TVN24 | Świat

"Ulubieniec Kremla" na celowniku służb

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
tas/kab,
mtom
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, dw.com, tvn24.pl
Rewizja w biurach ruchu Ukraiński Wybór Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
wideo 2/2
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy Rewizja w biurach ruchu Ukraiński Wybór

Wiktor Medwedczuk jest jednym z najbardziej rozpoznawanych polityków prorosyjskich na Ukrainie. Po obaleniu i ucieczce do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza wpływy Medwedczuka w Kijowie nie zmalały. Znalazł się jednak na celowniku Służby Bezpieczeństwa i Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała w czwartkowym komunikacie, że jej śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie działań przedstawicieli ruchu Ukraiński Wybór, których podejrzewają o sprzyjanie przeprowadzeniu w 2014 roku referendum na zaanektowanym Krymie i wyborów na półwyspie. Członkowie ruchu "podczas aneksji półwyspu i później aktywnie wspierali okupacyjne organy władzy" - napisano. SBU poinformowała także, że członkowie organizacji "brali udział w działalności nielegalnej grupy zbrojnej Samoobrona Krymu, która prześladowała ukraińskich działaczy, a także dokonywała ataków na gmachy administracyjne władz ukraińskich półwyspu" - przekazała SBU, informując, że rewizje odbyły się w biurach ruchu w Kijowie i Dniprze.

Rewizja w biurze Ukraińskiego Wyboru Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Wiktor Medwedczuk utworzył ruch Ukraiński Wybór w 2012 roku. Ten prawnik i przedsiębiorca, obecnie jeden z przywódców zasiadającej w parlamencie partii Opozycyjna Platforma – Za Życie (OPZŻ) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków prorosyjskich na Ukrainie, uważany przez dziennikarzy i analityków w Kijowie za "lobbystę interesów Kremla". Według doniesień medialnych, prezydent Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W piątek prokuratura w Kijowie przekazała, że trzech liderów grup inicjatywnych ruchu Ukraiński Wybór jest podejrzewanych o zdradę stanu w związku z udziałem w zorganizowaniu i przeprowadzeniu nielegalnego referendum na Krymie.

Wiktor Medwedczuk Shutterstock

Promowanie prorosyjskich projektów

Medwedczuk był szefem administracji byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Według niezależnych dziennikarzy, to on miał odpowiadać za wysyłanie do najważniejszych redakcji instrukcji, o czym mają informować. Instrukcje te nazywano "temnykami".

W wywiadach dla rosyjskich mediów sprzed kilku lat Medwedczuk twierdził, "że język rosyjski na Ukrainie powinien otrzymać status państwowego". Ruch Ukraiński Wybór sprzeciwiał się wejściu kraju do NATO i promował członkostwo Ukrainy w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (tworzonej przez byłe republiki poradzieckie, w tym Rosję, Białoruś i Kazachstan).

"Ulubieńcy Kremla" - pisał portal niemieckiego nadawcy Deutsche Welle o politykach na Ukrainie, popieranych przez Kreml, wysuwając na jedne z czołowych miejsc właśnie Wiktora Medwedczuka.

Kiedy w 2014 roku został obalony prorosyjski prezydent Wiktor Janukowycz, Medwedczuk - podobnie, jak inni prorosyjscy politycy - nie wyjechał z Ukrainy. W czasie wojny z prorosyjskimi separatystami w Donbasie Medwedczuk, nieoczekiwanie, został wysłannikiem Kijowa w rozmowach z rebeliantami w sprawie wymiany ukraińskich jeńców. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy tłumaczyła wówczas, że "został zaangażowany w ramach niestandardowych działań".

Rewizja w biurach ruchu Ukraiński Wybór Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

- Medwedczuk powinien zostać natychmiast odsunięty od udziału w procesie pokojowym, ponieważ jest agentem służb rosyjskich jeszcze z czasów Związku Radzieckiego i krewnym prezydenta Rosji Władimira Putina. Reprezentuje interesy samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku i ma bezpośredni związek z torpedowaniem procesu wymiany jeńców - uzasadnił w tym czasie doradca szefa ukraińskiego MSW Zorian Szkiriak. Przypomniał, że Ukraiński Wybór zorganizował w różnych miastach Ukrainy szereg spotkań, podczas których wspierano idee separatystyczne.

"Represje polityczne"

OPZŻ oceniła przeszukania jako "represje polityczne". Uznała, że rewizja "formalnie jest związana z działalnością ruchu społecznego Ukraiński Wybór i działaniami z 2014 roku, ale faktycznie jest próbą zastraszenia opozycyjnych polityków".

Na początku lutego prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o nałożeniu sankcji na Wiktora Medwedczuka. Powodem było "finansowanie terroryzmu" (separatystów w Donbasie - red.). Nałożono sankcje także na współpracownika Medwedczuka Tarasa Kozaka i firmy zarządzające trzema telewizyjnymi kanałami: TV 112 Ukraina, ZIK, NewsOne.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Stało się to po zwycięstwie prozachodniej rewolucji godności w Kijowie, która doprowadziła do obalenia prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Autor:asty, tas/kab, mtom

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, dw.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Tagi:
Raporty: