownie nie mogą zarobić dolara, ugięli się, a potem złamali i dali nam to, na co zasługujemy. Wygraliśmy" – napisał na platformie X (dawny Twitter) Adam Conover, członek komitetu negocjacyjnego Gildii.

>> Dubler Harrisona Forda wyszedł na scenę z transparentem. Chwilę później stanął w ogniu <<

Strajk aktorów w Hollywood

Dzięki wstępnemu porozumieniu na antenę mogą powrócić w USA m.in. dzienne i nocne talk show. Bill Maher, gospodarz programu "Real Time" w HBO, powiedział w mediach społecznościowych, że od piątku wystąpi z nowymi odcinkami.

Jak podkreśla AFP, nawet po zatwierdzeniu umowy scenarzystów Hollywood będzie dalekie od powrotu do normalności. Aktorzy reprezentowani przez związek SAG-AFTRA wciąż strajkują. Rozwiązanie trwającego od połowy lipca konfliktu może zająć jeszcze kilka tygodni. Niektóre żądania SAG-AFTRA idą dalej niż przedstawione przez WGA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//mm

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl