Rosjanie uderzyli w historyczną część Odessy. Ucierpiała największa cerkiew w mieście

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP, CNN

Rosjanie przeprowadzili kolejny nocny atak rakietowy na Odessę. Ucierpiało historyczne centrum miasta, w tym zabytkowa, największa w mieście cerkiew. "Nieprzerwany terror rakietowy wobec Odessy, która jest chroniona przez UNESCO, to kolejna zbrodnia wojenna Rosji" - skomentował Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. "Rosjanie poczują odpowiedź za atak na Odessę" - ostrzegł prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"W wyniku rosyjskiego nocnego ataku terrorystycznego na Odessę zginął cywil" - poinformował szef administracji obwodu odeskiego Ołeh Kiper. Około 20 osób, w tym kilkoro dzieci, zostało rannych. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że rosyjska armia zaatakowała Odessę m.in. trudnymi do wykrycia i zestrzelenia przez obronę przeciwlotniczą pociskami rakietowymi Onyks.

Zachodnie agencje przypominają, że Odessa, portowe miasto nad Morzem Czarnym, jest regularnie celem rosyjskich ataków rakietowych.

Ucierpiała największa cerkiew w mieście

Władze Odessy poinformowały, że w wyniku nocnego ataku poważnie uszkodzona została największa cerkiew w mieście - Sobór Przemienienia Pańskiego. W chwili ataku w świątyni były dwie osoby, obie przeżyły. Duchowny, z którym rozmawiał portal Suspilne powiadomił jednak, że "zniszczenia są kolosalne", doszło do pożaru.

Łącznie z cerkwią, 25 zabytków zostało uszkodzonych w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę, na południu Ukrainy. Wśród uszkodzonych pociskami i wybuchami obiektów są budynki z XIX i XX wieku – powiadomił w niedzielę szef władz obwodu Ołeh Kiper.

"Rosjanie celowo skierowali swoje rakiety na historyczne centrum Odessy, które znajduje się pod ochroną UNESCO. To, co wielcy architekci tworzyli ciężką pracą jest teraz niszczone przez cyniczne bestie" – napisał Kiper w Telegramie.

Eksperci prowadzą dokumentację zniszczeń.

Wołodymyr Zełenski zapowiada "odpowiedź"

"Nieprzerwany terror rakietowy wobec Odessy, która jest chroniona przez UNESCO, to kolejna zbrodnia wojenna Rosji" - skomentował Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

"Rakiety wystrzeliwane w cywilne miasta, budynki mieszkalne, cerkiew. Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla rosyjskiego zła. I za Odessę rosyjscy terroryści otrzymają odpowiedź. Z pewnością tę odpowiedź poczują" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sobór Przemienienia Pańskiego - jego historia i znaczenie

Sobór Przemienienia Pańskiego został wzniesiony w końcu XVIII wieku, a konsekrowany w 1809 roku. Zniszczono go w czasach sowieckich, w 1936 roku, a następnie odbudowano, gdy Ukraina stała się niepodległym państwem - przypomina stacja CNN. Katedra znajduje się w centrum Odessy, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejscowe władze donoszą, że spod gruzów we wnętrzu świątyni wydobyto ikonę Kasperowskiej Matki Bożej, która jest patronką Odessy.

Odessa regularnie pod ostrzałem

Nocny ostrzał Odessy był piątym atakiem rakietowym Rosji na to miasto w mijającym tygodniu. Moskwa zintensyfikowała ostrzały Odessy i Mikołajowa po tym, jak wycofała się z tzw. porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża i żywności przez porty czarnomorskie.

Według rzeczniczki prasowej wojsk na południu Ukrainy, Natalii Humeniuk, Rosjanie celowali w obiekty portowe, ale nieprecyzyjne rakiety Ch-22 uderzyły w sąsiednie dzielnice. Wcześniej armia poinformowała, że w ataku zastosowano co najmniej pięć rodzajów rakiet, w tym kalibry, iskandery i onyksy.

W obwodzie donieckim natomiast Rosjanie zaatakowali Czasiw Jar. Władze regionu przekazały, że spłonął dom kultury, w którym znajdował się sztab humanitarny.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP, CNN