Lokalne ukraińskie władze: zniszczyliśmy "niemal niezniszczalny" rosyjski wóz bojowy Terminator

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Lokalne ukraińskie władze: zniszczyliśmy "niemal niezniszczalny" rosyjski wóz bojowy Terminator
Lokalne ukraińskie władze: zniszczyliśmy "niemal niezniszczalny" rosyjski wóz bojowy TerminatorSerhiy Hayday/Twitter
wideo 2/22
Lokalne ukraińskie władze: zniszczyliśmy "niemal niezniszczalny" rosyjski wóz bojowy TerminatorSerhiy Hayday/Twitter

Czwartek jest 351. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj poinformował, że ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną". Był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez ukraińskich żołnierzy. "Mówicie zatem, że Terminator nie tonie i nie pali się?" - napisał na Telegramie Hajdaj. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:24

  Obecnie w większości regionów Ukrainy, z wyjątkiem Odessy i regionów zachodnich, ogłoszono alarm lotniczy, w Charkowie słychać wybuchy, najprawdopodobniej najeźdźcy uderzają rakietami S-300 - informuje Ukrinform.

 • 4:01

  - Nie wykluczam absolutnie niczego – powiedział prezydent Emmanuel Macron dziennikarzom w Brukseli na zakończenie szczytu przywódców Unii Europejskiej, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Powiedział jednak, że obecnie priorytetem jest pomoc Ukrainie w nadchodzących tygodniach i miesiącach, a myśliwce nie mogą zostać dostarczone w tym czasie.

  Emmanuel Macron

 • 3:22

  W Zaporożu i Winnicy słychać było odgłosy wybuchów, a w obwodzie dniepropietrowskim pojawiły się doniesienia o niebezpieczeństwie ataku dronów kamikadze - poinformowało w Telegramie Suspilne.

  Suspilne poinformowało, że odgłosy eksplozji słychać było w Zaporożu tuż po północy. Około drugiej w nocy rozległy się wybuchy w Winnicy. W chwili pojawienia się doniesień o odgłosach wybuchów w miastach obwodu zaporoskiego i winnickiego obowiązywał alarm powietrzny.

 • 2:40

  ISW: Finansista Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił, że Grupa Wagnera całkowicie zaprzestała rekrutacji więźniów. Krem kontynuuje działania mające na celu stopniowe przygotowanie przemysłowej bazy obronnej Rosji do przedłużającej się wojny w Ukrainie.

 • 0:01

  Pierwszy Ochotniczy Mobilny Szpital im. Mykoły Pirogowa

  Sanitariusze ochotnicy przygotowują się do wyjazdu po rannych ukraińskich żołnierzy

  Sanitariusze ochotnicy przygotowują się do wyjazdu po rannych ukraińskich żołnierzy

 • 23:21

  Grupa ukraińskich żołnierzy jest już w naszym kraju w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej, by nauczyć się obsługi podwodnych dronów - poinformowała na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder.

  "Dzisiaj w Belgii witamy żołnierzy z Ukrainy w ramach misji EUMAM. Przejdą szkolenie z systemów podwodnych dostarczonych przez Belgię na Ukrainę. Wyraziłam im głębokie wsparcie i pogratulowałem odwagi okazanej przez prawie rok walki" - napisała minister.

 • 22:25

  Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów.

  "Według dostępnych danych atak dronów kamikadze prawdopodobnie nastąpi w naszym regionie" – napisał Łysak na Telegramie.

  Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.

  Przed atakiem dronów ostrzegł także szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

 • 22:19

  Kolońska prokuratura przeszukała firmę w Kerpen z powodu możliwego naruszenia unijnych sankcji. Według informacji telewizji ARD firma z Kerpen jest podejrzana o to, że za pośrednictwem firmy w Turcji sprzedawała do Rosji komponenty elektroniczne, które mogą być wykorzystywane także do celów wojskowych.

 • 22:09

  Po wysłuchaniu prezydenta Ukrainy jest jasne, że wojna będzie się przeciągać - powiedział premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo na Facebooku, opublikowanym po spotkaniu szefów państw UE z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli.

  Brüsszeli csúcs. Életet menteni csak békével és tűzszünettel lehet. Mi, magyarok továbbra is a béke pártján állunk! 🇭🇺🇭🇺🇭🇺 | Brüsszeli csúcs. Életet menteni csak békével és tűzszünettel lehet. Mi, magyarok továbbra is a béke pártján állunk! 🇭🇺🇭🇺🇭🇺 | By Orbán ViktorFacebook

  Brüsszeli csúcs. Életet menteni csak békével és tűzszünettel lehet. Mi, magyarok továbbra is a béke pártján állunk! 🇭🇺🇭🇺🇭🇺

  - Nie możemy oczekiwać, że wojna skończy się w najbliższym czasie - dodał Orban, który w Brukseli spotkał się z Zełenskim w towarzystwie przywódców Grecji, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Bułgarii i Cypru.

  "Głównym tematem trzydziestominutowej wymiany zdań między ośmioma liderami były dostawy broni. Zełenski zaczął od wyliczenia sprzętu, którego potrzebuje Ukraina" - napisał węgierski dziennik "Nepszava" z powołaniem się na kilka źródeł. "Kanclerz Austrii i premier Węgier natychmiast powiedzieli, że spełnienie tego żądania jest dla nich niemożliwe" - dodał.

  Prezydent Ukrainy miał również zaprosić Orbana do złożenia wizyty w Kijowie - pisze "Nepszava".

 • 22:00

 • 21:32

  Rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - informują ukraińskie media.

  Portal Dzerkało Tyżnia pisze, że pierwsze grupy bezzałogowców już lecą w stronę ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Szacowany czas przylotu dronów to godz. 23 (22 w Polsce) - dodano.

  Przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk napisał w Telegramie, że od strony obwodu zaporoskiego lecą w kierunku regionu drony Shahed-136. W części regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

  🇺🇦Микола Лукашук – голова ДОР

  ❗️Шахеди до нас із Запорізького напрямку. Пам’ятайте про правила безпеки і бережіть себе. Шановні адміністратори тг-каналів: ніяких фото та відео.

 • 21:24

  Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w czwartek w wybuchu na terenie dawnej fabryki w Kijowie - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Ze wstępnych ustaleń wynika, że eksplodowała butla z gazem - podały kijowskie władze.

  Na miejscu zdarzenia trwają prace ratowników. Jak pisze agencja Ukrinform, pod gruzami jest jedna osoba. Pięciu rannych hospitalizowano.

  W wyniku eksplozji zniszczony został magazyn. Pożar objął powierzchnię ok. 500 m kw.

  Віталій Кличко

  Четверо загиблих (всі чоловіки) та п‘ятеро постраждалих (дві жінки та троє чоловіків) внаслідок вибуху на території колишнього заводу в Дарницькому районі. Рятувальники продовжують працювати на місці.

 • 20:56

  Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w ciągu minionej doby ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

  "W ciągu doby rosyjscy wojskowi 275 razy ostrzelali kierunek bachmucki. Na bachmuckim kierunku doszło do 34 starć" - powiedział Czerewaty, cytowany przez Suspilne.

  Na tym odcinku - jak dodał - minionej doby zabito 128 rosyjskich wojskowych, a 137 zostało rannych.

  Rzecznik przekazał, że miasto Bachmut zostało ostrzelane 101 razy.

 • 20:25

  Ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną". Był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy - powiadomił w szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

  "Niedawno ruscy przechwalali się w swojej propagandowej telewizji wozem wsparcia czołgów o szumnej nazwie Terminator. Tyle pięknych słów, że tej maszyny prawie nie da się zniszczyć... (...) Mówicie zatem, że Terminator nie tonie i nie pali się?" - napisał Hajdaj na Telegramie, dołączając do komunikatu nagranie i zdjęcia ukazujące wrak pojazdu.

  Сергій Гайдай / Serhiy Hayday

  📌 Термінатор більше НЕ повернеться😂😂 Нещодавно орки на своєму головному пропагандистському раша ТБ хизувалися бойовою машиною підтримки танків з гучною назвою «Термінатор». Стільки красивих слів про те, що машину майже неможливо знищити….майже😂😂 На фото від луганських захисників саме той «Термінатор» з рашистського відео, саме та одиниця, яку так розхвалював пропагандист, та екіпаж, командир якого щось розповідав про «заразу»… Кремінські ліси страшні…особливо до справжньої російської зарази Кажете: не тоне, не горить «Термінатор»?😂😂😂 Слава українським захисникам! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 P.S. Не в моїх правилах публікувати рашистські відео, але це треба було побачити)

  Według rosyjskich źródeł wozy Terminator zostały po raz pierwszy użyte w warunkach bojowych w 2017 roku podczas interwencji zbrojnej Kremla w Syrii. Maszyny produkowane w zakładach Urałwagonzawod w Niżnym Tagile trafiły na wyposażenie rosyjskiej armii prawdopodobnie dopiero w 2020 roku.

 • 19:58

  Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac - poinformował hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.

  Żołnierze z Ukrainy przejdą pod okiem instruktorów Bripac "specjalistyczne szkolenie snajperskie" - wyjaśnił hiszpański dowódca w rozmowie z portalem Infodefensa.

  Bripac, jak podał portal, dysponuje w położonej w pobliżu Madrytu bazie wojskowej zaadaptowanym dla potrzeb snajperów terenem treningowym, na którym można przećwiczyć 11 pozycji strzeleckich.

  Liczący 3000 żołnierzy Bripac w ciągu swojej 70-letniej działalności przeprowadził wiele operacji na misjach zagranicznych, m.in. w Maroku, Libanie, Afganistanie, Iraku, Kosowie, a także działaniach przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu.

  Eksperci brygady spadochronowej to jedni z kilku hiszpańskich specjalistów szkolący żołnierzy z Ukrainy. Treningi dla nich prowadzą również specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, ratowania ofiar wypadków bojowych, a także saperzy.

  Jak ustalił portal Infodefensa, dwudziestu spośród 220 przebywających w Toledo żołnierzy ukraińskich przejdzie szkolenia w zakresie obsługi systemu przeciwrakietowego Hawk. Sześć z nich Kijów otrzymał od armii Hiszpanii.

  Siły zbrojne Hiszpanii w listopadzie 2022 r. wyraziły gotowość do przeszkolenia w Toledo co dwa miesiące grup ukraińskich żołnierzy liczących do 400 osób.

 • 19:46

  Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

  "Zaczęło się pewne zaostrzenie i można stwierdzić, że de facto to jest już część pełnowymiarowej ofensywy planowanej przez Rosjan" - powiedział gubernator.

  Jak dodał, ukraińskie siły odpierają permanentne ataki przeciwnika. W ciągu ostatnich 7-10 dni zwiększyła się liczba ostrzałów.

  Główne działania rosyjskie wojsko koncentruje na kierunku miasta Kreminna - poinformował gubernator. Zaznaczył, że siły przeciwnika nie odnoszą sukcesów. "Sytuacja jest trudna, ale jest pod pełną kontrolą naszych sił obrony" - zapewnił.

  🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

  📌Сергій Гайдай про ситуацію на Луганщині - 9 лютого, вечір: - фактично росіяни почали наступ на Луганщині; - основні зусилля вони зосередили на Кремінському напрямку. Успіху окупанти не мають; - на Сватівсько-Куп‘янському напрямку та у Білогорівці ситуація абсолютно контрольована.

 • 19:39

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z belgijskim królem Filipem I w Brukseli. Ukraiński przywódca przebywa w stolicy Belgii w związku ze szczytem Rady Europejskiej, w którym brał udział jako gość.

  "Jego Ekscelencja Prezydent Republiki Ukrainy został przyjęty na audiencji" - poinformował belgijski pałac królewski na Twitterze, publikując zdjęcie przedstawiające króla i Zełenskiego. Na spotkaniu był obecny również premier Belgii Alexander De Croo.

 • 19:34

  Kobieta z wózkiem mijająca witrynę sklepu z odzieżą w centrum Moskwy

 • 19:31

  Litwa przekaże Ukrainie kilkadziesiąt szwedzkich dział przeciwlotniczych L70, dwa śmigłowce Mi-8, poradziecką broń automatyczną i amunicję. Wartość nowego pakietu pomocy wojskowej Litwy dla Ukrainy wynosi około 126,2 mln euro – poinformował litewski resort obrony, którego szef Arvydas Anuszauskas przebywa w Ukrainie.

  Litewski minister obrony omówił z ukraiński ministrem obrony Ołeksijem Reznikowym plany dalszej pomocy dla broniącego się przed rosyjską agresją kraju.

  Dotychczasowa litewska pomoc wojskowa dla walczącej Ukrainy wynosi 283 mln euro. Przekazane zostały m.in. systemy obrony powietrznej Stinger, broń przeciwpancerna, kamizelki i hełmy kuloodporne, moździerze 120 mm, broń strzelecka, amunicja, kamery termowizyjne, drony, antydrony, radary obserwacyjne, transportery opancerzone M113, ciężarówki i pojazdy terenowe.

 • 19:15

  Pociski moździerzowe kalibru 120 mm to pierwszy efekt współpracy produkcyjnej, którą podjęliśmy z jednym z państw członkowskich NATO. Niedawno zawarto stosowną umowę z ukraińskim resortem obrony, dzięki czemu amunicja wkrótce trafi do naszej armii - oznajmił ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom.

  W przedsięwzięciu bierze udział wiele zakładów, w tym fabryki zlokalizowane w jednym z krajów Europy. Amunicja moździerzowa kalibru 120 mm to jeden z najbardziej przydatnych na froncie rodzajów pocisków artyleryjskich, szeroko wykorzystywany przeciwko rosyjskim najeźdźcom - czytamy w komunikacie koncernu na Facebooku.

  Ukroboronprom wyjaśnił, że przy użyciu pocisków kalibru 120 mm można razić cele wroga oddalone o 7-8 km, w tym m.in. konstrukcje inżynieryjne i lekkie pojazdy opancerzone.

  Państwowe przedsiębiorstwo oznajmiło, że już wcześniej rozpoczęło za granicą produkcję amunicji moździerzowej kalibru 82 mm, ale dopiero pociski kalibru 120 mm są efektem kompleksowej współpracy technologicznej Kijowa z zachodnimi sojusznikami.

 • 18:56

  Władze Ukrainy ostrzegły rząd Mołdawii przed planowanymi przez Kreml działaniami służącymi podbiciu i podporządkowaniu tego kraju przez Rosję, podało w komunikacie kierownictwo mołdawskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) w Kiszyniowie.

  "Potwierdzamy otrzymanie od naszych ukraińskich partnerów informacji o planie Rosji zniszczenia Mołdawii i ustanowienia tu reżimu lojalnego wobec Moskwy" - napisały w oświadczeniu władze SIS, cytowane przez kiszyniowski portal Deschide.

  Wyjaśniły, że Rosja podjęła już działania oraz zidentyfikowała "akcje wywrotowe mające na celu osłabienie Republiki Mołdawii, destabilizację państwa i naruszenie jego porządku publicznego".

  "Zapewniamy obywateli, że wszystkie instytucje naszego państwa pracują właściwie i nie dopuszczą do realizacji tych (wywrotowych - red.) działań" - napisały władze SIS.

  Oświadczenie SIS jest potwierdzeniem wypowiedzianych w czwartek w Parlamencie Europejskim słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, według którego ukraińskie służby przejęły dokument zawierający rosyjski plan działań przeciwko Mołdawii, a następnie poinformowały o nim władze w Kiszyniowie.

 • 18:35

  Rosyjskie wojsko ustawiło mobilne krematorium w kontrolowanym przez nie Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło przeciwko Ukrainie 41 ataków lotniczych i trzy rakietowe, w tym na infrastrukturę cywilną Kramatorska w obwodzie donieckim.

  Armia rosyjska przeprowadziła też 32 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodzie donieckim i chersońskim.

  Sztab zwraca uwagę, że siły przeciwnika ponoszą straty, a po to, by ukryć liczbę zabitych, w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim, na terytorium jednego z przedsiębiorstw, ustawiono mobilne krematorium.

  Lokalni mieszkańcy skarżą się, że w części miasta, zwłaszcza w nocy, czuć zapach trupów.

 • 18:07

  Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła. W Donbasie trwają ciężkie walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.

 • 17:18

  Firmy, w tym SpaceX, muszą wybrać, czy stoją po stronie Kijowa, czy Moskwy - stwierdził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Wcześniej prezeska SpaceX Gwynne Shotwell powiadomiła, że firma ograniczyła ukraińskiej armii możliwość korzystania z sieci Starlink do sterowania dronami.

  "Po roku ukraińskiego oporu firmy muszą zdecydować: albo opowiadają się za Ukrainą i prawem do wolności i nie szukają sposobów, by szkodzić, albo stoją po stronie Federacji Rosyjskiej i jej "praw" do zabijania i przejmowania terytoriów. SpaceX (Starlink) i Gwynne Shotwell powinni wybrać określoną stronę" - napisał na Twitterze Podolak.

 • 16:57

  Okupowany przez Rosjan Melitopol to największe więzienie Europy - powiedział mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Iwan Fedorow.

  Na terytorium Melitopola jest co najmniej pięć katowni, w których rosyjskie siły dopuszczają się okrucieństw wobec wziętych do niewoli ludzi - dodał Fedorow. - Są już potwierdzone fakty tego, że w charakterze tortur wykorzystują prąd i strzelają w kończyny. I dlatego dziś nazywamy nasze miasto największym więzieniem w Europie - stwierdził.

  Mer przekazał, że w Melitopolu pozostało ok. 50-60 tys. cywilów. Zaapelował do mieszkańców, by opuszczali miasto, które jest okupowane przez siły rosyjskie od marca ubiegłego roku.

  "Zęby smoka" na jednej z ulic Melitopola

 • 16:44

  Nowe sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji obejmą dalsze zakazy eksportu o wartości ponad 10 mld euro, będą też dotyczyć propagandystów Kremla - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  - Będziemy brać na cel propagandystów Putina, ponieważ ich kłamstwa zatruwają przestrzeń publiczną w Rosji i za granicą – powiedziała von der Leyen podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  Dodała, że nowe sankcje "doprowadzą do dalszego zagłodzenia rosyjskiej machiny wojskowej i wstrząsną podstawami jej gospodarki".

  Zełenski na konferencji po posiedzeniu RE

 • 16:35

  W parku Maryjskim w Kijowie, w pobliżu siedziby Rady Najwyższej, został zdemontowany pomnik radzieckiego generała Nikołaja Watutina - poinformowały ukraińskie media.

  Watutin dowodził podczas II wojny światowej 1. Frontem Ukraińskim, zginął w 1944 roku z rąk bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii.

  Po rozpoczęciu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę władze Kijowa oświadczyły, że w stolicy Ukrainy dojdzie do zmiany nazw blisko 300 ulic oraz demontażu kilkudziesięciu radzieckich pomników.

  Demontaż pomnika radzieckiego generała Nikołaja Watutina w Kijowie

  Demontaż pomnika radzieckiego generała Nikołaja Watutina w Kijowie

  Demontaż pomnika Watutina w Kijowie

 • 16:11

  Na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy powstają tzw. korpusy kadetów, czyli szkoły wojskowe. Okupanci zmuszają rodziców, by zapisywali do nich swoje dzieci, pragnąc w ten sposób pozyskać rekruta na wojnę - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  Malar przekazała na kanale Telegram, że pierwszy taki korpus został otwarty w kontrolowanym przez Rosjan mieście Starobielsk w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Kolejne cztery tego rodzaju placówki mają niebawem powstać na południu, w regionie chersońskim.

 • 15:56

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli, że przywódcy państw unijnych złożyli deklarację, iż są gotowi dostarczyć Kijowowi samoloty, które pomogą w walce z rosyjską inwazją.

  - Europa będzie z nami aż do naszego zwycięstwa. Słyszałem to od wielu europejskich przywódców o gotowości dostarczenia nam niezbędnej broni i wsparcia, w tym samolotów – powiedział Zełenski.

 • 15:35

  Twórca prywatnej firmy najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego formacja zakończyła rekrutację więźniów, wysyłanych na wojnę z Ukrainą - poinformowały rosyjskie niezależne media. Prigożyn, prokremlowski biznesmen, objęty zachodnimi sankcjami, nie wyjaśnił powodów tej decyzji.

  W inwazji na Ukrainę najemnicy Grupy Wagnera stanowili jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu. Formacja mogła zwerbować nawet 50 tysięcy skazańców z rosyjskich więzień.

 • 15:22

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że rosyjska armia straciła od początku inwazji zbrojnej w Ukrainie 135 010 żołnierzy. W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 910 żołnierzy.

 • 14:19

  Rosyjskie wojsko ostrzelało z ciężkiej artylerii miasto Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ataku zostały ranne dwie kobiety w wieku 52 i 60 lat, a także 12-letnia dziewczynka - poinformowały tamtejsze władze.

  Rosyjskie pociski uszkodziły kilka domów mieszkalnych, linię energetyczną, gazociąg i wodociąg.

  Okolice miasta Marganiec, ostrzelane z rosyjskiej artylerii

 • 14:09

  "Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej walce z Rosją, a dzisiejszy szczyt Rady Europejskiej poświęcimy na wypracowanie kolejnych rozwiązań, które mają pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i obronić Europę" - oświadczył szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na Facebooku. Do wpisu dołączył zdjęcia ze spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 12:53

  Po raz pierwszy Unia Europejska udziela pomocy wojskowej na tak dużą skalę - mówił w Radzie Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zwracając się do przywódców państw unijnych, oznajmił, że jest wdzięczny za wsparcie wojskowe, dzięki któremu Ukraińcy walczą z Rosją o Europę.

  Nawiązując do europejskich aspiracji Kijowa, Zełenski stwierdził, że nie ma wolnej Europy bez wolnej Ukrainy i podziękował za przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE.

  Przywódcy unijnych państw z Wołodymyrem Zełenskim

 • 12:44

  Dziewięć dronów kupionych za środki zebrane przez estoński biznes i organizatorów zbiórek publicznych zasiliło "Armię Dronów" w Ukrainie. Dziesięć kolejnych jest w drodze - poinformowała agencja BNS.

  Bezzałogowce zostały przekazane koordynatorowi projektu "Armia Dronów" gen. Jurijemu Szycholowi przez ambasadora Estonii w Ukrainie Kaimo Kuuska oraz posła Marko Mihkelsona. - Dostarczone Ukrainie drony pozwolą ukraińskiej armii wzmocnić zdolności wywiadowcze, dzięki którym uratowanych zostanie wiele istnień ludzkich - zaznaczył Jaak Ennuste z organizacji Herojam Slava, która organizuje w Estonii zakup dronów dla Ukrainy.

 • 12:33

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli powitali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w siedzibie Rady Europejskiej.

  Po zrobieniu wspólnego zdjęcia wszyscy razem udali się na salę obrad. Wcześniej Michel napisał na Twitterze: "Witaj w domu, witaj w UE".

 • 12:27

  Rosja mogła stracić nawet połowę swoich operacyjnych czołgów w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę - podała amerykańska telewizja informacyjna CNN, powołując się na oceny analityków grupy Oryx. Szacują oni, że w czasie wojny rosyjska armia straciła tysiąc czołgów, 544 pojazdy tego typu zostały zdobyte przez siły ukraińskie, 79 czołgów zostało uszkodzonych i 65 porzuconych.

  Wymienione liczby nie obejmują strat, które Oryx nie był w stanie potwierdzić - powiedział Jakub Janowski, analityk grupy. Przypomniał, że Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę, mając około trzech tysięcy zdatnych do użytku czołgów.

 • 11:56

  - Wartość życia ludzkiego nie istnieje dla rosyjskich władz. Nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu i nabijają sobie kabzę. 140 mln obywateli Rosji to dla przywódców rosyjskich mięso armatnie - ktoś, kto może nosić karabin i pójść walczyć - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie przemówienia w Parlamencie Europejskim.

 • 11:30

  Wołodymyr Zełenski i Roberta Metsola odsłuchali hymnów Ukrainy i Unii Europejskiej

 • 11:19

  Sława Ukrainie - tymi słowami prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje historyczne przemówienie w Parlamencie Europejskim. - Staję przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu, wszystkich Ukraińców - w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie socjalnym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólna europejską historię - powiedział Zełenski.

  - Próbuje się nam odebrać europejski sposób życia poprzez wojnę. (...) Ale my na to nie pozwolimy. Ta wojna totalna, którą Rosja rozpoczęła, nie toczy się tylko o takie czy inne terytorium, w takim czy innym miejscu w Europie. Zagrożenie polega na tym, że mamy do czynienia z dyktatorem, który ma ogromne zasoby i rezerwy sowieckiej broni - dodał ukraiński przywódca.

  - Będziemy walczyć o marzenia naszych dzieci i wnuków, tylko nasze zwycięstwo zagwarantuje przyszłość nam i naszym wartościom - oznajmił Zełenski.

  Wołodymr Zełenski w Brukseli. Przyleciał na unijny szczyt

 • 11:05

  Amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja. To jest to, czego Ukraina potrzebuje najbardziej - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w Brukseli.

  - To też okazało się pewnego rodzaju bolączką, piętą achillesową całego świata zachodniego i dlatego we wszystkich krajach, także w Polsce, przyspieszamy z produkcją amunicji - dodał szef polskiego rządu.

 • 10:58

  Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte przed szczytem UE w Brukseli, w którym weźmie udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Konsekwentnie mówiliśmy, że niczego nie wykluczamy, o ile między NATO a Rosją nie ma sytuacji artykułu pięć – oświadczył szef rządu Holandii.

 • 10:28

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek w Brukseli.

  "Witaj w Brukseli, drogi Wołodymyrze Zełenski. W sercu europejskiej rodziny, do której należy Ukraina. Będziemy wspierać Ukrainę na każdym jej kroku w drodze do naszej Unii" - zapewniła von der Leyen we wpisie na Twitterze.

 • 10:23

  Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom, gdy przywódcy UE przybyli na szczyt w Brukseli.

  Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

 • 10:20

  Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że prezydent Ukrainy wygłosi tego dnia przemówienie w PE.

  "To historyczny dzień dla Europy. Z dumą ogłaszam, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie dziś (czwartek) rano w Parlamencie Europejskim. Zwróci się do obywateli Europy z Izby Europejskiej Demokracji" - napisała Metsola na Twitterze.

 • 10:13

  Mamy dziś spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Będziemy rozmawiali o aktualnej sytuacji, w jaki sposób wsparcie militarne, wojskowe, humanitarne ma wesprzeć Ukrainę w jej drodze do zwycięstwa. Ważnym krokiem na tej drodze będzie kolejny pakiet sankcji unijnych - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu unijnych przywódców w Brukseli, na który został również zaproszony ukraiński przywódca.

 • 9:22

  W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się znacząca ofensywa wojsk rosyjskich. Świadczy o tym zaangażowanie tam elementów co najmniej trzech dużych dywizji rosyjskich - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  "Tempo operacji rosyjskich wzdłuż linii Swatowe-Kreminna w zachodniej części obwodu ługańskiego wzrosło wyraźnie w ciągu ostatniego tygodnia. Źródła rosyjskie informują, że regularne wojska rosyjskie atakują ukraińskie linie obronne i czynią nieznaczne postępy wzdłuż granicy między obwodem charkowskim i ługańskim" - stwierdza think tank w najnowszym raporcie.

  Analitycy oceniają, że dowództwo rosyjskie zaangażowało do operacji ofensywnych wzdłuż linii Swatowe-Kreminna elementy kilku dywizji regularnej armii. Są to elementy kilku pułków 144. dywizji zmechanizowanej i 3. dywizji zmechanizowanej (z 20. armii Zachodniego Okręgu Wojskowego) oraz pułk 90. dywizji pancernej Centralnego Okręgu Wojskowego. Wspierają je elementy 76. dywizji powietrznodesantowej i niezidentyfikowane elementy wojsk Południowego Okręgu Wojskowego. Siły te "prowadzą operacje ofensywne wzdłuż całej linii Swatowe-Kreminna" - informuje ISW.

  Rosyjscy żołnierze

  "Zaangażowanie w tym sektorze do operacji ofensywnych znaczących elementów co najmniej trzech dużych dywizji rosyjskich świadczy o tym, że ofensywa rosyjska się zaczęła, nawet jeśli wojska ukraińskie jak dotąd nie pozwalają siłom rosyjskim na zapewnienie sobie znaczących zdobyczy" - oceniają analitycy.

  Ostrzegają, że ofensywa rosyjskie nie osiągnęła jeszcze pełnego rozpędu. Np. Rosjanie nie zaangażowali jeszcze elementów 2. dywizji zmechanizowanej (z 1. armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego) sprowadzonych z Białorusi i rozmieszczonych w obwodzie ługańskim w styczniu.

  Teraz w obwodzie ługańskim to wojska rosyjskie mają inicjatywę, kończąc okres trwający od sierpnia 2022 roku, gdy miały ją siły ukraińskie - konkluduje amerykański think tank. Zastrzega przy tym, że powodzenie działań Rosjan nie jest przesądzone ani określone z góry.

  Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy na pozycjach w pobliżu północnej granicy kraju [7.02.2023]

 • 9:01

  Czterech mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - informują w czwartek władze regionalne. Dwie osoby zginęły w obleganym przez Rosjan Bachmucie w obwodzie donieckim, a dwie w obwodzie charkowskim.

 • 7:47

  Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, polecą wspólnie w czwartek rano z Paryża do Brukseli, by wziąć udział w nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej - przekazał Pałac Elizejski.

  Macron i Zełenski wylecą z bazy lotniczej Villacoublay pod Paryżem około godz. 8.30 i oczekuje się, że w Brukseli będą około godz. 10 - informuje AFP.

 • 6:58

  W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

  W szczycie ma wziąć udział prezydent Zełenski, który w środę odwiedził Londyn i Paryż. Według nieoficjalnych informacji, przede wszystkim zwróci się on do przywódców "27" z apelem o większe dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, czołgów, samolotów oraz amunicji.

  Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron oraz Olaf Scholz

 • 4:43

  "Siły rosyjskie odzyskały inicjatywę w Ukrainie i rozpoczęły kolejną dużą ofensywę w obwodzie ługańskim" – poinformował Instytut Badań nad Wojną. Amerykański think tank przekazał, że siły rosyjskie kontynuowały działania ofensywne na północny zachód od Swatowe i zintensyfikowały działania ofensywne pobliżu Kreminnej. "Nagrania potwierdziły rosyjskie zdobycze w rejonie Dworiczne na północny zachód od Swatowe" – dodano w codziennym raporcie.

 • 3:54

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że pokonanie Rosji to "jednocześnie polska i europejska racja stanu". Wyraził opinię, że jednym z warunków przywrócenia w przyszłości Rosji do grona cywilizowanych państw jest jej "deputinizacja". - Rosjanie muszą sami zdemontować ten quasi-totalitarny system stworzony przez prezydenta Putina - dodał premier.

 • 2:43

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:12

  Wołydmyr Zełenski w Paryżu. Emmanuel Macron mówił o "wsparciu", Olaf Scholz o "rodzinie"

 • 1:38

  Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne - zapewnił kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Paryżu, w której udział wzięli także prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski. Olaf Scholz podkreślił, że Rosja nie może wygrać tej wojny. Zapewnił, że Ukraina należy do europejskiej rodziny.

  Scholz: mocno wspieramy Ukrainę i będziemy to robić dalej

 • 1:34

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec, poprosił o ciężkie uzbrojenie i samoloty - "jak najszybciej".

  - Im szybciej Ukraina otrzyma ciężką broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci otrzymają samoloty, tym szybciej zakończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli powrócić do pokoju w Europie – powiedział Zełenski w Paryżu.

  Zełenski: gwarantujemy jedność Europy

 • 0:53

  Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej w Paryżu, w której wzięli udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Ukraina może liczyć na Francję, jej europejskich partnerów i sojuszników, by wygrać wojnę – dodał Macron.

  Macron: stajemy u boku Ukrainy z całą mocą

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Serhiy Hayday/Twitter

Tagi:
Raporty: