Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Nowy premier Estonii Kirsten Michal, którego rząd został zaprzysiężony we wtorek, w rozmowie z agencją Reutera zapowiedział, że jego gabinet będzie wspierał Ukrainę aż do jej zwycięstwa w wojnie z Rosją.

> Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie.

> Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została znacznie uszkodzona - przekazała armia. Kijów podkreśla, że zaatakowany prom był trzecim i ostatnim tego typu, używanym przez Rosję do celów wojskowych w regionie. "Okupanci używali tego promu do transportu wagonów, pojazdów i kontenerów do celów wojskowych" - poinformował Sztab Generalny Sił Ukrainy.

> Szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak rozmawiał telefonicznie z Philem Gordonem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego wiceprezydentki USA Kamali Harris, która ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich - przekazały służby prasowe Zełenskiego.

Terminal w Kraju Krasnodarskim po ataku sił ukraińskich, 31 maja 2024Sztab generalny w Kijowie/Facebook

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przybył do Pekinu na zaproszenie swojego chińskiego odpowiednika Wang Yi w ramach swojej pierwszej wizyty w tym kraju. Kułeba ma rozmawiać o tym, jak chińskie władze mogą pomóc w zakończeniu wojny z Rosją, której więzi z Pekinem zacieśniły się od początku konfliktu.

> Ponad połowa ukraińskich respondentów wypowiada się przeciwko ustępstwom terytorialnym w celu osiągnięcia pokoju w wojnie z Rosją, jednak liczba osób, które są na to gotowe, rośnie i stanowi już 32 procent społeczeństwa - ogłosił Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny w Kijowie/Facebook