Sześć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych ostrzega

Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalne
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/21
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Wideo archiwalneReuters Archive

Co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne znajdują się w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe". Dodano, że jednostki te są wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących i gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych.

W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie ukraińskiego Dowództwa Operacyjnych Sił Zbrojnych "Południe" poinformowano o zgrupowaniu sześciu rosyjskich okrętów i dwóch łodzi podwodnych na Morzu Czarnym, przekazano też zaktualizowane informacje na temat niedzielnych ataków wroga w obwodzie odeskim.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja z 9 maja >>>

Straty po stronie rosyjskiej

"W ciągu minionej doby rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku regionu odeskiego dziewięć rakiet, głównie z samolotów bojowych. Sześć spośród tych pocisków zostało zneutralizowanych przez ukraińską obronę przeciwrakietową. Uderzenia uszkodziły podstację energetyczną i gazociąg, zniszczyły też kilka prywatnych domów i tereny rekreacyjne. Niestety ucierpieli cywile" - relacjonowało dowództwo.

Ćwiczenia na Morzu Czarnym z udziałem krążownika Moskwa. Wideo z 18 lutego
Ćwiczenia na Morzu Czarnym z udziałem krążownika Moskwa. Wideo z 18 lutego Ministerstwo Obrony Rosji

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały również, że najeźdźcy stracili w sobotę i niedzielę na południu kraju [w obwodach odeskim, mikołajowskim i chersońskim - przyp. red.] 107 żołnierzy, a także między innymi jeden czołg, cztery transportery opancerzone i zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.

Sytuacja na Morzu Czarnym

Podano, że w rosyjskim zgrupowaniu na Morzu Czarnym jest co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących i gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych.

W niedzielę dowództwo "Południe" potwierdziło zniszczenie trzech rosyjskich okrętów w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Zatopiono dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor oraz kuter desantowy Sierna, natomiast trzeci Raptor został poważnie uszkodzony. Siły ukraińskie atakowały przy użyciu tureckich dronów Bayraktar. Zginęło 46 żołnierzy wroga.

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: