Zełenski: co najmniej 137 zabitych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z czwartku na piątek o śmierci co najmniej 137 swoich rodaków od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w czwartek rano. Wcześniej ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) podało, że około 100 tysięcy Ukraińców uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji.

Rosja zaatakowała Ukrainę po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Ucierpiała także ludność i obiekty cywilne.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

137 zabitych i 316 rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

- 137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta, dodając, że 316 Ukraińców zostało rannych w walkach z rosyjską armią.

- Instytucje ochrony zdrowia znów musiały się przeprofilować - mówił wcześniej ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. - Dziś zaproponowaliśmy tym, których można leczyć ambulatoryjnie, by opuścili placówki ochrony zdrowia, aby były one gotowe do przyjmowania Ukraińców, którym trzeba będzie udzielić pomocy medycznej. Zrobiliśmy tak na całym terytorium w momencie wprowadzenia stanu wojennego - dodał.

Laszko dodał, że gotowość pomocy zgłaszają też niektóre prywatne kliniki.

Około 100 tysięcy Ukraińców uciekło ze swoich domów

Do sąsiednich krajów, głównie do Mołdawii i Rumunii, przedostało się kilka tysięcy Ukraińców, a około 100 tysięcy uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji przez Rosję - podało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo poinformowała, że dane te zostały skompilowane z raportów miejscowych władz oraz informacji od pracowników Biura. - To są bardzo szacunkowe dane - podkreśliła.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Diego Herrera/Europa Press via Getty Images

Tagi:
Raporty: