Ukraińscy hakerzy włamali się na serwery resortu obrony w Moskwie

Źródło:
PAP

To była udana operacja specjalna wymierzona w ministerstwo obrony Rosji - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Cybereksperci tej służby - jak podano - uzyskali dostęp do serwerów resortu w Moskwie i przechwycili szereg dokumentów niejawnych, w tym rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.

Mowa o dokumentach przesyłanych w korespondencji między podmiotami podległymi resortowi obrony. Jest ich ponad 2 tysiące. - Analiza przechwyconych danych pozwoliła nam zidentyfikować wielu rosyjskich generałów, a także innych wysokich rangą przedstawicieli ministerstwa. Dysponujemy np. dokumentami należącymi do zastępcy szefa tego resortu, Timura Iwanowa - przekazano w komunikacie ukraińskiej służby, opublikowanym w sieciach społecznościowych.

CZYTAJ TEŻ: Ukraińscy hakerzy zaatakowali Federalną Służbę Podatkową w Rosji

Wywiad w Kijowie oznajmił, że uzyskał dostęp nie tylko do danych o charakterze merytorycznym, ale również m.in. do oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego przepływ informacji.

"Dzięki tej operacji będziemy mogli ustalić pełną strukturę ministerstwa obrony Rosji i podległych mu jednostek" - dodano w komunikacie ukraińskiej służby.

Gmach Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej Andrey Shtanko/Shutterstock

Zintensyfikowane działania w cyberprzestrzeni

Działania ukraińskiego wywiadu wojskowego w cyberprzestrzeni, wymierzone w rosyjskie instytucje państwowe, zostały znacząco zintensyfikowane w okresie od lutego 2022 roku, czyli po rozpoczęciu przez Kreml pełnowymiarowej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

W sierpniu 2022 roku, niecałe pół roku po agresji, ukraińskie ministerstwo transformacji cyfrowej informowało, że hakerzy kontrolowani przez władze w Kijowie zaatakowali ponad sześć tysięcy stron i serwisów internetowych w Rosji, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Shtanko/Shutterstock

Tagi:
Raporty: