Ukraina zaatakowana przez Rosję. Tak przebiega agresja

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo z 27.02.2022)
Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo z 27.02.2022)NEXTA TV
wideo 2/22
NEXTA TVRosyjskie wojska w Charkowie (wideo z 27.02.2022)

Trwa czwarty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod ostrzałem w nocy z soboty na niedzielę znajdował się między innymi Kijów. W pobliżu Wasylkowa, około 20 kilometrów od stolicy, płonie baza paliwowa ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi. Ukraińskie władze poinformowały, że rosyjskie wojska wkroczyły do Charkowa na wschodzie kraju. W tvn24.pl relacjonujemy, jak przebiega agresja Rosji na Ukrainę.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z czwartku - pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z piątku - drugiego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z soboty - trzeciego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

0.17: Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował, że "10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku" lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy. "Przerwijcie bombardowanie teraz!" - napisał szef greckiego rządu na Twitterze.

0.47: W walkach pod Kijowem zginął generał Magomed Tuszajew, dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, cytując ukraińskie ministerstwo obrony. Zginął podczas walk o lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Jego oddział został rozbity przez siły ukraińskie. Był zaufanym człowiekiem czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina.

0.55: Silny wybuch nastąpił w pobliżu mostu Patona w Kijowie - podała agencja Ukrinform. Doszło tam też do pożaru.

1.02: Portal Ukraińska Prawda donosi, powołując się na świadków, że siły rosyjskie zaatakowały Wasylków pociskami rakietowymi. W mieście wybuchły pożary, które są widoczne nawet z oddalonego o 20 kilometrów Kijowa.

1.08: Rosyjscy żołnierze zniszczyli składy paliwa niedaleko Wasylkowa - podało przedsiębiorstwo lotnicze Antonov w mediach społecznościowych. "To katastrofa ekologiczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy" - napisano na Twitterze.

1.38: "Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy" - powiedziała w nagraniu wideo zamieszczonym w internecie Natalia Bałasynowicz, szefowa władz miejskich Wasylkowa.

2.57: Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw - poinformowała służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy. 

3.10: Z komunikatu ukraińskiej armii wynika, że ukraińscy żołnierze odparli potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Natomiast pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskim jednostkom, po zaciętych walkach, udało się posunąć na przód. 

3.29: Rosjanie wysadzili gazociąg w pobliżu Charkowa - podała agencja UNIAN.

3.47: Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

4.06: CNN podał – powołując się na miejscowy szpital – że w wyniku starć zginął sześcioletni chłopiec. Rannych zostało dwóch nastolatków i trzech dorosłych.

4.08: Pod Wasylkowem siły rosyjskie ostrzelały pociskami rakietowymi bazę paliwową - podał portal Ukraińska Prawda. Baza nadal się pali. Mieszkańcy proszeni są o zamykanie okien ze względu na szkodliwe substancje.

4.10: Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze "wszystkich kierunków" - podała w komunikacie ukraińska armia, dodając, że wróg napotyka na "zdecydowany opór".

4.15: Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy poinformowało, że dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie został trafiony rzez "wrogą artylerię". W wyniku tego zdarzenia zginęła jedna kobieta – podał CNN.

6.02: Sześć osób zginęło, a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki, powołując się na dane władz miejskich.

6.13: Podczas zaciętych walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia całkowicie rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni - podał portal Ukraińska Prawda.

7.03: Na ulicach północno-wschodniego Charkowa widziano rosyjskie pojazdy wojskowe - napisał na Telegramie Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych.

7.11: Rosyjski resort obrony twierdzi, że wojska rosyjskie zablokowały ukraińskie miejscowości Chersoń i Berdiańsk - podała agencja RIA Nowosti.

7.12: W Kijowie słyszana była syrena przeciwlotnicza - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

7.14: Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

7.20: O rosyjskich wojskach w Charkowie poinformował również szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Jak przekazał, "lekkie pojazdy rosyjskiego wroga wdarły się do Charkowa, w tym do centrum miasta". Dodał, że "siły zbrojne Ukrainy niszczą wroga". - Prosimy ludność cywilną, aby nie wychodziła na zewnątrz - zaapelował.

7.25: W Kijowie było w nocy z soboty na niedzielę kilka starć, ale teraz siły ukraińskie w pełni kontrolują sytuację w mieście – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej rady miejskiej Mykołę Poworoznika.

8.05: Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach - napisał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

8.10: Siły ukraińskie zestrzeliły rakietę manewrującą, która została wystrzelona przez rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22 z terytorium Białorusi - poinformował naczelny dowódca sił zbrojnych Wałerij Załużny.

9.04: W rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą pięć tysięcy żołnierzy kontraktowych zbuntowało się przeciwko udziałowi w działaniach zbrojnych na Ukrainie - podał ukraiński portal Obozrevatel.

9.21: Całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie, około 20 kilometrów od Kijowa, ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – poinformowała na Facebooku sieć stacji benzynowych KLO, do której należała baza.

9.21: Rosyjski pocisk uderzył w blok mieszkalny w Buczy w obwodzie kijowskim na Ukrainie - podał Ukrinform. 

10.24: W mieście Włodzimierz w obwodzie wołyńskim na Ukrainie trzy wrogie rakiety trafiły w magazyny jednostki wojskowej - poinformował mer Łucka Ihor Poliszczuk, cytowany przez Ukrinform. Nie wiadomo, czy w ostrzale ktoś ucierpiał.

11.03: Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że "kilka minut temu ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły rakietę manewrującą wystrzeloną w kierunku stolicy Ukrainy z terytorium Republiki Białorusi przez samolot Tu-22".

11.29: Pod Ochtyrką w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjskie czołgi ostrzelały autobus z cywilami - poinformował szef sumskiej obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki. Do ostrzelanego pojazdu nie jest dopuszczana karetka.

11.55: Ukraina w pełni kontroluje Charków - podał szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

12.07: Sytuacja bezpieczeństwa w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę nie zmieniła się znacznie w ciągu minionej doby - oświadczył Ołeksij Arestowycz z biura prezydenta Ukrainy.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości