Wspólne zakupy sprzętu obronnego. Komisja Europejska proponuje stworzenie funduszu

Źródło:
PAP
Polskie Kraby służą ukraińskim żołnierzom
Polskie Kraby służą ukraińskim żołnierzomTVN24, Facebook/CINCAFU
wideo 2/2
Polskie Kraby służą służą ukraińskim żołnierzomTVN24, Facebook/CINCAFU

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, na mocy którego ma powstać fundusz wspierający wspólne zakupy przez państwa członkowskie Unii najbardziej potrzebnego sprzętu obronnego. Ma on opiewać na kwotę 500 milionów euro.

Instrument, będący realizacją zadania postawionego Komisji przez Radę Europejską, ma na celu zaspokojenie najpilniejszych i najistotniejszych potrzeb w zakresie produktów obronnych, wynikających z agresji Rosji na Ukrainę. Komisja Europejska proponuje przeznaczyć na ten cel 500 milionów euro z budżetu unijnego na lata 2022-2024. Instrument będzie zachęcał państwa członkowskie, w duchu solidarności, do wspólnych zamówień i ma ułatwić wszystkim państwom członkowskim dostęp do pilnie potrzebnych produktów obronnych.

Fundusz będzie wspierał działania konsorcjów składających się z co najmniej trzech państw członkowskich. Kwalifikujące się działania mogą obejmować nowe projekty zamówień w dziedzinie obronności lub rozszerzenie tych rozpoczętych po wybuchu wojny.

"Historyczny kamień milowy w tworzeniu unii obrony"

- Państwa członkowskie podjęły śmiałe kroki, przekazując do Ukrainy pilnie potrzebny sprzęt obronny. W tym samym duchu solidarności Unia pomoże im uzupełnić te zapasy, zachęcając do wspólnych zamówień, umożliwiając europejskiemu przemysłowi obronnemu lepsze reagowanie na te pilne potrzeby. Projekt rozporządzenia (...) jest historycznym kamieniem milowym w tworzeniu unii obrony Unii Europejskiej, zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej i uczynieniu Unii Europejskiej silniejszym partnerem dla naszych sojuszników - oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager.

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: PAP