Przedstawiciele ukraińskich służb zaangażowanych w projekt o nazwie "Chcę do swoich" ogłosili, że rosyjscy kolaboranci, skazani na Ukrainie za współpracę z okupantem, uzyskali możliwość wyjazdu do Rosji w ramach wymiany na więzionych tam obywateli ukraińskich. Od początku wojny z Rosją odbyły się 54 wymiany jeńców, w ramach których na Ukrainę powróciło 3405 osób.
Nazwiska skazanych przez ukraińskie władze kolaborantów znalazły się za ich zgodą na uruchomionej stronie internetowej projektu "Chcę do swoich". Wraz z ich zdjęciami i informacją o wyroku opublikowano tam także czas ich oczekiwania na zgodę strony rosyjskiej na ich wymianę i wyjazd do Rosji.
- Są to ludzie, którzy nie uważają, że Ukraina jest ich państwem, lecz uważają, że jest nim Federacja Rosyjska. I chcą tam wyjechać. Wiele osób, które dokonały tych czy innych działań, myślało, że państwo agresor ich obroni, lecz większość z nich okazała się nikomu niepotrzebna - wyjaśnił na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Andrij Jusow.
Jak poinformował, Ukraina gotowa jest zgodzić się na wymianę kolaborantów na własnych jeńców cywilnych i wojskowych, którzy przetrzymywani są przez Rosję. - Jeśli państwo agresor wyrazi zainteresowanie tą inicjatywą humanitarną, Ukraina gotowa jest na to się zgodzić - podkreślił Jusow.
Projekt "Chcę do swoich" prowadzi Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych, działający pod auspicjami HUR, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz biuro ukraińskiego rzecznika praw człowieka.
Na stronie internetowej projektu do ukraińskich służb mogą zgłaszać się jednocześnie kolaboranci, którzy pragną zakończyć współpracę z rosyjskim okupantem, albo ci, którzy wiedzą, że ktoś działa na rzecz Rosjan. Strona przeznaczona jest także dla obywateli Rosji, którzy mieszkają w Ukrainie lecz chcieliby powrócić do ojczyzny – wyjaśnił Jusow.
Artem Dechtiarenko, rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przypomniał, że od początku wojny z Rosją na pełną skalę odbyły się 54 wymiany jeńców, w ramach których na Ukrainę powróciło 3405 osób. Poinformował również, że SBU wszczęła ponad 7,4 tysięcy śledztw przeciwko kolaborantom, którzy współpracowali z Rosją. Ponad tysiąc osób zostało skazanych.
Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych uruchomił wcześniej dwa inne projekty adresowane do Rosjan: "Chcę żyć" dla rosyjskich żołnierzy, którzy gotowi są zbiec z frontu i poddać się stronie ukraińskiej, oraz "Chcę odnaleźć" dla rodzin zaginionych na frontach Ukrainy żołnierzy okupacyjnej armii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT