Sztuczna inteligencja w akcji. Rosjanie współwinni zbrodni wojennych zostali zidentyfikowani

Źródło:
PAP
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych
wideo 2/22
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała w środę, że dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy firmy Clearview AI udało się zidentyfikować ponad 10 tysięcy osób współwinnych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan.

Na Ukrainę przybył szef Clearview AI Hoan Ton-That. Spotkał się z dowództwem Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU), o czym służba poinformowała w serwisie Telegram. Omówiono dalszą współpracę i wykorzystanie oprogramowania firmy w codziennej pracy służby.

"Przy pomocy oprogramowania nasi pogranicznicy mogli zidentyfikować ponad 10 tysięcy osób. Są to osoby, które nielegalnie zabrały dzieci do Federacji Rosyjskiej, rosyjscy żołnierze, kolaboranci, zdrajcy itp." - przekazała w komunikacie DPSU.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku ukraińskie władze wszczęły łącznie 71 015 postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych na Ukrainie przez Rosjan oraz ich ukraińskich kolaborantów - przypomniał portal agencji Ukrinform.

Clearview AI jest amerykańską firmą zajmującą się tworzeniem oprogramowania służącego do rozpoznawania twarzy. Oprogramowanie to jest udostępniane przedsiębiorstwom, organom ścigania, uniwersytetom i osobom fizycznym. Algorytm dopasowuje twarze do bazy danych zawierającej ponad 20 miliardów obrazów znajdujących się w internecie, w tym w sieciach społecznościowych.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: