Ukraiński sąd skazał agenta Rosji, który planował ataki w obwodzie odeskim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 140 dni. Ukraiński sąd skazał na osiem lat więzienia obywatela Mołdawii, mieszkańca separatystycznego Naddniestrza, który na zlecenie wywiadu wojskowego Rosji zaplanował serię ataków w obwodzie odeskim - podała ukraińska prokuratura. Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy ocenił, że Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, "zutylizować" białoruską armię i wchłonąć Białoruś. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:32

    Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę - powiedział doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w programie telewizyjnym "Feygin Live", informuje Ukrinform.

  • 3:58

    Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

    Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

    Rosyjscy żołnierze pod Mariupolem

  • 3:39

    Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, donosi Ukrinform.

  • 2:50

    Prezydent Władimir Putin cynicznie wykorzystuje głód jako narzędzie wojny, blokując eksport zboża z Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg po spotkaniu szefów spraw zagranicznych pięciu krajów Europy Środkowej (C5) w Budapeszcie, informuje Ukrinform.

  • 2:03

    Unia Europejska przygotowuje siódmy pakietu sankcji wobec Rosji z powodu inwazji na Ukrainę, ale ograniczenia dotyczące rosyjskiego gazu nie zostaną w nim uwzględnione, powiedział w rozmowie z Reutersem premier Czech Petr Fiala, który obecnie przewodniczy Radzie UE.

  • 1:21

    "Obwód Chersoń. Nowa Kachowka, powiat Sokil… magazyny amunicji i pocisków raszystów znów wybuchają" – napisał na Facebooku zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań. "Czy rosyjscy propagandyści znów powiedzą, że to magazyny saletry?" – zażartował, przypominając, jak Rosjanie próbowali kamuflowalać poprzednie wybuchy.

  • 23:52

    W Nowej Kachowce znów wybuchają rosyjskie magazyny amunicji i pocisków, napisał w środę na Facebooku zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań, informuje Ukrinform.

  • 23:16

    Nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger zapowiedział, że będzie dbał o dalszy rozwój relacji polsko-niemieckich. - Barbarzyńska wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazuje, jak ważna jest solidarność i wspólnota. Chcemy być dobrymi sąsiadami w zjednoczonej i silnej Europie, w Europie wolnej i zdolnej do obrony - stwierdził.

  • 21:12

    Ukraina potrzebuje teraz dziewięciu miliardów dolarów miesięcznie od swoich zachodnich sojuszników, by wypełnić lukę budżetową - powiedział Ołeh Ustenko, doradca ekonomiczny prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez "Financial Times".

    Jak zauważył brytyjski dziennik, to prawie dwukrotnie więcej niż dotychczas szacowały władze w Kijowie. Wprawdzie ukraińskie ministerstwo finansów mówi, że jego ocena luki nadal wynosi pięć miliardów dolarów miesięcznie, ale nawet to jest kwotą znacznie wyższą niż kwoty do tej pory przekazywane przez kraje zachodnie.

  • 20:25

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że po środowych rozmowach między Rosją, Ukrainą, Turcją i urzędnikami ONZ uczyniono "ważny i merytoryczny krok" w kierunku kompleksowego porozumienia o wznowieniu eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

    - W przyszłym tygodniu, miejmy nadzieję, będziemy mogli mieć ostateczne porozumienie. Ale, jak powiedziałem, nadal potrzebujemy dużo dobrej woli i zobowiązań ze strony wszystkich stron - powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku.

    Powiedział, że choć Ukraina i Rosja zaangażowały się, "do pokoju mamy jeszcze długą drogę do przebycia".

  • 20:24

    Czternaście osób odniosło obrażenia wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże na południu Ukrainy – poinformowała Prokuratura Generalna na Telegramie.

    "Dwie rakiety trafiły w jedno z miejskich przedsiębiorstw. Są poważne zniszczenia" – napisał p.o. mer miasta Anatolij Kurtiew na Telegramie, podkreślając, że ratownicy nadal pracują na miejscu, a ranni już otrzymują pomoc lekarską w szpitalach.

    Zaapelował przy tym do mieszkańców, by nie dzielili się w internecie informacją o miejscu ataku, gdyż jeśli przeciwnik dowie się, że np. trafił nie tam, gdzie chciał, być może przeprowadzi następny atak.

  • 19:46

    Siły ukraińskie odparły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 19:25

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną w odpowiedzi na uznanie przez ten kraj niepodległości separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku.

  • 18:44

    Ukraina nie ma na razie o czym dyskutować z Rosją na rozmowach pokojowych – oświadczył podczas briefingu online szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez CNN.

    Jak dodał, celem Ukrainy w tej wojnie jest "wyzwolenie naszego terytorium i przywrócenie integralności terytorialnej oraz pełnej suwerenności na wschodzie Ukrainy".

    Kułeba nie zgodził się z sugestią, że za granicą może już panować znużenie wojną w Ukrainie. Podkreślił, że stworzona przez rząd ukraiński strona internetowa https://war.ukraine.ua była już odwiedzana przez około 600 mln osób, w tym przez ok. 91 mln w samym czerwcu.

  • 17:47

    Podczas nieformalnego spotkania ministrów środowiska Unii Europejskiej w Pradze ukraiński minister Rusłan Strilets zaapelował o pomoc w szacowaniu i likwidację strat środowiskowych. Polska odpowiedź jest pozytywna - stwierdził wiceszef resortu klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński.

  • 16:41

    Na osiem lat więzienia skazał sąd ukraiński obywatela Mołdawii, mieszkańca separatystycznego Naddniestrza, który na zlecenie wywiadu wojskowego Rosji zaplanował serię ataków w obwodzie odeskim – poinformowała ukraińska prokuratura na Telegramie.

    Sąd skazał mężczyznę z artykułu o "zamachu terrorystycznym" nie tylko na karę więzienia, ale też na konfiskatę mienia. Uznano, że zlecił znajomemu Ukraińcowi podpalenie wojskowych pojazdów na terenie jednej z jednostek wojskowych w Odessie za 800 dolarów.

  • 16:26

    65 procent Ukraińców, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, nie planuje w najbliższym czasie powrotu - świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez UNHCR, które przytoczyła Ukrainska Prawda.

    Sondaż przeprowadzono między połową maja a połową czerwca na próbie liczącej 4900 osób, które obecnie przebywają w Polsce, Czechach, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii i Słowacji.

    Większość ankietowanych twierdzi, że chce wrócić do kraju, kiedy pojawi się taka możliwość, ale 65 procent planuje na razie pozostać tam, gdzie jest, a dziewięć procent wyjechać do jeszcze innego państwa. Głównym czynnikiem, który mógłby zachęcić obywateli Ukrainy do powrotu, jest zmniejszenie intensywności działań wojennych.

    Około 16 procent ankietowanych zadeklarowało chęć odwiedzenia Ukrainy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, lecz niemal wszyscy zadeklarowali, że tylko na krótki okres – by zobaczyć się z krewnymi i znajomymi lub uporządkować sprawy.

  • 16:24

    Komisja Europejska opublikowała dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wynika z nich, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE.

    "Niniejsze wytyczne potwierdzają, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami przez rosyjskich operatorów nie jest dozwolony na mocy środków ograniczających UE. Podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego, o ile odbywa się on bez uszczerbku dla obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie skutecznych kontroli" - czytamy w komunikacie KE.

    "Państwa członkowskie sprawdzają, czy wielkość tranzytu mieści się w średnich z ostatnich 3 lat, w szczególności odzwierciedlając rzeczywisty popyt na towary podstawowe w miejscu przeznaczenia oraz czy nie występują nietypowe przepływy lub wzorce handlowe, które mogłyby spowodować obchodzenie przepisów. Tranzyt towarów i technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania jest w każdym przypadku całkowicie zabroniony – niezależnie od środka transportu" - doprecyzowała Komisja.

  • 15:35

    Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy dwa miliony osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci, a kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób przebywa w tak zwanych obozach filtracyjnych – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników konferencji w Seulu.

    "Dokładnych liczb nikt nie zna, wszystkie te wywiezione osoby pozbawia się środków łączności, zabiera się im dokumenty, zastrasza się je i próbuje rozwieźć po dalekich rejonach Rosji, aby było im jak najtrudniej wrócić do domu" – oznajmił Zełenski, którego cytuje agencja Ukrinform.

  • 15:11

    Siły rosyjskie zaatakowały w ciągu ostatniej doby obwody charkowski i doniecki na wschodzie Ukrainy, zabijając co najmniej dwie osoby i raniąc szesnaście – poinformowały władze obu tych regionów.

    W obwodzie donieckim najbardziej ucierpiał rejon (powiat) bachmucki. W ciągu ostatniej doby w samym Bachmucie śmierć poniosła jedna osoba, a pięć doznało obrażeń. Jedna osoba została ranna w ostrzale Konstantynówki. Rosjanie atakowali też m.in. Nju-Jork, Werchmiokamjanske, rejon kramatorski i Nowomykołajiwkę – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

    W obwodzie charkowskim 55-letni mężczyzna zginął w miejscowości Słatyne. Dwie osoby odniosły obrażenia w rejonie charkowskim, dwie w iziumskim, a jedna w bohoduchiwskim – poinformował z kolei szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

  • 15:09

    KRRiT i jej ukraiński odpowiednik podpisały Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej w zakresie m.in. wymiany usług audiowizualnych, walki z rosyjską propagandą, wymiany doświadczeń, m.in. w dostosowywaniu prawa medialnego do wymogów Unii Europejskiej.

  • 15:08

    W Belwederze odbyła się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

  • 14:48

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała podziemną drukarnię, w której podrabiano zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej.

    W wyniku działań operacyjno-śledczych w Kijowie rozbito szajkę, która zajmowała się nielegalnym wysyłaniem za granicę obywateli Ukrainy w wieku poborowym na podstawie sfałszowanych dokumentów - poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.

  • 14:46

    Próby Rosji pogłębienia więzi z Iranem w czasie inwazji na Ukrainę stanowią ogromne zagrożenie - ocenił doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

  • 14:45

    W czwartek ma odbyć się spotkanie SPD w sprawie wydalenia z szeregów tej partii byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Główny zarzut dotyczy braku zdystansowania się Schroedera od działań rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, szczególnie jego ataku na Ukrainę. Swojego partyjnego kolegę skrytykował premier Dolnej Saksonii Stephan Weil – poinformował portal dziennika "Welt".

  • 14:29

    Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na przekazanie siłom ukraińskim walczącym z rosyjską agresją czołgów Leopard 2A4 oraz transporterów opancerzonych M113 - poinformowały hiszpańskie media.

    Według madryckiego dziennika "La Razon" minister obrony Hiszpanii Margarita Robles "dała już zielone światło" na wysłanie na Ukrainę dziesięciu czołgów Leopard oraz około 20 transporterów M113 będących na wyposażeniu hiszpańskiej armii.

  • 14:05

    Grupa ukraińskich żołnierzy przybyła na Łotwę, by wziąć udział w szkoleniu wojskowym - podała agencja LETA, powołując się na łotewskie ministerstwo obrony.

    Resort zaznaczył, że nie może podać obecnie więcej informacji na ten temat ze względów bezpieczeństwa.

  • 13:42

    Eksport zbóż z Ukrainy nie zostanie wznowiony bez gwarancji bezpieczeństwa dla właścicieli statków i towarów, jak i dla Ukrainy jako niepodległego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym wywiadzie dla agencji AP.

    Przedstawiciele resortów obrony Ukrainy i Rosji mają uczestniczyć w pierwszych od miesięcy bezpośrednich rozmowach w środę w Stambule. Tematem będzie propozycja ONZ dotycząca eksportu zablokowanego przez Rosjan ukraińskiego zboża na światowe rynki przez Morze Czarne.

    Przed spotkaniem Kułeba przekazał Associated Press, że jakiekolwiek porozumienie musi zagwarantować, iż Rosjanie "uszanują te korytarze, nie zakradną się do portu i nie zaatakują portów, ani nie będą atakować portów z powietrza swoimi pociskami". Dodał, że ukraińskie wojsko "planuje i przygotowuje się do pełnego wyzwolenia" okupowanych przez wojska rosyjskie miast i miasteczek leżących w pobliżu ukraińskiego wybrzeża czarnomorskiego.

    Zdaniem szefa MSZ siły ukraińskie już zintensyfikowały swoje działania w celu odzyskania terytoriów leżących na południu kraju.

  • 13:35

    W najbliższym czasie agresja Rosji na Ukrainę nie zakończy się, po krótkiej przerwie operacyjnej Kreml rozpocznie nowe ataki. Będzie też dalej trwała wojna informacyjna - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

    Żaryn zaznaczył, że nic nie wskazuje na to, że Rosja chce odstąpić od celu, jakim jest zniszczenie Ukrainy w jej obecnym kształcie, a sama agresja jest dla Moskwy jedynie przystankiem.

  • 13:22

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła grupę przestępczą, która zarabiała na wewnętrznych przesiedleńcach, domagając się od nich opłat za udzielone im przez władze bezpłatne miejsca zamieszkania.

    Według SBU proceder zorganizowali pracownicy jednego z "obiektów infrastruktury krytycznej", któremu podlegały obiekty, oraz pośredniczka nieruchomości, która weszła z nimi w zmowę. Domagali się od wewnętrznych przesiedleńców comiesięcznej opłaty za pokój, a w przypadku zwłoki w płatności grozili eksmisją, choć wszystkie wydatki związane z zamieszkaniem wzięło na siebie państwo.

  • 12:59

    Rosyjska armia ostrzelała w środę obwód mikołajowski 28 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. W położonym na południu regionie zginęło pięciu cywilów.

  • 12:55

    Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, "zutylizować" białoruską armię i wchłonąć Białoruś - ocenił w środę Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy.

  • 12:28

    Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział w środę w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

    Minister wyjaśnił, że Ukraina i Rosja są w końcowej fazie rozmów w sprawie odblokowania wywozu zboża i brakuje jedynie gwarancji Moskwy, że nie dojdzie do ataków rosyjskiej floty wojennej na transporty kierowane przez Morze Czarne.

  • 12:08

    Po ponad czterech miesiącach wojny na Ukrainie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie widzi obecnie szans na negocjacje z Rosją. W wywiadzie dla tygodnika "Stern" odrzuca też wezwania do natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji, czego domagało się w liście otwartym kilku niemieckich intelektualistów.

    "Co można negocjować z kimś, kto nie jest nawet skłonny uzgodnić z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża korytarzy humanitarnych dla ucieczki cywilów?" - powiedziała w środę szefowa dyplomacji.

    Annalena Baerbock

  • 11:34

    Białoruski strażnik graniczny nielegalnie przekroczył granicę z Ukrainą, by dołączyć do ukraińskich sił obrony walczących przeciwko Rosji - poinformował w środę rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

    Niedawno ukraińska straż zatrzymała mężczyznę bez dokumentów, który nielegalnie przekroczył granicę białorusko-ukraińską. Zatrzymany powiedział, że jest białoruskim strażnikiem granicznym i przybył na Ukrainę, by przyłączyć się do walki przeciwko rosyjskiej armii.

    Przekazał, że nie był jedynym, który opowiadał się za koniecznością walki z Rosją. Próbę przekroczenia granicy podjął z innym strażnikiem, jednak po drodze zostali zauważeni i ostrzelani. Tylko jemu udało się przedostać na Ukrainę.

  • 10:25

    Pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez Unię Europejską po inwazji Moskwy na Ukrainę w pierwszej połowie br. wzrósł import nabywanego przez Hiszpanię gazu ziemnego z Rosji - wynika z danych opublikowanych przez spółkę Enagas, odpowiedzialnej za nadzór hiszpańskiego systemu gazowego.

    Zgodnie ze statystykami, cytowanymi m.in. przez madrycki dziennik "Expansion", w czerwcu br. Rosja po raz pierwszy w historii stała się drugim największym dostawcą gazu do Hiszpanii, a podczas minionego półrocza import gazu z tego kraju wzrósł o 3 proc.

  • 9:53

    Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola, opublikował nagranie przedstawiające realia życia w Mariupolu oczami nastolatków.

    - Chciałem do Prypeci, Prypeć przyszła do mnie - słychać na nagraniu, na którym widać zniszczone, spalone budynki, góry śmieci, uszkodzone drogi i mosty. Prypeć to opuszczone miasto położone w odległości ok. 4 km od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, które przed wybuchem pełnowymiarowej wojny było popularną atrakcją turystyczną.

    Jak pisze Andriuszczenko, ta wypowiedź nastolatka to "wszystko, co trzeba wiedzieć o dzieciństwie w Mariupolu".

    Doradca mera Mariupola pokazał nagranie, na którym nastolatkowie chodzą po zniszczonym mieście

  • 9:14

    Z powodu braków amunicji rosyjskie siły wzmocniły działania dywersyjne i wywiadowcze w obwodzie ługańskim - poinformował w środę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

    "Nie, rosyjska armia nie wstrzymuje ostrzałów, ale najpewniej oszczędza istniejące zapasy pocisków, bo ich dostawę przerwano dzięki pracy naszej nowej broni dalekiego zasięgu" - napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram.

    Poinformował, że siły ukraińskie "niedawno zdetonowały wojskowe składy (rosyjskie) w Kadijiwce i Ługańsku (na terenie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej - red.)". "Dziś w nocy w strefie przemysłowej Ługańska też było niespokojnie. Dlatego naprzód znowu idą dywersanci okupantów, którzy próbują szukać słabych miejsc w naszej obronie" - dodał Hajdaj.

  • 8:39

    "W Donbasie siły rosyjskie prawdopodobnie skupią się w nadchodzącym tygodniu na zajęciu kilku małych miasteczek, w tym Siewierska i Dołyny na kierunkach słowiańskim i kramatorskim. Obszary miejskie Słowiańska i Kramatorska prawdopodobnie pozostaną głównymi celami tej fazy operacji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

    "Rosja nadal dąży do podważenia legitymacji państwa ukraińskiego oraz umocnienia własnych rządów i kontroli administracyjnej nad okupowanymi częściami Ukrainy. Ostatnio obejmowało to inicjatywę nawiązania współpracy między rosyjskimi i ukraińskimi miastami i regionami w celu stworzenia administracji po zakończeniu konfliktu oraz dekret ułatwiający Ukraińcom uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa" - napisano w komunikacie.

    Jak dodano, "antyrosyjskie nastroje w okupowanej części Ukrainy prowadzą do tego, że rosyjscy i prorosyjscy urzędnicy stają się celem ataków". "Mianowana przez Rosjan administracja w miejscowości Wełykyj Burłuk przyznała, że jeden z jej burmistrzów zginął 11 lipca 2022 roku w wyniku wybuchu bomby w samochodzie. Branie na cel urzędników prawdopodobnie będzie eskalować, zaostrzając i tak już znaczne wyzwania stojące przed rosyjskimi okupantami i potencjalnie zwiększając presję na już zredukowane formacje wojskowe i bezpieczeństwa" - wskazano.

  • 7:52

    W Moskwie tworzony jest pułk najemników na wojnę w Ukrainie - pisze w środę niezależny portal Meduza. Przyjmowani są mężczyźni do 60. roku życia.

    Meduza podaje, że osoby zajmujące się werbunkiem do tej grupy i należący do niej najemnicy mówią o sobie "pułk sobianinowski", od nazwiska mera Moskwy Siergieja Sobianina. Nabór rozpoczął się 1 lipca, a według portalu zapisują się do niego przede wszystkim mieszkańcy innych regionów Rosji.

    Meduza pisze, że grupa "co najmniej częściowo" jest finansowana z budżetu miasta. Najemnikom obiecano wynagrodzenie przekraczające 200 tys. rubli miesięcznie (ponad 16 tys. złotych). Przez miesiąc będą oni przechodzić szkolenie na poligonie Mulino w obwodzie niżnonowogrodzkim, a następnie zostaną skierowani na Ukrainę.

  • 7:41

    Siły ukraińskie wciąż uderzają w rosyjskie składy amunicji na południu Ukrainy, Rosjanie przeprowadzili zaś prowokacyjny atak na elektrownię atomową w Enerhodarze, próbując oskarżyć o to Ukraińców – napisano w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

    Pracownicy firmy elektroenergetycznej Charkiwobłenerho w Wołczansku w obwodzie charkowskim odmówili pracy pod rosyjską władzą okupacyjną. Ukraińskie Narodowe Centrum Ruchu Oporu informowało, że okupanci zagrozili im za to "zesłaniem do obozu koncentracyjnego" w Wołczansku - podaje ISW.

    Rosyjskie wojska na Ukrainie w dalszym ciągu mają przerwę operacyjną, w czasie której przegrupowują się i starają odzyskać wyczerpane siły. Władze Rosji nie ogłosiły we wtorek żadnych zdobyczy terytorialnych, ale – jak podkreśla ISW – przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań.

    Według think tanku Rosjanie prowadzili ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na północ od Słowiańska i na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Ostrzeliwali z powietrza i artylerii okolice Bachmutu i Awdijiwki. Przeprowadzili też nieudane ataki na północ od Charkowa.

    Wynik rosyjskiego ostrzału w Charkowie [11.07.2022]

  • 7:00

    Stan moralny i psychologiczny sił rosyjskich jest na niskim poziomie, regularnie spożywany jest alkohol i dochodzi do dezercji - pisze w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego siły przeciwnika skarżą się na nieefektywność swoich ataków na ukraińskie pozycje.

    Sztab informuje o odparciu przez ukraińskie siły rosyjskiego szturmu na kierunku słowiańskim w okolicach miejscowości Dowheńke i Dołyna. Strona ukraińska nie wyklucza kontynuowania działań szturmowych przez armię rosyjską na tym kierunku. Miałyby one na celu polepszenie pozycji taktycznej oraz stworzenie sprzyjających warunków dla ofensywy w kierunku Izium-Słowiańsk.

    W komunikacie poinformowano o rosyjskich ostrzałach w obwodzie sumskim, na kierunku charkowskim, słowiańskim, kramatorskim, bachmuckim, awdijiwskim, kurachowskim i nowopawliwskim, zaporoskim, południowobużańskim. Wykorzystywano moździerze, artylerię, lotnictwo

  • 6:31

    16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.

    Resort wyjaśnił, że 16 statków czeka teraz na załadunek ukraińskiego zboża w portach rzecznych na Dunaju w miastach Izmaił i Reni, których wykorzystanie stało się możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, leżącej naprzeciwko ujścia Bystre.

    Jak pisze agencja Reuters 90 kolejnych statków czeka na swoją kolej w rumuńskim kanale Sulina. Tamtędy do tej pory mogły przepływać cztery statki dziennie, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość zwiększenie tej przepustowości do ośmiu jednostek na dobę.

  • 5:15

    Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie i ukraińskie źródła podały, że 10 lipca w Chersoniu w wyniku ukraińskich ataków zginęło wielu rosyjskich oficerów. Wśród potwierdzonych zgonów znalazł się dowódca 20. Dywizji zmotoryzowanej strzelców gwardii pułkownik Aleksiej Gorobets, zastępca dowódcy pułkownik Sergiej Kens i zastępca dowódcy artylerii podpułkownik Aleksander Gordiejew. Źródła ukraińskie donoszą, że w atakach zginął również szef sztabu 22. Korpusu Armii generał dywizji Artem Nasbulin.

  • 4:50

    Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział, że zerwanie więzi gospodarczych z Rosją okazało się słusznym posunięciem Wilna na tle szantażu Moskwy wobec państw zachodnich i wezwał je do pójścia za przykładem jego kraju - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na wywiad Nausedy dla publicznego nadawcy LRT.

  • 4:35

    Zarząd Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjął we wtorek decyzję o zakończeniu współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos w zakresie misji ExoMars-2022, mającej na celu zbadanie Marsa - poinformował dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

  • 4:33

    Litwa planuje jeszcze w tym roku ukończyć budowę fizycznej bariery wraz z systemem obserwacyjnym na całej granicy z Białorusią - oświadczył we wtorek wieczorem litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.

  • 4:33

    Rosyjska prokuratura wszczęła śledztwo karne przeciwko Ilji Jaszynowi, jednej z ostatnich aktywnych postaci antykremlowskiej opozycji, który został zatrzymany w Moskwie pod koniec czerwca - poinformował jego prawnik Wadim Prochorow.

    - Prawdziwe powody mojego aresztowania są oczywiście polityczne. Jestem przeciwnikiem Kremla, niezależnym deputowanym (miejskim), krytykiem prezydenta Putina i przeciwnikiem wojny na Ukrainie – mówił Jaszyn podczas aresztowania pod koniec czerwca.

    Po zatrzymaniu 39-letni Jaszyn został skazany na 15 dni aresztu za "nieposłuszeństwo wobec policji". W mediach społecznościowych we wtorek napisał, że powinien zostać wypuszczony w nocy z wtorku na środę. "Może mnie wypuszczą, a może nie" – napisał.

    Prawnik Jaszyna oświadczył, że prawdziwym "motywem śledztwa jest to, że 7 kwietnia jego klient mówił na żywo na swoim kanale YouTube o zabijaniu cywilów w Buczy" na Ukrainie.

  • 4:33

    Szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna powiedziała, że sceptycznie ocenia szanse na porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, które ma być omawiane w środę w Turcji, ponieważ jak dotąd Rosja mnożyła przeszkody w tej sprawie.

  • 4:33


    30 procent mieszkańców Rosji opowiada się za natychmiastowym zakończeniem wojny z Ukrainą - poinformował niezależny portal Meduza, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), którego wyniki są niejawne.

  • 4:32

    "Miałem zaszczyt gościć dobrego przyjaciela Ukrainy Mariusz Błaszczaka. Omówiliśmy szereg projektów związanych z dostawą i obsługą artylerii, szkoleniem wojskowym itp. Dziękujemy Polsce za bycie partnerem i dobrym sąsiadem oraz jednym z najlepszych przyjaciół i sojuszników Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem" - napisał napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow po wizycie w Kijowie szefa polskiego MON Mariusza Błaszczaka.

  • 4:32

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu wideo, opublikowanym we wtorek wieczorem, że w Kijowie przeprowadził rozmowy z wicepremierem i ministrem obrony Polski Mariuszem Błaszczakiem, który przywiózł Ukraińcom samobieżne armatohaubice Kraby. - Oczywiście tematem naszego spotkania była dalsza współpraca w dziedzinie obrony, ale ważne jest nie tylko to, o czym rozmawialiśmy, lecz także, jak rozmawialiśmy. Z absolutną pewnością co do ukraińskiej przyszłości, przyszłości europejskiej. Tak jest i w trakcie innych moich rozmów – zaznaczył Zełenski.

    Zełenski mówił o tym, że codziennie z linii frontu oraz głębi ukraińskiego terytorium docierają "bolesne wieści" o atakach, rannych i zabitych, lecz pomimo tego Ukraina jest w stanie się rozwijać, a także skutecznie działać na froncie.

    - Przed nami ciężka droga. Niestety nie może być inaczej, gdy bronisz swojego domu przed terrorystyczną nawałą. Ale jest oczywiste, że przed nami jest sukces. Ukraina zdoła się obronić, odbudować, zrealizować swoje cele w polityce zagranicznej. Kiedy pracują na to miliony ludzi, wynik będzie na pewno – zapewnił.

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Białorusi

Tagi:
Raporty: