Reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka. Źródło unijne: ambasadorowie dali zielone światło

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchachEBS
wideo 2/4
EBSNawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach

Według źródeł dyplomatycznych w Unii Europejskiej w środę ambasadorowie państw członkowskich dali zielone światło dla reżimu sankcyjnego za łamanie praw człowieka. Reżim sankcyjny jest wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego.

Decyzja ambasadorów oznacza, że wkrótce można spodziewać się ostatecznej zgody na sankcje na poziomie ministerialnym. Ta decyzja zostanie sfinalizowana w tzw. procedurze pisemnej. Sankcje mają polegać na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium UE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W grudniu 2019 roku ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali zielone światło dla prac nad takimi ramami prawnymi. Prace nad reżimem sankcyjnym przyspieszyło otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, które miało miejsce w tym roku w Rosji.

Aleksiej Nawalny Navalny/Instagram

Na początku września grupa ponad 100 eurodeputowanych wezwała niemiecką prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do szybkiego przyjęcia mechanizmu sankcyjnego, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za próbę zabójstwa Nawalnego.

Projekt wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego

W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła tzw. ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wizy urzędnikom rosyjskim, odpowiedzialnym za przypadki łamania praw człowieka. Ustawa umożliwia też blokowanie kont bankowych tych osób.

Rosyjski prawnik Siergiej Magnitski zmarł w 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie po tym, jak - według obrońców praw człowieka - został ciężko pobity. Magnitski został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych, wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek i oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Otruci politycy, dysydenci i szpiedzyMaciej Zieliński/PAP

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: