Pierwsza podróż zagraniczna Zełenskiego. "Poinformuje o sytuacji na wschodzie Ukrainy"


Bezpieczeństwo na wschodzie Ukrainy i wysiłki międzynarodowe na rzecz pokoju w tym regionie to główne tematy, które omówi podczas swej pierwszej podróży zagranicznej nowy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W przyszłym tygodniu udaje się on do Brukseli.

"Prezydent Ukrainy poinformuje partnerów w Unii Europejskiej i NATO o sytuacji w sferze bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy, omówi drogi aktywizacji wysiłków międzynarodowych dla zakończenia wojny w Donbasie i wymieni poglądy z przywódcami Unii i NATO na temat dalszych kluczowych reform na Ukrainie" - poinformowały w środę służby prasowe szefa państwa.

Wizyta Zełenskiego w Brukseli potrwa dwa dni (4-5 czerwca). Spotka się on tam z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - podała administracja prezydencka w Kijowie.

20 maja, w dniu zaprzysiężenia Zełenskiego, minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz przekazał mu zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Na uroczystej inauguracji Czaputowicz reprezentował Polskę wraz z szefową Kancelarii Prezydenta Haliną Szymańską.

Wybory prezydenckie na UkrainiePAP

Autor: ft//kg//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości