Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Rosja dysponuje obecnie 870 rakietami różnych typów

Źródło:
PAP
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne
MO Rosji
Odpalenie pocisku Kindżał. Nagranie archiwalne MO Rosji

Rosja odbudowuje swoje zapasy rakietowe, w tym strategiczne - powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, Rosja ma teraz więcej dronów Shahed.

Obecnie Rosjanie dysponują – według podliczeń strony ukraińskiej – 870 rakietami różnych typów – Kindżał, Iskander (w wersji balistycznej i manewrującej), Ch-22, Kalibr, Ch-101, Ch-555 – wyliczył Ihnat w wywiadzie dla RBK Ukraina.

Jak podkreślił, to mniejsza liczba niż ta, którą Rosjanie mieli w ubiegłym roku, zanim przystąpili do trwającej jesień i zimę kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę, głównie energetyczną.

- W ciągu pół roku ataków na energetykę zestrzeliliśmy 750 rakiet manewrujących, a wystrzelono ok. 1100. Poza tym został im zapas ok. 30 proc. Tak więc we wrześniu ubiegłego roku mieli 1600 rakiet manewrujących - zaznaczył Ihnat.

Ihnat: Rosja każdego dnia może zacząć zmasowane ataki

Jednocześnie Rosjanie zastosowali wówczas ponad tysiąc dronów (zestrzelono około 750 z nich). - Teraz Rosjanie mają inną sytuację, mają możliwość produkcji dronów, a także otrzymywania większej ich ilości od Iranu - podkreślił wojskowy. W czasie ataków Rosjanie masowo stosowali i stosują drony uderzeniowe Shahed.

Ihnat zaznaczył, że cel Rosji jest taki sam jak w poprzednim roku – chce zadać Ukrainie jak największe straty i zniszczenia. - Jeśli jeszcze nie rozpoczęli zmasowanych ataków, to mogą to zrobić w dowolnym dniu. Nie mają już jednak takich zasobów jak rok temu - ocenił.

Ihnat dodał, że teraz Rosjanie kładą większy nacisk na zastosowanie w atakach dronów Shahed, co widać m.in. w zmasowanych atakach w ostatnich tygodniach.

Rosyjski pocisk Kindżałmil.ru

Rosja gromadzi zapasy strategiczne

Rzecznik Sił Powietrznych zaznaczył przy tym, że Rosjanie obecnie nie tylko gromadzą rakiety, ale także odnawiają swoje zapasy strategiczne. - Większość z tych rakiet, o których mówimy, może także przenosić taktyczną broń jądrową. Oni potrzebują tych krytycznych zapasów, by grozić krajom NATO i innym swoim wrogom - ocenił Ihnat.

Portal Suspilne przypomina oceny brytyjskiego wywiadu wojskowego, który ocenił, że w ciągu minionych dwóch miesięcy Rosjanie powstrzymywali się od stosowania rakiet manewrujących wystrzeliwanych z bombowców strategicznych, co prawdopodobnie umożliwiło im zgromadzenie istotnych zapasów.

Moskwa prawdopodobnie zastosuje je, jeśli zdecyduje się na powtórzenie zmasowanych ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Listopadowe duże ataki dronów Shahed były w ocenie Brytyjczyków testowaniem ukraińskich systemów obrony powietrznej przed możliwymi przyszłymi ostrzałami rakietowymi.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru