Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP
Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji
Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie RosjiTVN24
wideo 2/6
Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie RosjiTVN24

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen była pytana w środę na konferencji prasowej w Brukseli o to, czego Unia Europejska nauczyła się od Polski w ciągu ostatnich 20 lat.

- Sądzę, że powinniśmy byli lepiej słuchać krajów Europy Środkowej. Mają one dużo większe doświadczenie z sąsiedztwem Rosji. Należało być może wcześniej przedsięwziąć działania, tak jak to sugerowały niektóre kraje Europy Środkowej. Dziś możemy być wdzięczni i zadowoleni z tego, że mamy tak mocną Europę, która może dać tak silną odpowiedź Rosji - oceniła.

Szefowa KE zaznaczyła, że 20. rocznica rozszerzenia Unii Europejskiej to dzień radości.

Ursula von der LeyenTVN24

- To fantastyczne wydarzenie. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, zmieniło ono zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. Obywatele skorzystali z tego, co niesie uczestnictwo we Wspólnocie. (...) Gospodarka bardzo mocno się rozwinęła. Unia stała się największym jednolitym rynkiem świata. Tym samym głos Unii Europejskiej stał się dużo silniejszy - podsumowała.

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami - Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami - stała się częścią Unii Europejskiej. Było to największe jednorazowe rozszerzenie Wspólnoty w historii.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24