Ukraiński sztab: wróg próbuje poprawić pozycję taktyczną na dwóch kierunkach

Aktualizacja:
Autor:
mp,
pp,
tas//now
Źródło:
PAP

Poniedziałek jest 285. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie, że rosyjskie wojsko próbuje poprawić pozycję taktyczną na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim, prowadząc działania ofensywne. Ukraińscy wojskowi poinformowali także, że w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali 26 miejscowości, zaatakowali także w rejonie miasta Wuhledar. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:02

  Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly ogłosiła, że Kanada przeznaczy 15 mln dolarów kandyjskich na sprzęt dla Ukrainy do wykrywania i likwidacj min lądowych i innych materiałow wybuchowych.

 • 4:01

  Rosyjscy okupanci kontynuowali przymusowe wywożenie do Rosji ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim pod pretekstem specjalnej opieki medyczne – poinformował we wtorek Instytut Badań nad Wojną.

 • 2:37

  Instytut Badań nad Wojną: siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły ataki na dwie rosyjskie strategiczne bazy lotnicze, zadając niewielkie uszkodzenia, ale demonstrując jednoczenie zdolność do uderzenia w rosyjskie tyły i przerwania trwającej kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę.

 • 1:57

  Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną około połowa regionu otaczającego stolicę Ukrainy pozostanie bez prądu przez najbliższe dni – poinformowała agencja Reutera, powołując się na szefa regionu kijowskiego Ołeksija Kułebę.

 • 1:33

  Według dziennika "New York Times", powołującego się na anonimową osobistość ukraińską wysokiej rangi, drony wystartowały z terytorium Ukrainy. Kilka godzin później Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę. Według komunikatu strony ukraińskiej, większość rakiet została zestrzelona, ale zniszczenia infrastruktury energetycznej, m. in. w rejonie Kijowa, są poważne.

 • 1:24

  Wcześniej informowano o silnych eksplozjach w bazie Engels w Saratowie i Djagilewo koło Riazania, ale nie podano ich przyczyny. Agencja Reutera podkreśla, że gdyby potwierdziły się przypuszczenia, że to siły ukraińskie dokonały tego ataku, byłoby to najdalsze uderzenie na terytorium Rosji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

 • 0:53

  Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji - w rejinie Saratowa i Riazania. Według komunikatu dwa samoloty zostały uszkodzone, trzech żołnierzy zginęło a czterech zostało rannych. Kijów nie potwierdził dotychczas, że to siły ukraińskie dokonały tego ataku.

 • 23:30

 • 22:28

  "Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 22:01

  W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tysięcy mieszkańców. Miasto jest bez prądu i gazu – przekazał w poniedziałek wieczorem szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 • 21:33

  U wybrzeży Turcji zaczyna się tworzyć korek, w którym czekają tankowce, ponieważ po wprowadzeniu limitu cen na rosyjską ropę tureckie władze domagają się nowych dowodów pełnego ubezpieczenia wszystkich statków - podaje w poniedziałek "Financial Times".

 • 20:53

  Podpisywanie czegokolwiek z terrorystami nie przyniesie pokoju. Jedynie demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji – powiedział Zełenski, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

  Memorandum Budapeszteńskie z grudnia 1994 roku to porozumienie, którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za rezygnację przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa oraz zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała je w 2014 roku, anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym tego roku Rosja rozszerzyła ją do konfliktu na pełną skalę, rozpoczynając inwazję zbrojną na Ukrainę.

 • 20:16

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie, że rosyjskie wojsko próbuje poprawić pozycję taktyczną na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim, prowadząc działania ofensywne. Ukraińscy wojskowi poinformowali także, że w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzelali 26 miejscowości, zaatakowali także w rejonie miasta Wuhledar.

 • 19:45

  25 tysięcy ton zboża dotarło do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.

  To pierwsza dostawa w ramach tego programu. Kolejny statek, transportujący 30 tys. ton zboża, ma dotrzeć do Etiopii w przyszłym tygodniu, a trzeci, z ładunkiem 25 tys. ton przeznaczonych dla Somalii, jest obecnie załadowywany - podała placówka dyplomatyczna.

  Ukraina w 90. rocznicę rozpoczęcia Wielkiego Głodu zaproponowała inicjatywę "Ziarno z Ukrainy", w ramach której do połowy przyszłego roku planuje się wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do Afryki, do najbiedniejszych krajów świata.

 • 19:10

  Operator energetyczny Ukrenerho ogłosił awaryjne wyłączenia energii elektrycznej we wszystkich obwodach Ukrainy z powodu zmniejszenia mocy wytwórczych, spowodowanego rosyjskim ostrzałem rakietowym - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

  "Ze względu na skutki ostrzału niektóre elektrownie przez pewien czas nie będą mogły pracować z pełną mocą. To, w połączeniu z nasileniem się mrozu w ciągu najbliższej doby, doprowadzi do zwiększenia deficytu mocy w systemie. W celu zachowania równowagi między produkcją a zużyciem energii we wszystkich regionach Ukrainy zostanie wprowadzony tryb awaryjnego wyłączenia" - przekazała w komunikacie spółka.

  W pierwszej kolejności energia kierowana będzie do obiektów infrastruktury krytycznej: szpitali, zakładów wodociągowych, kotłowni.

  Koncern Ukrenerho poinformował, że sytuacja jest trudna, ale na razie możliwa do kontrolowania, podkreślając, że ukraiński system energetyczny zachował integralność i nadal działa w synchronizacji z siecią w UE.

 • 18:46

  Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem - tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który stanął w jednej z dzielnic Pragi. Pomnik ustawiono w miejscu, w którym do kwietnia 2020 roku stał pomnik sowieckiego marszałka Koniewa. Po miesiącu posąg zostanie sprzedany na aukcji, a dochód z niej zasili konto przeznaczone na zakup uzbrojenia dla Ukrainy.

  Autora żeliwnego pomnika, kowal i rzeźbiarz Duszan Dostal, powiedział, że jego praca została zatytułowana "Ahriman". To demon z mitologii perskiej wyobrażający zło absolutne - wyjaśnił. Jego zdaniem rzeźba wskazuje na winowajcę obecnego wzrostu cen energii. Posąg rosyjskiego przywódcy ma podniesione prawe ramię, co w zamyśle autora ma go łączyć z Adolfem Hitlerem.

  Za zainstalowanie posągu i jego późniejszą aukcję odpowiada biznesmen Dalibor Diedek, który w maju ogłosił kampanię "Prezent dla Putina" - zbiórkę pieniędzy na broń dla walczącej z Rosją Ukrainy.

 • 18:37

  Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o "przeprowadzonych przez Ukrainę dwóch próbach ataków" bezzałogowcami na lotniska wojskowe na terytorium Rosji - w Riazaniu i Engelsie, a także o śmierci trzech wojskowych oraz "lekkich uszkodzeniach" dwóch samolotów – podała agencja Reutera.

  Wcześniej doniesienia w tej sprawie rozpowszechniły rosyjskie niezależne media.

 • 18:27

  Watykan przygotowuje transport odzieży termicznej dla mieszkańców Ukrainy, pozbawionych prądu i ogrzewania. Do przyłączenia się do zbiórki zachęcił papieski jałmużnik, prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski.

  W komunikacie kardynał Krajewski napisał, że "naród ukraiński znajduje się w kryzysowej sytuacji także z powodu braku prądu oraz gazu i zmaga się z zimnem podczas bardzo srogiej zimy".

  "Możemy im pomóc w czasie tego Bożego Narodzenia darem w postaci koszulek termicznych, dostosowanych do utrzymywania temperatury ciała" - podkreślił bliski współpracownik papieża Franciszka. Dodał, że potrzebna jest taka odzież dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a jego urząd już je gromadzi.

 • 18:26

  Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 procent terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował szef tamtejszych władz Ołeksij Kułeba.

  Urzędnik dodał, że brak dostaw energii elektrycznej, to awaryjne odłączenia mocy. Wahania napięcia prądu były - według Kułeby - pojedyncze, obecnie sytuacja się ustabilizowała.

 • 17:22

  Propagandowe media w Moskwie poinformowały, że prezydent Władimir Putin odwiedził most Krymski, zniszczony po ukraińskim ataku w październiku. Przywódca siedział za kierownicą mercedesa. Według doniesień, Putin zlecił doprowadzenie lewej części drogowej przeprawy do "idealnego stanu". Zaapelował również o skrócenie czasu uruchomienia kolei na moście.

  Putinowi towarzyszył wicepremier Marat Chusnullin, który odpowiadał za naprawę mostu.

  W październiku na moście łączącym Rosję z zaanektowanym Krymem doszło do wybuchu, w wyniku którego uszkodzona została część samochodowa tej trasy, ważnej dla przerzutu wojsk i dostaw dla sił rosyjskich, atakujących południe Ukrainy. Rosja oskarżyła o ten akt dywersji ukraińskie służby specjalne.

 • 16:26

  Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej kontrakt na zakup sześciu systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS - poinformował estoński nadawca publiczny ERR.

  Wartość kontraktu jest szacowana na 200 mln euro. Zakup będzie w głównej mierze sfinansowany z amerykańskich środków wsparcia obronnego. Systemy trafią do Estonii w ciągu roku lub dwóch lat. Częścią umowy są szkolenia, rozwiązania komunikacyjne oraz zestawy amunicji.

 • 16:10

  Mołdawski operator energetyczny Moldelectrica poinformował o zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę.

  Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oświadczył, że w przypadku takiej sytuacji wszystkie służby publiczne są gotowe do interwencji i przywrócenia zasilania w jak najszybszym czasie. - Apeluję o ostrożność i gotowość - powiedział.

  Przerwy w dostawie prądu dotknęły stolicę kraju - Kiszyniów. Mieszkańcy lewego brzegu Dniestru spodziewają się, że wkrótce mogą całkowicie stracić zasilanie. Władze nie poinformowały jeszcze o tym, gdzie prąd będzie wyłączany.

 • 14:56

  Władze Odessy na południu Ukrainy poinformowały, że z powodu poniedziałkowego rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono prąd w stacjach wodociągowych. W całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim na północy kraju są przerwy w dostawach prądu.

  W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomiły tamtejsze władze. W powietrzu wciąż są rosyjskie rakiety. Istnieje groźba powtórnych ataków – podały władze miasta.

 • 14:54

  Wraz z wyzwalaniem kolejnych terytoriów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji odnotowujemy coraz większą liczbę gwałtów popełnianych przez żołnierzy agresora; ofiary tych zbrodni to ludzie w bardzo różnym wieku, bez względu na płeć - poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin w rozmowie z niemieckimi i francuskimi mediami.

  Przemoc seksualna jest wykorzystywana przez dowództwo wroga jako narzędzie prowadzenia wojny i nasiliła się w ostatnich tygodniach. - Cztery miesiące temu mieliśmy 40 zarejestrowanych przypadków gwałtów, obecnie mamy ich już 110 i ta liczba stale wzrasta. W rzeczywistości jest z pewnością znacznie wyższa - oznajmił Kostin.

 • 14:39

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w poniedziałek uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" Człowiekiem Roku 2022.

  - Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny - powiedział z tej okazji laureat.

  Zełenski przyznał, że zamiast odpierać napaść Rosji, wolałby teraz wraz z synem łowić ryby w Dnieprze. - To swojskie przesłanie jest charakterystyczne dla przywódcy, który wciąż przedstawia się jako normalny człowiek o skromnych gustach i głębokim poczuciu człowieczeństwa, cechach, które przyniosły mu podziw Ukraińców i ich zwolenników za granicą - napisał "Financial Times".

 • 14:34

  Ruch oporu w zrujnowanym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu zniszczył co najmniej dwa systemy rakietowe S-300 należące do sił wroga - poinformował doradca tamtejszego mera Petro Andriuszczenko.

  Zniszczono również dwie jednostki kołowego sprzętu wojskowego.

  Systemy S-300 to radziecka i rosyjska broń przeciwlotnicza oraz przeciwrakietowa, jednak wojska rosyjskie używają jej również do ataków na cele naziemne w Ukrainie.

 • 13:34

  Rosja przypuściła kolejny atak rakietowy na Ukrainę. Media społecznościowe informują o eksplozjach w obwodach: zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, czerkaskim, winnickim i mikołajowskim. Na terytorium całego kraju obowiązuje alarm przeciwlotniczy.

  W obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne – poinformował zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  - Pierwsza fala rosyjskich pocisków została wypuszczona, może być kolejna - ostrzegł rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

 • 12:55

  Przeprowadzana w Rosji mobilizacja zwiększyła zagrożenie dla Ukrainy - przekazał dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

  - Taka liczba żołnierzy zwiększa dla nas zagrożenie i to nie są tylko słowa - to nowe brygady, nowe bataliony, które przeszyły szkolenie, to jest uzupełnienie, na które czekała wyczerpana armia - ocenił Syrski w ukraińskiej telewizji.

  Mówiąc o rosyjskich wojskowych, podkreślił, że "ci, którzy przybywają teraz, są lepiej przeszkoleni niż ci, których poprzednio wysyłano na front". Zaznaczył jednocześnie, że Rosjanie używają teraz dużo starego sprzętu, ponieważ nie mają innego sposobu na uzupełnienie swoich zapasów.

 • 12:43

  W wielu częściach Ukrainy rozbrzmiały w poniedziałek alarmy lotnicze - poinformowali przedstawiciele lokalnych władz. Ludność cywilna została wezwana do schronienia się - przekazał Reuters.

 • 11:32

  W poniedziałek wchodzi w życie embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską.

  Od tego samego dnia obowiązuje uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny w Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

 • 11:23

  Policja w Hiszpanii przejęła trzy kolejne przesyłki, które prawdopodobnie zawierały oczy zwierząt i były adresowane do ambasady Ukrainy w Madrycie, a także ukraińskiego konsulatu generalnego w Barcelonie i placówki konsularnej w Maladze - oznajmił rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

 • 10:38

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięcioro mieszkańców Ukrainy, natomiast siedem osób odniosło obrażenia - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Po dwie osoby zginęły w obwodach dniepropietrowskim i chersońskim, odnotowano również jedną ofiarę śmiertelną w regionie charkowskim. Ranni cywile pochodzą z tych samych części Ukrainy, a także z obwodu donieckiego - oznajmił Tymoszenko.

 • 10:37

  Utrzymuję regularny kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ponieważ wierzę, że najlepszym sposobem na powrót do rozmów jest posiadanie takiego bezpośredniego kanału komunikacji. Polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera, jakim jest Putin - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla CBS News prezydent Francji Emmanuel Macron.

 • 9:01

  Liczba lotów bojowych przeprowadzanych przez rosyjskie samoloty nad Ukrainą zmniejszyła się znacząco w porównaniu z pierwszymi tygodniami wojny, a Rosja straciła do tej pory ponad 60 samolotów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjskie samoloty przeprowadzają obecnie prawdopodobnie kilkadziesiąt misji dziennie, w porównaniu ze szczytowymi poziomami sięgającymi 300 dziennie w marcu 2022 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Wskazano, że Rosja straciła do tej pory w konflikcie ponad 60 samolotów, w tym prawdopodobnie w ubiegłym tygodniu myśliwsko-bombowy Su-24M fencer i samolot szturmowy Su-25 frogfoot.

  "Spadek liczby lotów jest prawdopodobnie wynikiem utrzymującego się wysokiego zagrożenia ze strony ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, ograniczenia godzin lotu dostępnych dla rosyjskich samolotów oraz pogarszającej się pogody. Ponieważ taktyka rosyjskiego ataku naziemnego w dużej mierze opiera się na rozpoznaniu wizualnym i amunicji niekierowanej, rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie utrzymają niski poziom operacji ataku naziemnego w czasie złej zimowej pogody" - dodano.

 • 8:08

  Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 • 7:31

  W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły siedem ataków rakietowych i 32 ostrzały lotnicze na pozycje ukraińskich wojsk oraz cele cywilne w miejscowościach położonych w pobliżu linii frontu - oznajmił w porannym komunikacie sztab generalny armii Ukrainy.

  Jedynym kierunkiem operacyjnym, na którym siły agresora prowadzą działania ofensywne, jest Donbas - zwłaszcza okolice miast Bachmut i Makijiwka w obwodzie donieckim oraz zachodnia część regionu ługańskiego, w pobliżu ważnego pod względem strategicznym szlaku komunikacyjnego Swatowe - Kreminna - czytamy w raporcie sztabu na Facebooku.

  Na pozostałych odcinkach frontu rosyjskie wojska koncentrują się na obronie i ostrzeliwują tereny wyzwolone przez Ukraińców. Szczególnie wiele takich uderzeń odnotowuje się w zachodniej części obwodu chersońskiego na południu kraju. W niedzielę najeźdźcy zaatakowali z wyrzutni artyleryjskich około 20 miejscowości na Chersońszczyźnie.

  Jak powiadomił sztab, w ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły zgrupowanie wojskowe przeciwnika w pobliżu okupowanej Jakymiwki w obwodzie zaporoskim. Zginęło ponad 10 żołnierzy najeźdźcy, a około 30 zostało rannych. Potwierdzono również m.in. zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca szturmowego Ka-52.

 • 5:59

 • 5:45

  W irańskich dronach używanych przez rosyjską armię w atakach na Ukrainę znaleziono części wytwarzane przez kanadyjskiego producenta – poinformował dziennik "The Globe and Mail" na swojej stronie internetowej.

  Według StateWatch, ukraińskiego think tanku, w irańskich dronach Shahed 136 kupowanych przez Rosję do ataków na Ukrainę są części anten produkowane przez firmę z Ottawy Tallysman Wireless. Firma podkreśliła, że nie sprzedawała produkowanych przez siebie części ani Iranowi, ani Rosji - poinformował "The Globe and Mail".

  Drony Shahed 136 są przez Rosję używane do ataków na wrażliwą infrastrukturę cywilną i cele wojskowe, ulegają zniszczeniu w chwili wybuchu przenoszonego ładunku. W połowie listopada br. Shahed Aviation Industries produkująca drony Shahed-136 została objęta kanadyjskimi sankcjami.

 • 3:32

  Zaporoże ponownie pod zmasowanym ostrzałem. - Tym razem okupanci uderzyli swoimi przeklętymi pociskami w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta. Wiadomo, że jedno z prywatnych przedsiębiorstw zostało uszkodzone - przekazał portalowi ZN Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.


  Według lokalnych doniesień, informuje portal ZN, słychać eksplozje w Krzywym Rogu oraz - jak poinformował kanał "Air Alerts Map" monitorujący aktywność wroga - w Hołej Prystani, zarejestrowano tam wystrzelenie rosyjskiej rakiety.

 • 0:00

  Tej zimy Ukraina powinna stać się jednym wielkim "punktem niezłomności" – zaapelował w niedzielę wieczorem Wołodymyr Zełenski. Wzywając rodaków do cierpliwości i pomagania sobie nawzajem, powiedział, że jeśli Ukraińcy wytrwają, to "obronią wszystko".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp, pp, tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości