Polska i Izrael wspólnie o ofiarach Holokaustu. W Waszyngtonie upamiętnią Irenę Sendlerową

Świat

Irena Sendler zmarła w 2008 rokuIrena Sendlerowa nie żyje, fot. East News/Zgrzembska Janina, PAP/Radek Pietruszka
wideo 2/3

W Departamencie Stanu USA odbędą się w środę współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela wspólne obchody Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu - Jom HaSzoa. Uroczystość upamiętni 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim i Irenę Sendlerową.

O uroczystości organizowanej w ramach amerykańskich obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu poinformowano w poniedziałkowym komunikacie na stronie internetowej Departamentu Stanu USA.

Pokazany zostanie dokumentalny film "The Irena Sendler Story", opowiadający historię Ireny Sendlerowej, która ocaliła około 2,5 tysięcy żydowskich dzieci, przemycając je z getta.

Irena Sendlerowa (zdjęcie z 2005 roku)Wikipedia - (CC BY-SA 3.0) | Mariusz Kubik

Uroczystości w USA

Ważnym gościem uroczystości będzie Zygmunt Rolat, urodzony w 1930 roku w Częstochowie i ocalały z Holokaustu filantrop żydowskiego pochodzenia, działacz na rzecz dialogu polsko–żydowskiego, mieszkający w USA.

Oficjalnie w USA Jom HaSzoa będzie obchodzony w czwartek 12 kwietnia.

Jom HaSzoa, ustanowiony w 1951 roku przez izraelski Kneset, to skrócona, potoczna nazwa Dnia Ofiar i Bohaterów Holokaustu.

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Pesach, 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. W USA w kwietniu odbywają się co roku ośmiodniowe Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu (DRVH), które obok upamiętnienia mają cel edukacyjny.

Materiał "Czarno na białym" o Irenie Sendlerowiej (9.02.2018):

Narodowe alibitvn24

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Kubik | Wikipedia - (CC BY-SA 3.0)