Szef NATO ostrzega USA: zwycięstwo Rosji byłoby sygnałem dla wszystkich autorytarnych przywódców

Źródło:
PAP, Politico

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w obszernym wywiadzie udzielonym w piątek amerykańskiemu portalowi Politico ostrzegł, że zwycięstwo Rosji w Ukrainie byłoby sygnałem dla autorytarnych przywódców - nie tylko Władimira Putina, ale i władz w Pekinie - że poprzez użycie siły mogą osiągnąć swoje cele. Wyraził nadzieję, że USA bez względu na wynik wyborów uzupełniających do Kongresu dalej będą znacząco wspierać Kijów.

8 listopada w USA odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu (midterm elections). W kręgach politycznych panuje niepokój, że w przypadku zwycięstwa republikanów Stany Zjednoczone mogą stać się bardziej powściągliwe w udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, ŚLEDŹ RELACJĘ Z UKRAINY W TVN24.PL >>>

Szef NATO: zwycięstwo Rosji byłoby złe dla nas wszystkich

"Ostatnie zdobycze Kijowa na polu walki nie byłyby możliwe bez wsparcia sojuszników z NATO" - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odwołał się też do zdecydowanych antychińskich nastrojów, które są obecne w obu głównych amerykańskich partiach politycznych.

"Zwycięstwo Rosji byłoby złe dla nas wszystkich w Europie i Ameryce Północnej, w całym NATO, ponieważ byłby to sygnał dla autorytarnych przywódców (...) że poprzez użycie brutalnej siły militarnej mogą osiągnąć swoje cele" - podkreślił Jens Stoltenberg. "Jestem przekonany, że również po połowie kadencji nadal wyraźna większość w Kongresie - w Izbie i w Senacie - będzie opowiadać się za znaczącym wsparciem dla Ukrainy" - dodał Stoltenberg.

Szef NATO wyraził opinię, że zmniejszenie poparcia dla Ukrainy, które republikanie zapowiadają w przypadku zwycięstwa w najbliższych wyborach, wzmocni pozycję Chin. Opowiedział się również za długoterminową obecnością USA w Europie i wydatnym zwiększeniem wydatków na obronę. "Obecność Stanów Zjednoczonych - ale także Kanady - w Europie jest niezbędna dla siły i wiarygodności transatlantyckich więzi" - przekonywał.

Amerykańska pomoc dla Ukrainy

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazania Ukrainie ponad 17 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, znacznie więcej niż wszystkie kraje Europy razem wzięte - napisało Politico.

Wojna Rosji na Ukrainie będzie się prawdopodobnie ciągnąć miesiącami, podczas gdy budżety poszczególnych państw się kurczą, a ich gospodarki słabną - zaznaczył portal.

Stoltenbeg wyraził nadzieję, że Waszyngton będzie nadal pomagał Ukrainie "częściowo dlatego, że jeśli Putin wygra w Ukrainie, to będzie to katastrofa dla Ukraińców". 

Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Politico