Zełenski o groźbie nuklearnej Kremla po "nieudanym spotkaniu" z Jinpingiem

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
PAP
Co mówi język ciała Xi Jinpinga i Władimira Putina?
Co mówi język ciała Xi Jinpinga i Władimira Putina? TVN24
wideo 2/25
TVN24Co mówi język ciała Xi Jinpinga i Władimira Putina?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w piątek, że ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o "nieudanym spotkaniu Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem". Rozmieszczenie takiej broni na Białorusi będzie świadczyć o pełnej utracie jakiejkolwiek podmiotowości przez Alaksandra Łukaszenkę - dodał Zełenski.

- Sygnał o tym, że Rosja będzie rozmieszczać broń jądrową na terytorium Białorusi świadczy o nieudanym spotkaniu z Chinami - powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Mołdawii i premierami Chorwacji, Słowenii i Słowacji w Kijowie.

Prezydent Ukrainy odniósł się do wizyty Xi w Moskwie, która odbyła się w dniach 20-22 marca.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Jak dodał Zełenski, jest to potrzebne Putinowi, żeby pokazać "jakąś podmiotowość, którą Rosja pod jego przywództwem już całkowicie utraciła" - cytuje jego słowa agencja Interfax-Ukraina. Rosyjski dyktator potrzebuje też tego, "by pokazać jakieś polityczne kroki czy zwycięstwa" - uważa prezydent Ukrainy.

- Na polu walki nie zdołał tego zrobić. I nawet bez względu na to, że zaczęli taką krwawą wojnę, jest to całkowicie zrozumiałe, czym się ona zakończy. Chodzi o to, że nie jest mu szkoda naszych ludzi i zabija ich. Nie liczy się też ze swoimi ludźmi. Ale to już sprawa Rosji - podkreślił Zełenski.

Utrata podmiotowości przez Łukaszenkę

Według niego rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi będzie świadczyć o pełnej utracie jakiejkolwiek podmiotowości przez Alaksandra Łukaszenkę. - Już nie decyduje, jaka broń znajduje się na jego terytorium - wskazał ukraiński przywódca.

27 marca Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina przekazano już Białorusi między innymi dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

Zaślepka materiału TVN24GO
Dokument "Putin. Droga do wojny"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości