Zatrzymany Wiktor Medwedczuk apeluje do Putina, by wymienił go za obrońców i mieszkańców Mariupola

Źródło:
PAP

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski ukraiński polityk oraz bliski znajomy Władimira Putina, zaapelował do prezydenta Rosji o wymienienie go na obrońców i mieszkańców oblężonego przez Rosjan Mariupola - wynika z wideo rozpowszechnionego przez ukraińskie służby. 12 kwietnia Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu Medwedczuka, który w pierwszych dniach wojny zbiegł z aresztu domowego. 

Wiktor Medwedczuk zaapelował o wymianę na nagraniu rozpowszechnionym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). - Zwracam się do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o wymienienie mnie przez stronę ukraińską na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne - powiedział.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Medwedczuk mówi na nagraniu, że wojska rosyjskie spowodowały w Mariupolu "jedną z największych katastrof humanitarnych".  - Najeźdźcy bombardują ludność cywilną, blokują dostawy pomocy humanitarnej do miasta, przymusowo wywożą Ukraińców na terytorium Rosji i celowo niszczą miasto - powiedział Medwedczuk. Dodał, że "w zablokowanym Mariupolu pozostaje - według różnych ocen - około 120 tys. cywilów".

Wiktor Medwedczuk apeluje do Władimira PutinaSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy

Doradca Zełenskiego wątpi, by Rosjanie zgodzili się na wymianę

Do apelu Medwedczuka odniósł się doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, powiedział, że "dla Medwedczuka nie ma miejsca" w obecnym państwie ukraińskim. Tymczasem dla władz ukraińskich "rzeczywiście ważni są bohaterowie Mariupola", zatem apel o wymianę to "jedyne możliwe wyjście" dla prorosyjskiego polityka - dodał.

Zdaniem doradcy Zełenskiego można jednak wątpić, czy Rosjanie "poprą na poważnie inicjatywę Medwedczuka". Podolak oskarżył Rosjan, że "wręcz piją krew" mieszkańców Mariupola i raczej nie zechcą "wrócić na jakiś czas do postaci ludzkiej".

Zatrzymanie Wiktora Medwedczuka

Medwedczuk 16 kwietnia został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu. Wcześniej zbiegł z aresztu domowego, w którym przebywał od maja 2021 roku. Ucieczka ta nastąpiła 26 lutego, dwa dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 12 kwietnia Zełenski poinformował, że Medwedczuk został ujęty. Według SBU polityk próbował w przebraniu przedostać się do miejsca, gdzie czekali na niego wysłannicy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Medwedczuk, jeden z liderów prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, której działalności zakazano w Ukrainie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

Ukraiński oligarcha przebywał w areszcie domowym w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała, że jest również podejrzany o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

Po zatrzymaniu skarb państwa przejął 154 aktywa należące do Medwedczuka i jego żony Oksany Marczenko. To m.in. domy, mieszkania, działki, samochody i jacht motorowy.

Schwytani Brytyjczycy apelują do władz w Londynie

Tymczasem dwaj brytyjscy żołnierze walczący w szeregach ukraińskiej armii i schwytani przez Rosjan, wystąpili w poniedziałek w rosyjskiej telewizji i poprosili o ich wymianę za Medwedczuka.

Na nagraniu wyemitowanym w państwowej stacji Rossija 24 obaj Brytyjczycy - Shaun Pinner i Aiden Aslin - występowali oddzielnie. Wcześniej niezidentyfikowany mężczyzna pokazał im na telefonie komórkowym nagranie, na którym żona Medwedczuka Oksana wezwała władze brytyjskie do zorganizowania wymiany jej męża na obu żołnierzy.

- Rozumiem sytuację. Chciałbym zaapelować do rządu o odesłanie mnie do domu, chciałbym znów zobaczyć moją żonę. Chcemy, by doszło do wymiany mnie i Aidena Aslina na pana Medwedczuka. Oczywiście byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie - mówił Pinner, zwracając się do premiera Borisa Johnsona.

Autorka/Autor:ft/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Tagi:
Raporty: