Trzy żony i trzy córki Kadyrowa objęte amerykańskimi sankcjami 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ile Rosja zarobiła na surowcach w pierwszych 100 dniach inwazji na Ukrainę?
Ile Rosja zarobiła na surowcach w pierwszych 100 dniach inwazji na Ukrainę?TVN24
wideo 2/24
Ile Rosja zarobiła na surowcach w pierwszych 100 dniach inwazji na Ukrainę?TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 204 dni. Administracja USA ogłosiła wprowadzenie dodatkowych środków kontroli eksportu wysokich technologii do Rosji oraz nałożyła sankcje na 22 osoby i dwa podmioty. Wśród nich jest powiązana z grupą Wagnera neonazistowska bojówka Rusicz, a także rodzina czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:33

  Ponad 120 tysięcy uchodźców z Ukrainy z wizami humanitarnymi i pozwoleniem na pracę znalazło pracę w Czechach - poinformował szef czeskiego Biura Pracy Wiktor Naimon, informuje Ukrinform powołując się na Radio Prague International.

 • 3:51

  Sytuacja na froncie w Ukrainie. Mapy Instytutu Studiów nad Wojną.

 • 2:49

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek w wywiadzie dla "Bilda" sprzeciwiła się stanowisku rodzimych Niemiec, które z różnych powodów odmawiają dostaw czołgów bojowych na Ukrainę, i stwierdziła, że jeśli Ukraina prosi o czołgi to trzeba jej je dać - informuje "Europejska Prawda".

 • 2:01

  W Iziumie w obwodzie charkowskim znaleziono masową mogiłę. Niezbędne działania proceduralne już się tam rozpoczęły. Jutro powinno być więcej informacji - jasnych, zweryfikowanych informacji - powiedzia łw wystąpieniu wideo w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski, przekazuje Ukrinform.

 • 0:46

 • 0:24

  Administracja USA wkrótce ogłosi przyjęcie 21. pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 mln dolarów - poinformowały w czwartek Reuters i Bloomberg. Wcześniej Biały Dom zapowiadał, że znajdą się w nim systemy, które dotychczas sprawdziły się w boju.

 • 23:56

  Ukraina musi pokazać, że na każdy przejaw rosyjskiego terroru będzie twarda i pryncypialna reakcja - powiedział w czwartek w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, informuje Ukrinform.

  Potrzebny jest postęp w dostarczaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej. Mamy już umowy z niektórymi krajami, nasi dyplomaci współpracują z innymi. Chcę podkreślić, że bez zapewnienia nam wystarczającej liczby wystarczająco skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej, które będą chronić ukraińskie niebo, Rosja nadal będzie bezkarna i prowokować nowe lokalne i globalne kryzysy. Dlatego ochrona Ukrainy przed rosyjskimi rakietami jest naprawdę podstawowym elementem globalnego bezpieczeństwa - stwierdził Zełenski.

 • 22:46

  Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin powiedział, że na wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej terenach obwodu charkowskiego identyfikowane są miejsca, w których wojskowi rosyjscy przetrzymywali i maltretowali Ukraińców, a także cudzoziemców.

 • 22:46

  Wojna jest na Ukrainie, a Ukraina jest niedaleko was - powiedział w Poczdamie podczas uroczystości rozdania nagród M100 Media Award były pięściarz Wołodymyr Kliczko, który odebrał ją w imieniu narodu ukraińskiego.

 • 21:33

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że rosyjskie służby graniczne nie pozwalają na wjazd do kraju osobom, które otrzymały paszport Rosji po 2014 roku na okupowanych terytoriach ukraińskich.

 • 19:58

  Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła w czwartek przygotowany przez Polskę i Kanadę projekt rezolucji wzywający Rosję do zaprzestania okupacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała agencja Reutera, powołując się na dyplomatów.

 • 19:26

  Administracja USA ogłosiła wprowadzenie dodatkowych środków kontroli eksportu wysokich technologii do Rosji oraz nałożyła sankcje na 22 osoby i 2 podmioty. Wśród nich jest powiązana z grupą Wagnera neonazistowska bojówka Rusicz, a także rodzina czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa.

 • 19:01

  W Gorłówce, mieście w Donbasie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów, trwa przymusowa mobilizacja na front, ale brakuje już odpowiedniej liczby mężczyzn, w mieście pozostały kobiety, dzieci i osoby starsze - podał w czwartek ukraiński wywiad wojskowy.

 • 18:03

  Ukraina i Unia Europejska powinny wspólnie odpowiedzieć na wyzwania nadchodzącej zimy – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie.

 • 17:38

  Olga Romanowa, działaczka rosyjskiej niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca, poinformowała, że wśród kryminalistów, zwerbowanych w więzieniach w Rosji na wojnę przeciw Ukrainie, znalazł się zabójca, który dopuścił się kanibalizmu. Ogółem zwerbowano dotąd 10 tysięcy więźniów.

 • 17:23

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła w Kijowie władze Ukrainy za "ogromne postępy" na drodze integracji europejskiej, zapowiedziała przekazanie 100 mln euro pomocy na remont zniszczonych podczas wojny z Rosją szkół i oświadczyła, że UE chce zwiększyć dostawy energii z Ukrainy. - Proces uzyskiwania członkostwa (Ukrainy w UE) trwa. Pragnę zauważyć, że Ukraina czyni ogromne postępy na tej drodze – powiedziała von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 16:54

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami ośrodków analitycznych z Europy i Stanów Zjednoczonych przekonywał, że należy wzmacniać wsparcie obronne dla Ukrainy, zwłaszcza w zakresie obrony przeciwlotniczej.

 • 16:30

  Władimir Putin jest mocno obciążony tym, co dzieje się na Ukrainie, dlatego stara się przymilać do Pekinu - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując spotkanie liderów Rosji i Chin w Samarkandzie. Zapowiedział też wysłanie kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy.

 • 16:01

  "Funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego otworzyli postępowanie karne w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło w centrum Kijowa 14 września. Samochód osobowy zderzył się z samochodem prezydenta Ukrainy i pojazdami eskortującymi" - głosi oświadczenie Biura, przekazane przez agencję Ukrinform.

  Biuro zapewniło, że poinformuje opinię publiczną o wynikach postępowania.

 • 15:45

  Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało, że wszczęło postępowanie karne w sprawie wypadku drogowego z udziałem samochodu wiozącego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Do wypadku doszło 14 września w centrum Kijowa.

 • 15:32

  Premier Czech Petr Fiala potwierdził, że w 2024 roku wydatki na obronę powinny osiągnąć 2 proc. PKB. Pierwotnie w programie rządu osiągnięcie tego celu przewidywano najpóźniej na 2025 r. Priorytetem Czech jest także dalsza pomoc Ukrainie - dodał Fiala.

 • 15:31

  Parlament Europejski zatwierdził przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro w charakterze pożyczki. To druga transza pomocy makrofinansowej o łącznej wartości 9 miliardów euro.

 • 12:04

  Ukraińska straż graniczna poinformowała w czwartek o uwolnieniu pięciorga nastolatków, których wojsko rosyjskie zamknęło w piwnicy w Kupiańsku w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Miasto kilka dni temu ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskich.

  Cztery dziewczyny i chłopak - uczący się na pracowników medycznych - przebywali w zamknięciu siedem dni. Po uwolnieniu opowiedzieli strażnikom, że Rosjanie prowadzili wobec nich działania filtracyjne, po czym bez żadnych wyjaśnień zamknęli ich w piwnicy.

 • 10:47

  Władze w Kijowie szacują, że na odbudowę Ukrainy potrzeba 350 mld dolarów - powiedział w czwartek minister gospodarki Niemiec Robert Habeck po spotkaniu ze swoją ukraińską odpowiedniczką Julią Swyrydenko. Zapowiedział też zwiększenie dostaw broni dla Ukrainy.

 • 9:23

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że rozmawiał z brytyjskim aktorem Benedictem Cumberbatchem. - Takie znane osoby pomagają nam dotrzeć do narodów tych krajów, których władze nie wspierają Ukrainy - uważa szef państwa.

 • 9:12

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła w czwartek do Kijowa, gdzie przeprowadzi rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

 • 8:21

  Michał Przedlacki, reporter "Superwizjera" TVN, który tworzy materiały z linii frontu w Ukrainie, w rozmowie z TVN24 pytany był o aktualną sytuację na froncie. - Rosjanie próbowali kontraktować w okolicach Bachmutu, na północ od Bachmutu. Niewiele zdziałali, tam są bardzo dobre linie obrony. To jest teren trudny do zdobycia - mówił.

  - Na południu kraju Ukraińcy dotarli do Kyseliwki, co oznacza, że znajdują się niecałe 30 kilometrów od Chersonia. A Rosjanie się mszczą, mszczą się na ludności cywilnej. Charków pozostaje bez prądu, ten prąd uruchamiany jest od czasu do czasu; bez wody, bo nie ma prądu do stacji przepompowych - powiedział.

  Przedlacki zwrócił uwagę, że "przyglądamy się z niepokojem temu, co dzieje się w rosyjskich koloniach karnych, gdzie Grupa Wagnera aktywnie rekrutuje ciężkich przestępców (…) gdzie obiecuje im się pół roku na froncie, na pierwszych liniach, i jeśli przeżyją, wyjdą na wolność".

  - Widzieliśmy, co miało miejsce w Czeczenii. Miałem styczność z tymi żołnierzami. To byli żołnierze pijani, po narkotykach, którzy mordowali, którzy gwałcili, którzy palili miejscowości – tłumaczył.

 • 8:13

  Siły ukraińskie konsolidują swoją kontrolę nad nowo wyzwolonymi terenami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie w większości wycofały się już z obszaru na zachód od rzeki Oskoł - napisano w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  Sposób, w jaki rosyjskie wojska wycofywały się w ubiegłym tygodniu przed ukraińską kontrofensywą, był różnorodny. Niektóre jednostki robiły to w stosunkowo kontrolowany sposób, ale część najwyraźniej uciekała w panice - oceniło ministerstwo.

  Uciekający Rosjanie porzucili bardzo wartościowy sprzęt, który umożliwiał im prowadzenie wojny przy użyciu artylerii. Był to między innymi co najmniej jeden radar rozpoznania artyleryjskiego Zoopark oraz co najmniej jeden pojazd dowodzenia i kontroli artylerii 1V14. Ukazuje to dezorganizację w odwrocie części rosyjskich jednostek i najpewniej załamanie dowodzenia w niektórych miejscach - napisano.

 • 7:35

  Po rosyjskim ostrzale tamy w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie ewakuowano część mieszkańców, ponad sto gospodarstw w okolicy jest podtopionych - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Wilkuł.

  Całą noc trwało usuwanie skutków rosyjskiego ataku na miasto ośmioma pociskami typu Kindżał i Iskander - przekazał mer. Zarządzono ewakuację części mieszkańców, ponad sto gospodarstw w okolicy zostało podtopionych.

  Służby przeprowadziły dwa wybuchy na tamie, by zwiększyć jej przepustowość. Wilkuł dodał, że poziom wody w miejscach podtopień już spada.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który pochodzi z Krzywego Rogu, oskarżył stronę rosyjską o próbę zatopienia miasta. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że rosyjski ostrzał obiektów hydrotechnicznych w Krzywym Rogu to zbrodnia wojenna i akt terroru.

  Олександр Вілкул

 • 5:06

  Rosyjskie władze okupacyjne wyłączyły mobilny internet w okupowanym obwodzie ługańskim, prawdopodobnie w celu zachowania rosyjskiego bezpieczeństwa operacyjnego i lepszej kontroli środowiska informacyjnego – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

 • 5:05

  Instytut Studiów nad Wojną: Biznesmen Jewgienij Prigożyn związany z Grupą Wagnera zostaje ustanowiony twarzą rosyjskiej "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie.

 • 5:05

  Ukraińska Prawda: Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły bombowiec i ponad 30 jednostek sprzętu wroga.

 • 5:04

  W obwodzie kirowogradzkim słychać było eksplozje - poinformował The Kyiv Independent. Szef administracji Andrij Raikowycz powiedział, że ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej skutecznie broniły regionu.

 • 5:04

  Zełenski w środę był w Iziumie i Bałakliji, miastach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. W Iziumie wziął udział w uroczystości podniesienia ukraińskiej flagi państwowej. Ceremonia odbyła się na głównym placu miasta z udziałem żołnierzy.

  - To powtórka Buczy. Znów widzimy tortury, znów widzimy ruiny - mówił Zełenski na odbitym od Rosjan terenie. - Żaden okupant nie zdoła zdobyć serc Ukraińców. Można okupować terytorium, ale nie uda się okupować narodu - podkreślił.

 • 5:04

  Kilka minut po opublikowaniu oświadczenia przez Nikiforowa biuro Wołodymyra Zełenskiego udostępniło nagranie wideo z wieczornym przemówieniem prezydenta.

 • 5:04

 • 5:03

  Samochód wiozący prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uczestniczył w wypadku drogowym w Kijowie. Zełenski nie jest poważnie ranny - poinformował jego rzecznik.

 • 5:02

  Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział dziś, że administracja Joe Bidena prowadzi rozmowy z kongresmenami na temat nowych sankcji na Rosję. Miałoby to zastąpić uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm, czego domaga się Kongres. W środę nowy projekt ustawy w tej sprawie zgłosili senatorowie obydwu partii.

Autorka/Autor:asty, momo //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: chechnya.gov.ru

Tagi:
Raporty: