Zbigniew Ziobro


Zbigniew Tadeusz Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jego rodzice to Jerzy Ziobro i Krystyna z domu Kornicka. Polityk, poseł IV, V, VI, VIII, IX kadencji Sejmu RP oraz europoseł w latach 2009-2014. Pełnione funkcje: minister sprawiedliwości w rządach Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Kazimierza Marcinkiewicza, Mateusza Morawieckiego oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro - kariera polityczna

Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Karierę polityczną rozpoczął w Ministerstwie Sprawiedliwości. W późniejszym czasie pracował jako sekretarz zespołu do spraw nowelizacji kodyfikacji prawa karnego (2000 r.). Od 2001 r. objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, stając się jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego.

Zbigniew Ziobro, w momencie dymisji Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska ministra sprawiedliwości, zrezygnował ze sprawowanych w tym czasie funkcji. Nie wpłynęło to na jego dalszą karierę polityczną. W 2001 r. brał udział w tworzeniu partii Prawo i Sprawiedliwość, po raz pierwszy wystartował też w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat posła IV kadencji. Zasiadał w komisji badającej tzw. aferę Rywina. Bliska współpraca z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi poskutkowała objęciem przez Zbigniewa Ziobrę stanowiska szefa kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, ubiegającego się o urząd Prezydenta RP.

Była bohaterką Powstania Warszawskiego, po wojnie w czasach stalinowskich doświadczyła piekła prześladowań i lat więzienia. Dopiero kilka lat temu Anna Jakubowska "Paulinka" wystąpiła o zadośćuczynienie. Ostatecznej decyzji nie doczekała. Prokuratura i sędzia Piotr Schab zaskarżyli wysokość przyznanych jej środków. Anna Wilczyńska.

Skład ten sam, ale nazwa nowa. Solidarna Polska zmienia solidarność w nazwie na suwerenność i pod nowy szyldem przygotowuje się do wyborów. Zmiana wizytówki ma się opłacić politycznie, ale na finanse partii też może mieć wpływ. Maciej Zalewski.

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego daje pole do wielkich nadużyć. Można nie podjąć śledztwa, sprawę umorzyć jak w przypadku wyborów kopertowych, lotów Marka Kuchcińskiego, dwóch wież czy innych spraw dotyczących partii, która jest u władzy. Dawid Rydzek.