Problemy ze zdrowiem szefowej KE. Ursula von der Leyen odwołuje przyjazd do Polski

Źródło:
PAP
Spotkania na najwyższym szczeblu w Brukseli. I w ramach NATO, i w ramach UE, tematem numer jeden jest Ukraina
Spotkania na najwyższym szczeblu w Brukseli. I w ramach NATO, i w ramach UE, tematem numer jeden jest UkrainaAnna Czerwińska/Fakty TVN
wideo 2/3
Spotkania na najwyższym szczeblu w Brukseli. I w ramach NATO, i w ramach UE, tematem numer jeden jest UkrainaAnna Czerwińska/Fakty TVN

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, nie przyjedzie do Gdańska na wyjazdowe posiedzenie Komisji Europejskiej związane z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE - przekazał rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker. Powodem jest ciężkie zapalenie płuc przewodniczącej. Posiedzenie odbędzie się w innym terminie.

"Przewodnicząca von der Leyen odwołała swoje (...) zobowiązania w pierwszych dwóch tygodniach stycznia" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker. Ursula von der Leyen zachorowała na ciężkie zapalenie płuc.

Jak podał rzecznik, wśród odwołanych spotkań jest planowany wyjazd do Gdańska z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE. Dodał, że posiedzenie "odbędzie się w późniejszym terminie".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenOLIVIER MATTHYS/PAP/EPA

Posiedzenie w Gdańsku przełożone na inny termin

Szefowa Komisji Europejskiej miała przewodniczyć wyjazdowemu posiedzeniu Komisji w Polsce zaplanowanemu na 9 i 10 stycznia. Takie wyjazdy całego składu komisarzy organizowane są zwyczajowo w związku z prezydencjami krajów członkowskich w Radzie UE. Biorą w nim udział także władze danego kraju. W ramach polskiego przewodnictwa rząd zaplanował takie posiedzenie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Przewodnictwo Polski w Radzie UE

Polska 1 stycznia formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE. Ceremonia inaugurująca prezydencję odbędzie się w piątek w Warszawie. Będzie w niej uczestniczył przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Udział von der Leyen w piątkowej gali nie był planowany.

Donald Tusk i Antonio CostaPaweł Supernak/PAP

W ramach przewodnictwa Polska przez najbliższe sześć miesięcy będzie odpowiedzialna za prowadzenie prac w Radzie UE, gdzie decyzje podejmują ministrowie z państw członkowskich. (Szefowie państw i rządów spotykają się w ramach Rady Europejskiej na unijnych szczytach, których gospodarzem jest Costa).

CZYTAJ TAKŻE: "Bezpieczeństwo, Europo". Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Polska prezydencja w Radzie UE. Banner kampanii witającej zagranicznych gości w WarszawiePAP/Marcin Obara

Z siedziby Rady UE w Brukseli w piątek zostało zdjęte logo węgierskiej prezydencji, a w jego miejsce powieszono polski emblemat. Będzie on wisieć na budynku w centrum tzw. dzielnicy europejskiej przez najbliższe pół roku - do czasu objęcia przewodnictwa w Radzie UE przez Danię.

Przywódca kraju sprawującego prezydencję zwyczajowo prezentuje jej priorytety także na forum Parlamentu Europejskiego. Donald Tusk ma wziąć udział w posiedzeniu europarlamentu w Strasburgu 21 stycznia.

Polska prezydencja pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!" będzie skupiać się na wzmacnianiu bezpieczeństwa Unii Europejskiej w wielu aspektach. Polska chce zwiększyć unijne finansowanie dla wspólnych projektów obronnych. Jednym z nich jest Tarcza Wschód, mająca wzmocnić ochronę zewnętrznych granic UE z Białorusią i Rosją.

Autorka/Autor:mart/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER MATTHYS/PAP/EPA