Departament edukacji amerykańskiego stanu Floryda opublikował listę ponad 700 książek, które zostały usunięte ze szkolnych bibliotek lub których wypożyczenia zakazano - podała w środę agencja AP. To efekt wprowadzonego w 2023 roku prawa, które pozwala rodzicom na ingerowanie w szkolny księgozbiór.
Na liście pozycji zakazanych znalazły się między innymi klasyki amerykańskiej literatury, takie jak "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Komu bije dzwon" Ernesta Hemingwaya czy "Pieśń Salomonowa" noblistki Toni Morrison.
Pojawiła się także pacyfistyczna powieść "Rzeźnia numer pięć" Kurta Vonneguta oraz należące do kanonu literatury dystopijnej "Rok 1984" George’a Orwella i "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood. Jest klasyka, m.in. "Trudno o dobrego człowieka" Flannery O'Connor i graficzne wersje "Gry o tron". Są też tytuły dotyczące Holokaustu: Williama Styrona "Wybór Zofii" i "Dziennik" Anny Frank w formie powieści graficznej. Na liście nie brakuje pozycji z literatury popularnej, wśród nich jest wiele powieści Stephena Kinga i bestsellerowa powieść "Normalni ludzie" Sally Rooney. Pełna lista tytułów usuniętych z bibliotek szkolnych znajduje się w raporcie opublikowanym przez władze oświatowe na Florydzie.
Książki znikają z bibliotek przez nowe prawo
W 2022 roku gubernator Florydy Ron DeSantis - w odpowiedzi na skargi konserwatywnej grupy Moms for Liberty - podpisał przełomową ustawę HB 1069 mającą na celu ograniczenie dostępności książek, których treści zostaną uznane za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży.
Nowe prawo stanowe, wprowadzone w lipcu 2023 roku, pozwoliło rodzicom i innym mieszkańcom Florydy na ingerowanie w księgozbiory szkół podstawowych, średnich i wyższych. Mogą zgłaszać sprzeciw wobec książek, które ich zdaniem zawierają treści nieodpowiednie, w tym pornograficzne. Zakaz objął placówki w 33 z ok. 70 okręgów szkolnych na Florydzie.
Pod koniec sierpnia bieżącego roku pozew przeciw władzom stanu złożyli przedstawiciele największych wydawnictw w USA, w tym Penguin Random House i HarperCollins Publishers, twierdząc, że szkolne biblioteki na Florydzie objęto cenzurą, która narusza prawo do wolności słowa gwarantowane w pierwszej poprawce do konstytucji.
Rzecznik władz oświatowych Florydy komentuje
Sydney Booker, rzecznik departamentu edukacji Florydy, w rozmowie z AP powiedział, że na Florydzie nie zakazano żadnych książek, bronił też działań władz stanowych, mówiąc, że ich celem jest usunięcie ze szkół "materiałów o charakterze seksualnym". - Skrajnie lewicowi aktywiści po raz kolejny wciskają mieszkańcom Florydy kit o zakazie książek. Lepszym pytaniem jest, dlaczego ci aktywiści nadal walczą o narażanie dzieci na materiały o charakterze seksualnym - dodał Sydney Booker, cytowany przez brytyjski dziennik "Guardian".
Agencja AP informuje w środę, że od dnia wyboru Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA wysoko na liście książkowych bestsellerów sklepu Amazon znalazł się "Rok 1984", a także "Fahrenheit 451" Raya Bradbury'ego i "Opowieść podręcznej". W pierwszej dziesiątce uplasował się także esej polityczny Timothy'ego Snydera "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku". Na liście pojawiły się też autobiografia Melanii Trump oraz autobiograficzna powieść wiceprezydenta elekta J.D. Vance’a "Elegia dla bidoków".
ZOBACZ TEŻ: Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów
Źródło: PAP, The Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock