Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Wybuchy w wielu obwodach, są ofiary. "Może być kolejna fala"

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, nv.ua

W poniedziałek, 285. dnia inwazji zbrojnej, Rosja przypuściła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W wyniku ostrzału w obwodzie zaporoskim zginęły co najmniej dwie osoby. Media informowały o eksplozjach w wielu obwodach. Alarm przeciwlotniczy na terenie większości obwodów trwał około trzech godzin. Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że Rosjanie wystrzelili nad Ukrainą ponad 70 rakiet, z czego około 60 zostało zestrzelonych.

W trakcie trwającego niemal trzy godziny alarmu przeciwlotniczego sieci społecznościowe i media donosiły o wybuchach w Odessie oraz m.in. w obwodach: kijowskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim, odeskim, winnickim i mikołajowskim. Są informacje o ofiarach i rannych.

"Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni – napisał w serwisie Telegram zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. "Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych" – dodał w kolejnym wpisie.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Wyłączenia prądu

W niektórych regionach Ukrainy są problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania.

Władze Odessy poinformowały, że z powodu rosyjskiego ataku został wyłączony prąd w stacjach wodociągowych. W całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, również są problemy z dostawami prądu.

Podobna sytuacja jest w Żytomierzu, a także w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim – podały tamtejsze władze.

- Pierwsza fala rosyjskich pocisków została wypuszczona, może być kolejna - ostrzegł rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Zestrzelone pociski

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w czasie poniedziałkowego ataku Rosjanie wystrzelili nad Ukrainą ponad 70 rakiet, ponad 60 zostało zestrzelonych.

Po odwołaniu alarmu Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że tamtejsze siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły dziewięć z 10 pocisków, zbliżających się do stolicy. Jak dotąd nie ma doniesień, by któryś z nich trafił w cele w Kijowie.

Szef administracji obwodowej w obwodzie dniepropietrowskim Wałentyn Rezniczenko przekazał, że obrona przeciwlotnicza strąciła 15 rosyjskich rakiet. "Dobre nowiny od obrońców naszego nieba. Obrońcy z dowództwa powietrznego Wschód strącili 15 rosyjskich rakiet" – napisał w serwisie Telegram.

Zełenski podziękował żołnierzom, energetykom i "narodowi"

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po południu.

- Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, energetykom i naszemu narodowi. Obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, energetycy już zaczęli przywracać dostawy prądu. Nasz naród nigdy się nie poddaje. Chwała Ukrainie – powiedział Zełenski w krótkim nagraniu opublikowanym na Telegramie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, nv.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości