Hollywoodzcy aktorzy zagłosowali za rozpoczęciem strajku

Autor:
mm
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Hollywoodzki związek zawodowy aktorów niemal jednogłośnie zagłosował za rozpoczęciem strajku, jeżeli zerwane zostaną rozmowy na temat poprawy ich warunków pracy. Aktorzy domagają się między innymi podniesienia wynagrodzeń.

Amerykańska Gildia Aktorów Ekranowych (SAG-AFTRA) reprezentuje około 160 tys. aktorów i jest największym związkiem zawodowym w Hollywood. Jej władze poinformowały, że w przeprowadzonym w poniedziałek głosowaniu 97,91 proc. oddanych głosów poparło autoryzację strajku. Zagłosowało niemal 65 tys. osób, czyli ok. 48 proc. członków Gildii.

"Brawo SAG-AFTRA. Jesteśmy w tym, by zwyciężyć" - skomentował niemal jednogłośne wyniki głosowania prezydent związku zawodowego, Fran Drescher.

Strajki w Hollywood

Strajk członków związku zawodowego miałby się rozpocząć w przypadku fiaska rozmów przedstawicieli SAG-AFTRA z największymi studiami filmowymi w USA, które mają rozpocząć się w środę. Artyści chcą poprawy warunków pracy w obliczu wyzwań takich jak sukces platform streamingowych oraz pojawienia się nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Domagają się m.in. otrzymywania wyższych wynagrodzeń oraz prawnych zabezpieczeń przed nieautoryzowanym wykorzystaniem ich wizerunku przez sztuczną inteligencję.

W liście związku do członków, z apelem o głosowania za autoryzacją strajku, liderzy SAG-AFTRA stwierdzili, że branża się drastycznie zmieniła. "W pełni wkroczyliśmy w erę cyfrowej i streamingowej branży rozrywkowej. Wymaga to umowy odpowiedniej dla nowego modelu biznesowego" – głosi list do aktorów. Aktorzy ostatni raz strajkowali w 2000 roku. Obecne porozumienie związku ze studiami filmowymi wygasa z końcem czerwca.

ZOBACZ TEŻ: Jest pierwszy pełny zwiastun filmu "Barbie". Znamy zarys fabuły

Strajk amerykańskich scenarzystów

Amerykańskie studia filmowe zmagają się już także z przestojem w pracy scenarzystów. Trwający miesiąc strajk ponad 11 500 członków Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) zakłócił produkcję nocnych programów i storpedował głośne projekty, m.in. kręcenie filmu "The Island" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

ZOBACZ TEŻ: "Opowieść z mrocznej strony Hollywood". Lily-Rose Depp o "Idolu" w rozmowie z TVN24

Autor:mm

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości