Ukraińskie władze: atak na dom w Odessie, są zabici i ranni

Źródło:
PAP
Odessa po zmasowanym ataku Rosjan
Odessa po zmasowanym ataku Rosjan
Odessa po zmasowanym ataku Rosjan

Dokładnie dwa lata temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Rosyjskie wojska drugą noc z rzędu atakują obwód odeski, w tym Odessę, dronami bojowymi. Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w ataku na budynek mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy - poinformowała administracja obwodu odeskiego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Druga rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę to moment, by pokazać, że tyrania nigdy nie zatriumfuje i ponownie potwierdzić, że Wielka Brytania będzie pomagać Ukrainie tak długo, jak to konieczne - napisał w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu jej premier Rishi Sunak.

> Koszty wstrzymania pomocy dla Ukrainy w wojnie z Rosją byłyby znacznie wyższe niż dalszego pomagania - ostrzegł brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej agresji.

> Szef szwajcarskiej dyplomacji Ignazio Cassis oświadczył podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Szwajcaria zamierza zorganizować przed latem bieżącego roku konferencję pokojową na wysokim szczeblu, na temat Ukrainy.

> Rosyjskie wojska drugą noc z rzędu atakują obwód odeski, w tym Odessę, dronami bojowymi. Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w ich ataku na budynek mieszkalny w Odessie na południu Ukrainy - poinformowała administracja obwodu odeskiego. Wcześniej władze informowały o dwóch osobach ciężko rannych. Trwa akcja poszukiwawcza, gdyż pod gruzami budynku mogą być ludzie.

> Joe Biden będzie rozmawiał o Rosji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i liderami krajów G7, Unii Europejskiej i NATO. Reuters podał, że planowana wideokonferencja ma się odbyć w sobotę, w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W piątek amerykański prezydent opublikował nagranie sprzed roku, gdy niezapowiedzianie pojawił się w Kijowie w pierwszą rocznicę rosyjskiego ataku. "Rok po mojej wizycie w Kijowie Ukraina nadal się trzyma" - napisał w mediach społecznościowych.

> Ukraińscy piloci szkolą się na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie Skrydstrup w Danii - pokazał to w opublikowanym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski. - Wszyscy Ukraińcy czekają na dzień, w którym pierwsze ukraińskie F-16 pojawią się na naszym niebie - oznajmił.

> Departament Skarbu USA nałożył sankcje na cztery firmy i dwie osoby z Serbii, które oskarżono o wspieranie wysiłków wojennych rosyjskiej armii na Ukrainie. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Stanów Zjednoczonych dodało na swoją listę sankcyjną spółki Goodforwarding, Kominvex, Research and Development Company TR Industries z siedzibą w Belgradzie oraz Soha Info z siedzibą w miejscowości Novi Banovci.

> Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję, które dotyczą 10 osób i 153 podmiotów – poinformowała minister spraw zagranicznych Mélanie Joly w komunikacie. Kanadyjskie sankcje są skoordynowane z działaniami USA i Wielkiej Brytanii.

> Celem rosyjskiego imperializmu jest rozmontowanie europejskiego systemu bezpieczeństwa i polityczna śmierć NATO - ocenia politolog i analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak. Ekspert ocenia również, że Rosja "absolutnie nie jest gotowa do zmasowanej inwazji", a Europa ma szansę doprowadzić do zakończenia wojny w Ukrainie.

> Na handel UE z Rosją duży wpływ mają ograniczenia importowe i eksportowe nałożone przez Wspólnotę po inwazji na Ukrainę. Zarówno eksport, jak i import spadły znacznie poniżej poziomu sprzed ataku. Udział Rosji w unijnym imporcie spoza UE spadł z 9,5 proc. w lutym 2022 r. do 1,9 proc. w grudniu 2023 r., natomiast udział w unijnym eksporcie poza UE spadł w tym samym okresie z 3,8 proc. do 1,4 proc. - podał Eurostat.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP