Zbigniew Ziobro


Zbigniew Tadeusz Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jego rodzice to Jerzy Ziobro i Krystyna z domu Kornicka. Polityk, poseł IV, V, VI, VIII, IX kadencji Sejmu RP oraz europoseł w latach 2009-2014. Pełnione funkcje: minister sprawiedliwości w rządach Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Kazimierza Marcinkiewicza, Mateusza Morawieckiego oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro - kariera polityczna

Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Karierę polityczną rozpoczął w Ministerstwie Sprawiedliwości. W późniejszym czasie pracował jako sekretarz zespołu do spraw nowelizacji kodyfikacji prawa karnego (2000 r.). Od 2001 r. objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, stając się jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego.

Zbigniew Ziobro, w momencie dymisji Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska ministra sprawiedliwości, zrezygnował ze sprawowanych w tym czasie funkcji. Nie wpłynęło to na jego dalszą karierę polityczną. W 2001 r. brał udział w tworzeniu partii Prawo i Sprawiedliwość, po raz pierwszy wystartował też w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat posła IV kadencji. Zasiadał w komisji badającej tzw. aferę Rywina. Bliska współpraca z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi poskutkowała objęciem przez Zbigniewa Ziobrę stanowiska szefa kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, ubiegającego się o urząd Prezydenta RP.

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

W trakcie roku pracy w Alior Banku brat byłego ministra sprawiedliwości Witold Kornicki (wcześniej Ziobro) tylko 24 razy zalogował się do systemu informatycznego, spędzając w nim łącznie dziewięć godzin, a zarobił niemal 700 tysięcy złotych. Według autorów zawiadomienia, które trafiło już do prokuratury, istnieje podejrzenie "pozorowania pracy". Jako odpowiedzialnych za to zawiadamiający wskazują między innymi byłego prezesa banku oraz jednego z jego zastępców.

Rok rozliczania afer PiS. Pierwszy akt oskarżenia będzie "dopiero wierzchołkiem góry lodowej"

Zarzuty karne i aresztowania, wstrzymanie dotacji, śledztwa, kontrole Krajowej Administracji Skarbowej i CBA oraz były wiceminister ścigany listem gończym i ukrywający się na Węgrzech, gdzie dostał już azyl. Sprawa Funduszu Sprawiedliwości to nie jedyna afera z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy, ale być może najbardziej brzemienna w skutkach. Jak wygląda bilans jej rozliczeń?