29-latek zmarł po interwencji funkcjonariuszy. Policja pokazała nagrania

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Nagranie brutalnego pobicia Tyre'a Nicholsa przez policjantów opublikowały w piątek władze miasta Memphis. Sprawa wywołała oburzenie w USA. Z rodziną ofiary rozmawiał prezydent Joe Biden, który nazwał nagranie "horrendalnym".

Tyre Nichols, czarnoskóry 29-latek, został zatrzymany 7 stycznia za rzekome wykroczenie drogowe.

Na opublikowanych czterech nagraniach z kamer na mundurach policjantów widać, jak policjanci wyciągają Nicholsa z jego samochodu i przyciskają do ziemi. Mężczyzna początkowo nie stawia oporu, lecz później wymyka się z rąk funkcjonariuszy i ucieka. Zostaje schwytany, a piątka czarnoskórych policjantów bije go na zmianę, kopiąc go w głowę, okładając pięściami, pałką i rażąc paralizatorem. 29-letni Nichols leżał na ziemi, wzywając swoją matkę.

Mężczyzna trafił do szpitala w stanie krytycznym i zmarł trzy dni później na skutek odniesionych ran. Pięciu funkcjonariuszom, których zwolniono ze służby, postawiono zarzuty zabójstwa drugiego stopnia, czyli umyślnego, lecz bez premedytacji.

Oburzenie w USA. Prezydent wydał oświadczenie

Sprawa Nicholsa wzbudziła szerokie oburzenie w USA, a władze stanowe i federalne przygotowywały się do potencjalnych zamieszek.

Zachowanie funkcjonariuszy ostro potępiła szefowa policji w Memphis Cerelyn Davis, która oceniła, że był to incydent porównywalny lub gorszy od sprawy czarnoskórego Rodneya Kinga, którego brutalne pobicie w Los Angeles i późniejsze uniewinnienie policjantów, wywołało jedne z największych zamieszek w historii USA.

Do sprawy w czwartek i piątek odniósł się prezydent Joe Biden, który odbył też rozmowę z rodziną ofiary.

"Tak jak wielu, byłem oburzony i głęboko dotknięty, widząc horrendalne wideo pobicia, które skutkowało śmiercią Tyre'a Nicholsa" - napisał w oświadczeniu prezydent dodając że jest to "kolejne bolesne przypomnienie" o traumie, z którą zmagają się ciemnoskórzy Amerykanie. Biden jednocześnie upomniał protestujących, by nie uciekali się do przemocy lub destrukcji. Wskazał przy tym, że do pokojowych protestów i powstrzymania się od przemocy wezwała też matka Nicholsa.

W piątkowy wieczór demonstranci wyszli na ulice Memphis. Mniejsze protesty zorganizowano też m.in. w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Jak dotychczas przebiegają pokojowo.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości