Umowa ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie minerałów jest pierwszym wynikiem spotkania z Donaldem Trumpem w Watykanie - stwierdził Wołodymyr Zełenski. Zdaniem prezydenta Ukrainy porozumienie jest prawdziwie równe i sprawiedliwe.
- Ukraina i Stany Zjednoczone w środę podpisały umowę.
- Prezydent Zełenski stwierdził, że to pierwszy wynik spotkania z Donaldem Trumpem w Watykanie.
W środę Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
Warunki wynegocjowanej umowy są znacznie korzystniejsze dla Ukrainy niż początkowe propozycje USA i zbliżone do tych, które prezydent Wołodymyr Zełenski miał podpisać podczas lutowej wizyty w Białym Domu.
W czwartek Zełenski napisał w mediach społecznościowych o swojej rozmowie z Trumpem, do której doszło w sobotę przy okazji pogrzebu papieża Franciszka.
"Rozmawialiśmy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, o naszej gotowości do zawarcia porozumienia. Rozmawialiśmy na spotkaniu w Watykanie" - przekazał Zełenski. "W rzeczywistości mamy teraz pierwszy wynik spotkania w Watykanie, co czyni je naprawdę historycznym. Z niecierpliwością czekamy na inne rezultaty naszej rozmowy" - podkreślił.
Prezydent wyjaśnił, że w trakcie przygotowań umowa uległa znacznym zmianom. "Teraz jest to naprawdę równa umowa, która stwarza szansę na inwestycje na Ukrainie, a ponadto na znaczną modernizację produkcji na Ukrainie i, co nie mniej ważne, na modernizację praktyk prawnych w naszym kraju" - stwierdził.
Zełenski o amerykańsko-ukraińskim Funduszu Odbudowy
Według Zełenskiego w umowie nie ma żadnego długu, a tworzony jest fundusz - Fundusz Odbudowy - który będzie inwestował w Ukrainie i tam zarabiał. - Jest to wspólny wysiłek z Ameryką i na uczciwych warunkach, kiedy zarówno państwo ukraińskie, jak i Stany Zjednoczone, które pomagają nam się bronić, mogą zarabiać pieniądze w partnerstwie - ocenił.
Prezydent poinformował, że umowa została podpisana i zostanie przesłana do Rady Najwyższej Ukrainy w celu ratyfikacji. Zaznaczył, że Ukraina jest zainteresowana zapewnieniem, że nie będzie żadnych opóźnień w realizacji umowy.
Deputowany Ołeksij Honczarenko powiadomił natomiast, że w piątek premier Denys Szmyhal przedstawi sprawozdanie na temat umowy między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w sprawie minerałów na sesji plenarnej Rady Najwyższej.
"Rada przegłosowała, że jutro będzie wystąpienie Szmyhala z raportem na temat podpisanej umowy z USA w sprawie zasobów mineralnych" - napisał Honczarenko w Telegramie.
Umowa o partnerstwie ekonomicznym
Wcześniej w środę departament skarbu USA poinformował, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest umowa Ukraina-USA
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę - powiedział szef resortu Scott Bessent.
Podpisanie umowy potwierdziła też wicepremier Ukrainy i minister gospodarki Julia Swyrydenko. Jak napisała na platformie X, zarówno USA, jak i Ukraina mają dokonywać wpłat na rzecz funduszu po równo, zaś w przypadku USA jako wkład do funduszu liczyć będzie się wartość przyszłej pomocy wojskowej. Ze strony ukraińskiej fundusz ma być zasilany w postaci 50 proc. dochodów do budżetu państwa z eksploatacji nowych złóż surowców.
Autorka/Autor: asty
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA