ISW: Putin nie przedstawił planu na zmianę przebiegu wojny. Rosji zaczyna brakować amunicji

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP

Instytut Studiów nad Wojną ocenia w swoim najnowszym raporcie, że w noworocznym wystąpieniu prezydent Rosji Władimir Putin nie przedstawił planów, w jaki sposób rosyjskie siły zbrojne mają zamiar odwrócić niekorzystny dla nich przebieg wojny z Ukrainą. Amerykański think tank twierdzi także, że Rosji zaczyna brakować amunicji.

W swoim noworocznym wystąpieniu Władimir Putin nie przedstawił planów, w jaki sposób rosyjskie siły zbrojne mają zamiar odwrócić niekorzystny dla nich przebieg wojny z Ukrainą i w jaki sposób Rosja będzie dalej dążyć do osiągnięcia swych maksymalistycznych celów - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według amerykańskiego think tanku Putin skoncentrował się na usprawiedliwianiu ataku na Ukrainę i ponoszonych w związku z tym ludzkich kosztach. Przyznał, że rok 2022 "był rokiem trudnych, koniecznych decyzji", które uznał za niezbędne dla osiągnięcia przez Rosję "pełnej suwerenności".

Analitycy ISW oceniają, że wystąpienie rosyjskiego dyktatora zawierało retoryczne stwierdzenia, że Rosja ma historyczne prawo do Ukrainy, a odzyskanie nad nią kontroli to warunek niepodległości i suwerenności Rosji. Wszystko to oznacza, że Putin nie jest nastawiony na pokojowe rozwiązanie i jedynie zwycięstwa armii ukraińskiej na polu walki oraz wyzwolenie spod okupacji kolejnych terenów mogą go zmusić do zmiany stanowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Noworoczne eksplozje i syreny alarmowe w Ukrainie. Z balkonów okrzyki "Chwała bohaterom!"

ISW: Rosji kończy się amunicja

Waszyngtoński think tank twierdzi, że rosyjski atak rakietowy z 31 grudnia na ukraińską infrastrukturę był mniej intensywny niż wcześniejsze. Wojskom rosyjskim - w ocenie ISW - kończą się zapasy amunicji, co wpłynie na przebieg operacji na froncie, szczególnie w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Również z tego powodu mało prawdopodobny jest w najbliższych miesiącach nowy atak rosyjski na Ukrainę z terytorium Białorusi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

Tagi:
Raporty: