Biały Dom: spotkanie Joe Bidena z Xi Jinpingiem na Bali 14 listopada, wśród tematów Tajwan i Ukraina

Źródło:
PAP

Biały Dom zapowiada, że spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w czasie szczytu G20 na Bali odbędzie się 14 listopada. Przywódcy mają omówić między innymi sytuację wokół Tajwanu i wojnę na Ukrainie.

"Przywódcy omówią wysiłki, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między Stanami Zjednoczonymi, odpowiedzialnym zarządzaniem rywalizacji i współpracą tam, gdzie nasze interesy się łączą, zwłaszcza w sprawie transnarodowych wyzwań, które wpływają na społeczność międzynarodową" - napisano w komunikacie Białego Domu.

Wysoka rangą przedstawicielka administracji USA powiedziała, że prezydent zamierza "być szczery" na temat obaw USA dotyczących zagrażających pokojowi działań Chin, m.in. w kontekście Tajwanu, oraz w kwestii praw człowieka i "szkodliwych praktyk ekonomicznych" Chińskiej Republiki Ludowej.

- Spodziewam się, że omówią też szereg regionalnych i globalnych problemów, w tym wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i ostatnie prowokacje Korei Północnej - powiedziała. - Prezydent będzie szczery i bezpośredni z prezydentem Xi o tym, jak widzimy sytuację na Ukrainie, agresję Rosji, i o naszych obawach w związku z tym, co słyszymy ze strony Rosji - dodała.

Biden odwiedzi Egipt, Kambodżę i Indonezję

Podczas środowej konferencji prasowej w Białym Domu Biden, pytany, czy USA będą bronić Tajwanu przed ewentualną chińską inwazją, odparł, że "będzie o tym rozmawiał" z Xi. Ocenił też, że "nie sądzi, by Chiny miały zbyt wiele szacunku dla Rosji albo Putina".

- Nie sądzę, że patrzą na to jak na jakiś szczególny sojusz. Właściwie to w pewien sposób trochę trzymają dystans - powiedział.

Biden w czwartek uda się w podróż zagraniczną, podczas której odwiedzi Egipt w ramach szczytu klimatycznego COP27 w Szarm el-Szejk, Kambodżę, gdzie uczestniczyć będzie w Szczycie Azji Wschodniej, oraz Indonezję, gdzie odbędzie się szczyt G20.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP