Zbigniew Ziobro


Zbigniew Tadeusz Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Krakowie. Jego rodzice to Jerzy Ziobro i Krystyna z domu Kornicka. Polityk, poseł IV, V, VI, VIII, IX kadencji Sejmu RP oraz europoseł w latach 2009-2014. Pełnione funkcje: minister sprawiedliwości w rządach Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Kazimierza Marcinkiewicza, Mateusza Morawieckiego oraz prokurator generalny.

Zbigniew Ziobro - kariera polityczna

Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Karierę polityczną rozpoczął w Ministerstwie Sprawiedliwości. W późniejszym czasie pracował jako sekretarz zespołu do spraw nowelizacji kodyfikacji prawa karnego (2000 r.). Od 2001 r. objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, stając się jednym z najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego.

Zbigniew Ziobro, w momencie dymisji Lecha Kaczyńskiego ze stanowiska ministra sprawiedliwości, zrezygnował ze sprawowanych w tym czasie funkcji. Nie wpłynęło to na jego dalszą karierę polityczną. W 2001 r. brał udział w tworzeniu partii Prawo i Sprawiedliwość, po raz pierwszy wystartował też w wyborach parlamentarnych, zdobywając mandat posła IV kadencji. Zasiadał w komisji badającej tzw. aferę Rywina. Bliska współpraca z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi poskutkowała objęciem przez Zbigniewa Ziobrę stanowiska szefa kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego, ubiegającego się o urząd Prezydenta RP.

"To miały być pieniądze przekazane pod stołem". Ujawniamy nowe kulisy dotacji dla Fundacji Profeto

- Kiedy pojawiły się już pieniądze z funduszu, Jan przyszedł do mnie i powiedział, że ksiądz Michał musi zapłacić odpowiednim osobom od funduszu, co przy tym chodzą. Mieliśmy wymyślić, jak to zrobić, bo to miały być pieniądze przekazane pod stołem - mówi w rozmowie z tvn24.pl i OKO.press główny wykonawca ośrodka Fundacji Profeto budowanego za 100 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości.