TVN24 | Świat

Facebook zmienia swoją politykę dotyczącą mowy nienawiści. Zuckerberg: moje myślenie się zmieniło

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Serwis społecznościowy Facebook aktualizuje swoją politykę dotyczącą mowy nienawiści i zakazuje wszelkich treści, które negują Holokaust lub zniekształcają prawdę o nim - poinformował właściciel amerykańskiej firmy Mark Zuckerberg.

Decyzję o wprowadzeniu zmiany polityki dotyczącej mowy nienawiści ogłoszono ponad dwa lata po tym, jak szef Facebooka Mark Zuckerberg powiedział w wywiadzie dla serwisu Recode, że jakkolwiek uznaje za "głęboko obraźliwe" zaprzeczanie Holokaustowi, nie uważa jednak, iż takie treści powinny być zakazane na Facebooku. "Zmagałem się z konfliktem między opowiadaniem się za wolnością słowa a szkodami spowodowanymi minimalizowaniem lub negowaniem horroru Holokaustu" - napisał w poniedziałek Zuckerberg na Facebooku. "Moje myślenie zmieniło się, ponieważ widziałem dane pokazujące wzrost przemocy na tle antysemickim" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Firma poinformowała, że nowe zasady nie zostaną wprowadzone "z dnia na dzień". Dodała, że jeszcze w tym roku zacznie kierować osoby wyszukujące hasła związane z Holokaustem lub jego negowaniem do wiarygodnych informacji poza Facebookiem.

Światowy Kongres Żydów i Komitet Żydów Amerykańskich pochwaliły zapowiedź zmian w polityce dotyczącej mowy nienawiści. "Od kilku lat Światowy Kongres Żydów opowiada się za usuwaniem przez Facebooka treści negujących Holokaust ze swojej platformy" - podała grupa w oświadczeniu.

Właściciel Facebooka Mark ZuckerbergBrian Solis/Wikimedia CC BY 2.0

Z opublikowanego w sierpniu raportu Instytutu Dialogu Strategicznego (ISD), brytyjskiego think tanku, wynikało, że algorytmy Facebooka "aktywnie promują" treści negujące Holokaust. Jeśli użytkownik odwiedzał strony negacjonistyczne, Facebook rekomendował mu inne tego rodzaju treści. Firma zobowiązała się wówczas do usuwania między innymi treści antysemickich, jednak nie klasyfikowała negowania Holokaustu jako mowy nienawiści.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Brian Solis/Wikimedia CC BY 2.0