Szef ukraińskiego resortu obrony: w 2023 roku przeznaczymy 550 milionów dolarów na drony

Źródło:
PAP

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział w poniedziałek, że Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 milionów dolarów na inwestycję w drony. "Niezależność kompleksu wojskowo-przemysłowego jest jednym z czynników zdolności obronnej kraju" - napisał minister w mediach społecznościowych.

W wojnie, którą 11 miesięcy temu rozpętała Rosja, najeżdżając sąsiednią Ukrainę, siły zbrojne obu państw wykorzystują szeroki wachlarz bezzałogowych statków powietrznych do celów rozpoznawczych i bojowych - napisała agencja Reutera.

Agencja przypomniała, że Ukraina otrzymała dużo dronów od zagranicznych partnerów, od wyposażonego w rakiety tureckiego Bayraktar TB2 do wyprodukowanego w Norwegii drona zwiadowczego Black Hornet, który waży mniej niż 33 gramy.

Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

CZYTAJ TAKŻE: Francja i Australia będą produkować pociski dla Ukrainy, Brytyjczycy dostarczą czołgi przed latem

Ukraina stawia na krajową produkcję "armii dronów"

Kijów stara się teraz zwiększyć produkcję krajową, by zbudować coś, co urzędnicy określają jako "armię dronów" - podkreśliła agencja. "Niezależność kompleksu wojskowo-przemysłowego jest jednym z czynników zdolności obronnej kraju" - napisał minister Reznikow na Facebooku.

Siły Zbrojne Ukrainy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że zainicjują powstanie firm produkujących drony szturmowe. Ministerstwo Obrony otrzymało 75 zgłoszeń od ukraińskich firm produkujących drony, z których wybrano 16.

Autorka/Autor:ks\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images