Bruksela przedłuża mandat unijnej misji doradczej i szkoleniowej w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwotnie miała działać dwa lata, do 8 sierpnia 2022 roku. W piątek przedłużono ją do 9 sierpnia 2024 roku.
Unia Europejska w piątek podjęła decyzję o przedłużeniu mandatów misji doradczej i szkoleniowej w Republice Środkowoafrykańskiej. W kraju tym od 2013 r. trwa konflikt zbrojny, który wybuchł, gdy koalicja głównie muzułmańskich rebeliantów Seleka obaliła ówczesnego prezydenta Francois Bozize, wywołując represje ze strony chrześcijańskich bojówek.
W ostatnich latach armia – wspierana przez siły pokojowe ONZ, wojska rosyjskie i rwandyjskie – walczyła z bojownikami starającymi się obalić prezydenta Faustina-Archange Touaderę, który w 2020 r. wygrał po raz drugi wybory.
ONZ oskarżyła wszystkie strony konfliktu o zabójstwa, tortury, przemoc seksualną związaną z konfliktami i wykorzystywanie dzieci do walki.
Unia Europejska przedłuża misję doradczą w Afryce
Misję doradczą Unii Europejskiej utworzono w grudniu 2019 r. Pierwotnie miała działać dwa lata, do 8 sierpnia 2022 r. W piątek przedłużono ją do 9 sierpnia 2024 r.
Jej celem jest wspieranie reformy sił bezpieczeństwa wewnętrznego Republiki Środkowoafrykańskiej. Unijni eksperci starają się udzielać wsparcia ministerstwu spraw wewnętrznych oraz siłom bezpieczeństwa wewnętrznego, policji i żandarmerii w celu rozmieszczenia ich na całym terytorium kraju.
Misja szkoleniowa została utworzona w kwietniu 2016 roku, chcąc przyczynić się do zreformowania sektora obronności Republiki Środkowoafrykańskiej w ramach szerszej reformy sektora bezpieczeństwa, w ścisłej koordynacji z innymi międzynarodowymi misjami wsparcia. Została przedłużona do 20 września 2023 r.
Misja szkoleniowa wspiera władze Republiki Środkowoafrykańskiej i działa w trzech obszarach: doradztwa strategicznego, szkolenia operacyjnego i kształcenia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive