Rosyjski sąd aresztował ukraińskich marynarzy

[object Object]
Trzech ukraińskich marynarzy aresztowanych przez rosyjski sąd na Krymietvn24
wideo 2/21

Trzej ukraińscy marynarze z załóg zatrzymanych w niedzielę przez rosyjskie siły w Cieśninie Kerczeńskiej zostali decyzją sądu w Symferopolu umieszczeni we wtorek areszcie. Mają tam pozostać do 25 stycznia 2019 roku. Marynarze przetrzymywani są na anektowanym przez Rosję Krymie.

Marynarz Wiktor Waremeza został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy państwowej Rosji. Nie przyznał się do winy. Artykuł rosyjskiego kodeksu karnego, na który powołał się sąd, mówi o "nielegalnym przekroczeniu granicy, dokonanym przez grupę osób działających w zmowie czy grupę zorganizowaną, albo też z użyciem przemocy czy groźbą jej użycia".

Decyzją sądu umieszczeni w areszcie zostali również dwaj inni marynarze: Serhij Cybizow i Andrij Opryśko.

We wtorek sądzonych jest 12 marynarzy z trzech ukraińskich okrętów, które zostały w niedzielę ostrzelane i zatrzymane przez rosyjskie siły specjalne w Cieśninie Kerczeńskiej. Strona rosyjska informuje, że zatrzymano 24 marynarzy, którzy stanowili załogę trzech jednostek.

Przedstawiciele Ukrainy przekazywali informację o sześciu rannych i jednocześnie o 23 zatrzymanych.

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie i Morze CzarneMapy Google, tvn24.pl

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały w niedzielę ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne.

Ukraina uznała te działania za akt agresji.

W wyniku tego zdarzenia rannych zostało sześciu członków załogi trzech ukraińskich jednostek.

Stan wojenny na Ukrainie

W poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał dekret o stanie wojennym. Tego samego dnia wieczorem decyzja ta została zatwierdzona przez ukraiński parlament, Radę Najwyższą.

Stan wojenny ogłoszono na 30 dni i ma on obowiązywać wyłącznie na terytoriach, które graniczą z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w obwodach leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy przejęte przez rosyjskie siły specjalne EPA/STRINGER

Poroszenko zapewnił deputowanych, że stan wojenny nie ograniczy praw obywatelskich, a jego regulacje zostaną zastosowane tylko w przypadku nasilenia agresji Rosji i wkroczenia jej armii na terytoria Ukrainy znajdujące się pod kontrolą Kijowa.

Oficjalna gazeta rządowa "Uriadowyj Kurier" podała w poniedziałek, że stan wojenny rozpocznie się 28 listopada o godzinie 9 rano, czyli o godzinie 8 według polskiego czasu.

Adamski: odpowiedzialność leży po stronie Rosji bez wątpienia
Adamski: odpowiedzialność leży po stronie Rosji bez wątpieniatvn24

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Raporty: