Ukraińscy hakerzy zaatakowali Federalną Służbę Podatkową w Rosji

Źródło:
PAP
Ukraińcy hakerzy wyemitowali w telewizji na Krymie przemówienie Wołodymyra Zełenskiego
Ukraińcy hakerzy wyemitowali w telewizji na Krymie przemówienie Wołodymyra ZełenskiegoTVN24,Twitter/i_army_org
wideo 2/2
Ukraińcy hakerzy wyemitowali w telewizji na Krymie przemówienie Wołodymyra ZełenskiegoTVN24,Twitter/i_army_org

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o "skutecznym cyberataku" na rosyjską Federalną Służbę Podatkową. Działalność urzędu - według doniesień z Kijowa - jest "sparaliżowana".

"W wyniku naszego skutecznego cyberataku doszło do paraliżu działalności rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Hakerzy włamali się zarówno do centralnego serwera FNS, jak też do ponad 2,3 tysiąca serwerów regionalnych" - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy.

Rosjanie już czwarty dzień z rzędu próbują odzyskać utracone dane i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie służby podatkowej. Według ocen specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa działalność FNS pozostanie w faktycznym zawieszeniu co najmniej przez miesiąc, a całkowita naprawa systemu jest niemożliwa - czytamy na stronie internetowej ukraińskich służb.

Siedziba Federalnej Służby Podatkowej w Moskwie nalog.gov.ru

Kreml "utracił kontrolę nad podatkami i opłatami"

Operacja polegała na zainfekowaniu serwerów złośliwym oprogramowaniem. Całkowicie zniszczono pliki konfiguracyjne, które umożliwiały prawidłowe funkcjonowanie FSN. Celem ataku stały się nie tylko zasoby tej instytucji, ale również firmy z branży IT odpowiadającej za wsparcie technologiczne FSN, m.in. pełniącej funkcję bazy danych służby podatkowej.

"Faktycznie mowa o całkowitym zniszczeniu infrastruktury jednego z głównych organów terrorystycznej Rosji. (...) (Informacje dotyczące) transferu danych podatkowych w internecie na całym (terytorium) Rosji trafiły w ręce wywiadu wojskowego Ukrainy" - wyjaśniły służby w Kijowie.

"Kreml, przynajmniej na pewien czas, utracił kontrolę nad podatkami i opłatami w swoim kraju" - dodano w komunikacie ukraińskiego wywiadu.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nalog.gov.ru

Tagi:
Raporty: