Von der Leyen: jesteśmy zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych państw partnerskich, oświadczyła, że sojusznicy Kijowa są "zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy". - Świat potrzebuje rzeczywistego ucieleśnienia praworządności, by ochronić ludzkość przed wszystkimi źródłami agresji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Sojusznicy Kijowa są zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która w piątek we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych.

- Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewysłowione cierpienia. Prawie rok temu świat zobaczył horror Buczy. Ja sama byłam tam i byłam świadkiem okrucieństw popełnionych prze siły rosyjskie - oznajmiła von der Leyen podczas konferencji pod hasłem "Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości".

- Jest coraz więcej dowodów na ataki przeciw cywilom i ataki na energetyczną, i inną infrastrukturę, tortury, okrutne traktowanie, przestępstwa seksualne, doraźne egzekucje, o których wiadomo, że są popełniane przez siły rosyjskie. Nawet dzieci nie są oszczędzane – podkreśliła.

- Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te straszliwe zbrodnie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by postawić sprawców tych zbrodnie przed sądem - dodała.

- Wierzymy, że musi powstać specjalny trybunał, by osądzić zbrodnie rosyjskiej agresji. Ta konferencja we Lwowie jest pierwszym krokiem do podpisania porozumienia w sprawie powołania międzynarodowego centrum przy Trybunale w Hadze do sądzenia zbrodni związanych z (rosyjską) agresją - dodała szefowa KE. Zaznaczyła, że Unia Europejska będzie nadal współpracować ze swymi partnerami na rzecz pomocy Ukrainie.

Ziobro: kara dla sprawców zbrodni wojennych jest nieuchronna

W swoim wystąpieniu prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że we Lwowie trwają "rozmowy na temat architektury odpowiedzialności karnej sprawców zbrodni, które dotknęły tak wiele istnień ludzkich na Ukrainie".

- Mówimy tym samym sprawcom, że kara będzie nieuchronna, że przestępstwo nie będzie popłacać, że społeczeństwo wolnego świata będzie działać solidarnie z Ukrainą – mówił szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak dodał, wyrazem tego jest też działanie polskiej prokuratury. - Już cztery dni po napaści Rosji na Ukrainę wydałem polecenie wszczęcia śledztwa w związku napaścią na suwerenny kraj przez Rosję. Wspólnie z innymi państwami: Litwą, Łotwą, Estonią, Rumunią, Słowenią, w MTK utworzyliśmy zespół, który prowadzi intensywne śledztwo - powiedział minister Ziobro. Poinformował, że polscy śledczy odebrali już zeznania od ponad 1,7 tys. świadków i przeprowadzili wiele dowodów materialnych.

- Mam nadzieję, że wyjdziemy z tej konferencji bogatsi o przemyślenia, jak skutecznie w przyszłości pociągnąć rosyjskich sprawców zbrodni do odpowiedzialności. Nie możemy zapomnieć ofiar z Irpienia, Buczy i innych miast ukraińskich. Musimy oddać im cześć i pamięć, dla prawdy sprawie - podkreślił Ziobro.

Zełenski: potrzebne rzeczywiste ucieleśnienie praworządności

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiedział się za przyjęciem przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych projektu ukraińskiej rezolucji, która "przyczyni się do utworzenia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciw Ukrainie".

- Trybunał ten stanie się ogniwem, które rozwiąże problem niemożności ścigania przez Międzynarodowy Trybunał Karny zbrodni agresji - powiedział. - Świat potrzebuje rzeczywistego ucieleśnienia praworządności, by ochronić ludzkość przed wszystkimi źródłami agresji – oświadczył Zełenski.

Podkreślił, że każdy strzał, który zabiera niewinne życie, musi mieć konsekwencje w postaci zgodnego z prawem i sprawiedliwego wyroku karzącego mordercę, a odpowiedzią na każdą przemoc, która niszczy życie ludzkie, musi być sprawiedliwa decyzja sądowa, chroniąca ludzką godność.

Według prezydenta szczególną uwagę należy zwrócić na zbrodnie popełniane przez Rosję na ukraińskich dzieciach. - Chodzi o deportację dzieci, uprowadzanie ich oraz próby wymazania narodowej i rodzinnej tożsamości dziecka – oznajmił.

Zełenski podkreślił, że udokumentowano już ponad 70 tysięcy rosyjskich zbrodni wojennych, ale wciąż nie wiadomo o wszystkich przestępstwach. - Mamy dane o tysiącach cywilnych ofiar rosyjskich ataków. Jest jasne, że okupant zabrał życie znacznie większej liczby ludzi - zaznaczył.

Prokuratorzy generalni we Lwowie

Z prokuratorami generalnymi państw-partnerów oraz prokuratorami organizacji międzynarodowych spotkał się w piątek we Lwowie prezydent Wołodymyr Zełenski, który podczas konferencji powiedział, że ich przyjazd na Ukrainę jest bardzo ważnym sygnałem dla ukraińskiego społeczeństwa, które pragnie sprawiedliwości.

W konferencji uczestniczyli prokurator generalny USA Merrick Garland, prezydent Łotwy Egils Levits, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders, minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP Zbigniew Ziobro, politycy, dyplomaci oraz szefowie prokuratur niektórych państw europejskich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości