Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Rosji wstrzymanie ataku na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalną
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalnąTVN24
wideo 2/35
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalnąTVN24. Reuters

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze podjął decyzję w sprawie rosyjskiej inwazji. Wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd. - Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy - oświadczyła sędzia Joan E. Donoghue odczytując wyrok.

Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina dwa dni po rozpoczęciu inwazji na swój kraj. Kijów domagał się jej wstrzymania. Dokument w tej sprawie został złożony na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Z wniosku wynika, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się "pilnego" nakazania Rosji wstrzymania inwazji.

Przewodnicząca MTS sędzia Joan E. Donoghue poinformowała, że 7 marca Rosja przesłała pismo, w którym informuje, że Trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą. Sędzia wyraziła ubolewanie z decyzji Moskwy, ale zaznaczyła jednocześnie, że MTS będzie kontynuować rozpatrywanie wniosku Ukrainy.

Sędzia Trybunału w Hadze: Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji

MTS wydał w środę środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. O decyzji poinformowała przewodnicząca Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze sędzia Joan E. Donoghue. W świetle prawa międzynarodowego jest ona wiążąca.

- Sąd uznał, iż nie ma wystarczających dowodów na ludobójstwo [zarzucane przez Rosję - przyp. red.] i jednocześnie Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy - odczytywała wyrok Donoghue.

Decyzja zapadła większością 13 głosów "za" przy dwóch przeciwnych - Rosjanina i Chińczyka. Strony rosyjskiej nie było w Hadze podczas ogłoszenia decyzji.

Zobacz informację prasową na temat wyroku MTS (w języku angielskim) >>>

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości International Court of Justice

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Trybunał nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia Rosji do wykonania jego decyzji. Sankcje może nakładać jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ, której Moskwa jest stałym członkiem z prawem weta.

Atak Rosji na Ukrainę

Środa jest 21. dobą rosyjskiej inwazji. Choć na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

W środę Ośrodek Studiów Wschodnich opublikował analizę po 20 dniach rosyjskiej inwazji. Eksperci opisują, że wojska Rosji skupiają się na umocnieniu i utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji, w niektórych rejonach kontynuują ofensywę, prowadzą też ostrzał infrastruktury cywilnej. Dodali, że obie strony przegrupowują i wzmacniają swoje siły, a Ukraińcy uruchamiają rezerwy i przygotowują się do "totalnej" obrony.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:mart, akr,js/dln

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: