Doradca Zełenskiego: w Donbasie trwają ciężkie walki, ofensywa już się rozpoczęła

Źródło:
PAP

Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła. W Donbasie trwają ciężkie walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez w czwartek portal RBK-Ukraina. Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.

Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie kraju - powiedział Podolak. Zaznaczył, że walki są toczone na "dosyć szeroką skalę" - pisze serwis. "To właśnie jest ta ofensywa, ona już się rozpoczęła" - dodał. Podolak podkreślił jednocześnie, że tak naprawdę rosyjska ofensywa "się nie kończyła".

RELACJA Z WOJNY W UKRAINIE >>>

RBK-Ukraina przypomina, że w ostatnim tygodniu wzrosło tempo rosyjskich operacji wojskowych wzdłuż odcinka Swatowe-Kreminna na zachodzie obwodu ługańskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: CNN: Rosja mogła stracić w Ukrainie połowę swoich operacyjnych czołgów

Rosyjską ofensywą zagrożonych jest kilka ukraińskich obwodów

W czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił, że w obwodzie ługańskim rozpoczęła się znacząca ofensywa wojsk rosyjskich, o czym świadczy zaangażowanie tam elementów co najmniej trzech dużych dywizji rosyjskich.

Dwa dni wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział agencji Reutera, że Kijów spodziewa się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu. Daniłow powtórzył też wcześniejsze przewidywania Kijowa, że Rosja nadal chce przejąć obwody doniecki i ługański.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow nie wykluczył rosyjskiej ofensywy na południu, na terytorium graniczącym z Donbasem. Ocenił również, że nie ma zagrożenia dla Odessy.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: