USA znów będą stosować miny przeciwpiechotne

Źródło:
BBC, CNN, Reuters

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zniósł zakaz stosowania min przeciwpiechotnych przez amerykańską armię, wprowadzony przez jego poprzednika Baracka Obamę. Siły USA będą mogły używać tego typu broni w "wyjątkowych okolicznościach" - zapewnił Biały Dom. 

W 2014 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama dekretem zakazał stosowania przez armię tego kraju min przeciwpiechotnych na całym świecie z wyjątkiem Półwyspu Koreańskiego. Wyjątek ten został wymuszony przez amerykańskich wojskowych w celu ochrony żołnierzy USA, stacjonujących w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej, oddzielającej Koreę Południową od Korei Północnej. 

Pentagon wraca do stosowania min 

Ta sytuacja teraz się zmieni. W piątek rzeczniczka prasowa Białego Domu Stephanie Grisham tłumaczyła, że decyzja byłego prezydenta USA postawiła amerykańskie siły w "niekorzystnej pozycji w sytuacji konfliktu z naszymi wrogami". 

Także w piątek w czasie konferencji prasowej potrzebę przywrócenia zgody na używanie min lądowych wyraził sekretarz obrony USA Mark Esper. - Miny są ważnym narzędziem, które zapewnia naszym oddziałom powodzenie podczas misji wojskowych oraz zmniejsza zagrożenie żołnierzy w czasie ich wykonywania - powiedział. 

"Departament Obrony wprowadza nową politykę minową. Ta polityka pozwoli dowódcom, w wyjątkowych okolicznościach, na użycie zaawansowanych, nietrwałych min przeciwpiechotnych, zaprojektowanych specjalnie w celu ograniczenia niezamierzonych szkód dla ludności cywilnej oraz sił sojuszniczych" - poinformował Biały Dom w oświadczeniu.

Jak stwierdzono, jest to kolejna decyzja administracji Donalda Trumpa, która daje amerykańskiej armii "swobodę działania i możliwości, których potrzebuje, by zwyciężać".

Żołnierze USA w "wyjątkowych sytuacjach" będą mogli korzystać z min lądowychDVIDS/U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Carla Elizabeth O

USA poza konwencją o minach

Stany Zjednoczone nie są stroną konwencji zakazującej używania min przeciwpiechotnych. Nie przystąpiły do niej także za prezydentury laureata pokojowego Nobla Baracka Obamy, choć ten ograniczył użycie tego rodzaju broni przez amerykańskie siły. 

Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, zwana też traktatem ottawskim, została opracowana w 1997 r. z inicjatywy Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL). W życie weszła dwa lata później. Do tej pory ratyfikowały ją 164 państwa, w tym Polska. Traktatu, oprócz USA, nie podpisały m.in. Birma, Chiny, Indie, Izrael, Pakistan i Rosja.

Przez miny przeciwpiechotne co roku giną tysiące cywilów. Według danych organizacji Landmine Monitor w latach 1999-2018 w ten sposób życie straciło około 130 tysięcy ludzi na całym świecie, w większości cywilów. Miny pozostają śmiertelną pułapką także po zakończeniu konfliktów. 

Autorka/Autor:momo

Źródło: BBC, CNN, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: DVIDS/U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Carla Elizabeth O