Władze w Kijowie: Rosja popełniła w Ukrainie ponad 40 tysięcy zbrodni wojennych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 202 dni. Skala zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Ukrainie jest zdumiewająca. Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej w naszym kraju popełniono ponad 40 tysięcy zbrodni wojennych - przekazał zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Smyrnow. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:23

    Prezydent USA Joe Biden, podczas wizyty w Wilmington w stanie Delawere, zapytany przez dziennikarzy, czy Ukraina osiągnęła punkt zwrotny w wojnie z Rosją, stwierdził: "Pytanie jest bez odpowiedzi. Trudno powiedzieć. Jasne jest, że Ukraińcy poczynili znaczne postępy. Ale myślę, że to będzie długa droga".

  • 2:35

    Mamy informacje, że w mieście Bałaklija rosyjscy okupanci więzili i torturowali ludzi - ogłosił we wtorek wieczorem szef wydziału śledczego policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow. Miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. Siły ukraińskie wyzwoliły je w ubiegłym tygodniu.

    Według Bołwinowa Rosjanie więzili i torturowali schwytanych Ukraińców, w sumie około 40 osób, w piwnicy miejscowego posterunku policji.

  • 2:07

    Zniszczony rosyjski pojazd pod Iziumem

    Zniszczone budynki w Iziumie

    Zniszczone budynki w Iziumie

  • 1:43

    Rekomendacje dotyczące porozumienia o międzynarodowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy zaprezentowali prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu współprzewodniczący specjalnej grupy eksperckiej - szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rassmusen.

  • 1:15

    Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich i stabilizuje sytuację na kolejnych 4000 km kw. - powiedział we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

    - "Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa - mówił Zełenski. - Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo - dodał.

  • 0:46

    Mimo dużych problemów, Rosja wciąż ma duże zdolności wojskowe do wykorzystania nie tylko na Ukrainie, ale potencjalnie także gdzieś indziej - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zapowiedział też wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia w nadchodzących dniach.

  • 0:24

    Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii złożyło we wtorek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze wniosek o interwencję w sprawie domniemania popełnienia przez siły zbrojne Rosji aktów ludobójstwa podczas wojny na Ukrainie.

    Jak poinformował na twitterze szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu, Bukareszt tym samym popiera złożoną przez Kijów skargę w sprawie domniemania popełnienia aktów ludobójstwa.

  • 0:10

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył we wtorek, że Ukraina nie odrzuca negocjacji z Rosją, ale jest gotowa zgodzić się na nie tylko pod warunkiem pełnego przywrócenia integralności terytorialnej jego kraju - podał portal Ukrainska Prawda.

    - Nikt nie odrzuca opcji negocjacji, każda wojna kończy się rozmowami, ale pytanie brzmi, jaką w danej chwili masz sytuację negocjacyjną przy stole. Dziś negocjacje z Rosją toczą się na polu bitwy i to jedyny rodzaj negocjacji, który Moskwa naprawdę rozumie - powiedział Kułeba.

  • 23:42

    Wojska rosyjskie nadal dopuszczają się grabieży – podaje sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy we wtorek wieczorem, informując o działaniach przeciwnika na terytoriach okupowanych. Według danych sztabu generalnego, na trasie Starobielsk-Ługańsk zauważono około 300 samochodów, głównie z tablicami rejestracyjnymi obwodu charkowskiego. "Większość aut miała przyczepy, załadowane zagrabionymi rzeczami. Za kierownicą – rosyjscy wojskowi" – napisano w wieczornym komunikacie sztabu.

  • 19:47

    Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 miliona ton zboża - poinformował koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah.

    Abdullah zaznaczył, że w niedalekiej przyszłości zostanie przekroczony poziom 3 mln ton, a transport całego ziarna odbywał się do tej pory "bez poważnych incydentów".

    Przypomniał, że umowa zbożowa jest przewidziana na 120 dni i termin jej obowiązywania wkrótce się kończy, ale Turcja, wspierana przez ONZ, jest zdeterminowana, by ją przedłużyć.

    Statek z ukraińską pszenicą dotarł do Afryki

  • 19:46

    Dania zgodziła się szkolić żołnierzy z Ukrainy na swoim terytorium - poinformowała agencja informacyjna Ritzau, cytując słowa duńskiego ministra obrony Mortena Bodskova po spotkaniu w Kijowie z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

    Bodskov nie podał szczegółów na temat liczby ukraińskich żołnierzy, którzy będą szkolić się w Danii, ani czasu i miejsca szkolenia.

    Agencja Reutera przypomniała, że w sierpniu Dania wsparła projekt szkoleniowy, prowadzony przez Brytyjczyków z udziałem 130 ukraińskich żołnierzy. Dania uczestniczyła też w brytyjskich i kanadyjskich misjach szkoleniowych w Ukrainie od 2015 roku, przekazywała też Ukrainie broń i wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa od początku rosyjskiej inwazji.

    Ołeksij Reznikow i Morten Bodskov

  • 19:38

    Amerykańska ambasada w Berlinie oświadczyła, że USA doceniają wsparcie wojskowe Niemiec dla Ukrainy i wzywają wszystkich sojuszników do udzielenia Ukrainie jak największej pomocy. Wcześniej niemieckie media informowały, że rząd USA miał zwrócić się do władz RFN o większą pomoc dla Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

    "Doceniamy wsparcie wojskowe Niemiec dla Ukrainy i będziemy nadal ściśle koordynować działania z Berlinem" - podała placówka na Twitterze.

    Ambasada przypomniała, że polityka Stanów Zjednoczonych nie uległa zmianie. "Jak stwierdziła ambasador Gutmann w swoim wywiadzie z 11 września, wzywamy wszystkich sojuszników i partnerów do udzielenia Ukrainie jak największego wsparcia w walce o jej demokratyczną suwerenność" - poinformowała placówka dyplomatyczna.

  • 19:13

    Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli Ukrainie 1,4 mld dolarów dodatkowej pomocy – poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    We wtorek Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z dyrektor zarządzającą MFW Kristaliną Georgiewą.

    "Podziękowałem za wydzielenie 1,4 mld dolarów dodatkowej pomocy. Omawialiśmy przyszłą współpracę na rzecz wzmocnienia stabilności finansowej Ukrainy" – przekazał Zełenski.

  • 18:44

    Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell poinformował we wtorek w Parlamencie Europejskim, że zaproponuje państwom członkowskim przyznanie nowych środków na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. Według agencji AFP będzie to 500 mln euro.

    - Wkrótce zaproponuję państwom członkowskim przyznanie szóstej transzy pomocy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na kontynuację pomocy wojskowej dla Ukrainy – zapowiedział Borrell w Strasburgu, nie podając jednak kwoty pomocy.

    AFP przypomina, że kraje UE przeznaczyły już z tego mechanizmu 2,5 mld euro w pięciu transzach po 500 mln euro i najnowsza propozycja, zdaniem francuskiej agencji, powinna dotyczyć również takiej kwoty.

  • 18:26

    W ciągu ostatniego tygodnia w obwodzie charkowskim wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad 300 miejscowości i niemal 150 tysięcy mieszkańców – powiadomiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    - Blisko 150 tysięcy naszych ludzi zostało wyzwolonych spod okupacji, gdzie byli de facto zakładnikami – dodała Malar, przebywając w wyzwolonej Bałaklii.

    Jak stwierdziła, "operacja wyzwalania obwodu charkowskiego trwała kilka dni i była również planowana na kilka dni". - Operacja jest kontynuowana i została zaplanowana do pełnego wyzwolenia obwodu charkowskiego - poinformowała Malar.

  • 17:49

    W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości Wysokopilla, w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, niemal wszystkie budynki zostały ograbione lub zniszczone w wyniku ostrzałów – poinformowała ukraińska policja. Wykryto także liczne fakty "okradania budynków, kradzieży samochodów, motocykli, rowerów" przez rosyjskich wojskowych.

    "W wiosce praktycznie nie ma ocalałych budynków - wszystkie są albo zniszczone przez ostrzały, albo obrabowane przez wojskowych kraju-agresora" – podała policja na Facebooku.

    Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim

  • 17:47

    Skala zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan w Ukrainie jest zdumiewająca. Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej w naszym kraju popełniono ponad 40 tysięcy zbrodni wojennych - przekazał zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Smyrnow.

    Jak stwierdził, zbrodnie były popełniane między innymi przez rosyjskich żołnierzy i oficerów, którzy "zgwałcili, zabijali, torturowali i wydawał nakazy przestępcze".

  • 16:41

    Sytuacja żywnościowa w Mariupolu jest krytyczna. Ludzie stoją w ogromnej kolejce po darmowy chleb - poinformowali tamtejsi radni.

    "Ludzie stoją w upokarzającej kolejce po chleb, bo nie stać ich na jego zakup. Nie ma pieniędzy i pracy. Nawet pomoc humanitarna została zawężona do pewnych uprzywilejowanych grup" - przekazali radni, publikując zdjęcie z okupowanego przez wojska rosyjskie miasta.

    Kolejka za chlebem w Mariupolu

  • 15:53

    Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymali w obwodzie mikołajowskim dwóch agentów rosyjskich służb specjalnych.

    - Jeden z nich zbierał i przekazywał informacje o lokalizacji i ruchu jednostek ukraińskich sił zbrojnych, a także o lokalizacji systemów rakietowych HIMARS, które są priorytetowym celem dla wroga - poinformował rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

    Ukraińska SBU zatrzymała dwóch agentów rosyjskich służb specjalnych

  • 14:55

    Sukcesy naszych wojsk zmuszają kierownictwo rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie oraz w południowych regionach naszego kraju do pospiesznej ewakuacji swych rodzin do Federacji Rosyjskiej - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

    "Pomimo zapewnień o bezpieczeństwie przebywania na półwyspie, przedstawiciele okupacyjnej administracji Krymu, funkcjonariusze FSB i dowódcy niektórych jednostek wojskowych w tajemnicy przed podwładnymi starają się sprzedać swoje mieszkania i wywieźć rodziny z półwyspu" - podały służby.

    Sewastopol na zaanektowanym Krymie

  • 14:07

    Rosjanie zaczęli poprawiać warunki przetrzymywania ukraińskich jeńców w obozie filtracyjnym w Ołeniwce, na okupowanej części obwodu donieckiego, przed wizytą misji ONZ - powiedział telewizji Suspilne przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

    - Po raz pierwszy od dłuższego czasu zaprosili fryzjera. Poprawia się wyżywienie. Biorąc pod uwagę, że Rosjanie umieją robić "pokazuchę", może to świadczyć o tym, że przygotowują się do wizyty misji. Nam nadzieję, że jej praca przyniesie efekty - oświadczył Jusow.

    Pod koniec lipca w Ołeniwce doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych. Według ukraińskiej armii ataku dokonały rosyjskie wojska, natomiast Moskwa usiłowała oskarżać o to Kijów.

  • 13:59

    Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów i wozów bojowych, by ratować swoich obywateli przed ludobójstwem – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

    "Rozczarowujące sygnały z Niemiec, podczas gdy Ukraina potrzebuje Leopardów i Marderów teraz – by wyzwolić ludzi i uratować ich przed ludobójstwem” – napisał Kułeba na Twitterze.

    "Nie ma ani jednego racjonalnego argumentu, dlaczego ta broń nie może być dostarczona, jedynie abstrakcyjne lęki i wymówki. Czego Berlin się boi, a Kijów nie?" - dodał ukraiński minister.

  • 13:40

    Byliśmy naiwni, jeśli chodzi o Rosję. Powinniśmy byli uważniej słuchać naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski - powiedziała szefowa fińskiego rządu Sanna Marin, która we wtorek występowała w Parlamencie Europejskim.

    - Wojna pokazała, jak ważne dla Europy jest posiadanie własnej produkcji sprzętu obronnego i jak bardzo jesteśmy wrażliwi, jeśli chodzi o energię. Musimy przyznać, jak naiwni byliśmy w stosunku do Rosji i jak bardzo myliliśmy się w naszych wyobrażeniach o działaniach Rosji. Powinniśmy byli uważniej słuchać naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski, żyjących pod rządami sowieckimi. Razem płacimy teraz wysoką cenę za naszą zależność od rosyjskiej energii - dodała szefowa fińskiego rządu.

    Sanna Marin

  • 12:57

    Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył we wtorek, że Rosja próbuje kupić w poradzieckich państwach Azji Centralnej, np. w Tadżykistanie, pociski do systemów artyleryjskich wyprodukowanych jeszcze w ZSRR.

  • 11:52

    Siły ukraińskie prawdopodobnie zestrzeliły w obwodzie charkowskim drona bojowego wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Z dużym prawdopodobieństwem możemy przekazać, że Siły Zbrojne Ukrainy w pobliżu Kupiańska po raz pierwszy zniszczyły irańskiego drona bojowego (…) Chodzi o drona kamikaze dalekiego zasięgu Shahed-136" – poinformowało Centrum.

    Irański dron Shahed-129


  • 11:41

    Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, poinformował we wtorek, że z miasta Kreminna w tym regionie wycofały się oddziały rosyjskie. Siły ukraińskie nie wkroczyły do miasta.

    "Kreminna jest dziś zupełnie pusta - rosyjska armia opuściła miasto. Powiewa nad nim flaga ukraińska zawieszona przez partyzantów" - napisał Hajdaj na serwisie Telegram. Kreminna znajdowała się pod okupacją rosyjską od końca maja.

    Dodał, że "podobna sytuacja panuje w Starobielsku" - mieście leżącym około 100 km od granicy rosyjskiej. Z kolei Rosjanie wrócili do miasta Swatowe, skąd wcześniej wyjechali. O pospiesznej ewakuacji stamtąd Rosjan Hajdaj informował dzień wcześniej, w poniedziałek.

  • 10:44

    "Elementy sił rosyjskich wycofanych w ciągu ostatniego tygodnia z obwodu charkowskiego pochodziły z 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej (1.GTA), która podlega Zachodniemu Okręgowi Wojskowemu (ZWO). 1.GTA poniosła ciężkie straty w początkowej fazie inwazji i nie została w pełni odtworzona przed ukraińską kontrofensywą w Charkowie" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "1. GTA była jedną z najbardziej doborowych armii Rosji, przeznaczoną do obrony Moskwy i mającą prowadzić kontrataki w przypadku wojny z NATO. Wobec poważnej degradacji 1.GTA i innych formacji ZWO siły konwencjonalne Rosji, przeznaczone do przeciwdziałania NATO, są mocno osłabione. Odbudowa tego potencjału zajmie Rosji prawdopodobnie lata" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 10:18

    Siły ukraińskie odbiły pograniczne miasto Wołczańsk w obwodzie charkowskim, które znalazło się pod okupacją już 24 lutego br., w pierwszym dniu inwazji rosyjskiej - poinformowały we wtorek ukraińskie służby graniczne na Facebooku.

    "Wołczańsk wrócił do domu" - głosi tytuł nagrania wideo opublikowanego na Facebooku. Na kadrach widać zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy leżący wzdłuż trasy samochodowej, żołnierzy ukraińskich zrzucających z bilboardów i fasad domów rosyjskie plakaty propagandowe. Dwóch żołnierzy pali flagę rosyjską.

  • 10:05

    Ukraińska Gwardia Narodowa potwierdziła, że żołnierze wkroczyli do Swiatohirska w obwodzie donieckim i przejęli kontrolę nad miastem - poinformował portal Suspilne. W mieście są ukraińscy wojskowi, żołnierze gwardii i obrony terytorialnej.

    W Swiatohirsku znajduje się Ławra Świętogórska - jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Mer Swiatohirska Wołodymyr Bandura od czerwca br. ma status podejrzanego o zdradę stanu z powodu przyjęcia posady w tworzonych przez Rosjan okupacyjnych władzach miasta.

  • 9:31

    Dostawy prądu do Charkowa i obwodu charkowskiego znów zostały przerwane z powodu ostrzałów rosyjskich - poinformował we wtorek Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy. Wyjaśnił, że nie działa rezerwowa linia energetyczna.

  • 8:12

    Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował, że w ciągu doby armia ukraińska przejęła kontrolę nad ośmioma miejscowościami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy.

    "W ciągu doby ustanowiliśmy kontrolę nad ośmioma miejscowościami (...), są to: Izium, Buhajiwka, Czystowodiwka, Łypczaniwka, Kapytoliwka, Łewkiwka, Spiwakiwka, Kamjanka" - powiedział Jenin. Są to wsie w rejonie (powiecie) iziumskim. Jenin, który wypowiadał się w poniedziałek wieczorem, powiedział, że w tych miejscowościach armia prowadzi teraz przeszukania i kontrole.

    Ukraińscy żołnierze w Iziumie w obwodzie charkowskim [12.09.2022]

  • 7:49

    "Na terenach ukraińskich - czasowo zajętych i już wyzwolonych z rąk wroga - odnotowywanych jest codziennie do dwustu krwawych zbrodni wojennych popełnionych przez okupantów rosyjskich. Wysokie pozostaje zagrożenie minami w wyzwalanych miastach i wsiach; ponad 70 tys. km kwadratowych w dziesięciu obwodach jest zaminowanych amunicją i substancjami wybuchowymi" - głosi poranny komunikat sztabu generalnego Ukrainy.

    W raporcie, opisującym bieżącą sytuację na froncie, sztab nie informuje o przebiegu kontrofensywy ukraińskiej. Zapewnia jedynie o "wielkich stratach" przeciwnika poniesionych w walkach i problemach z morale. Podaje, że w rosyjskiej 2. samodzielnej brygadzie zmotoryzowanej 2. korpusu armijnego dowódcy wstrzymali wypłatę żołdu tym żołnierzom, którzy czasowo opuścili front, np. przechodząc leczenie.

  • 5:50

    Wytwórnia Sony Music rezygnuje z prowadzenia działalności w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę - poinformowała we wtorek agencja Reutera, cytując komunikat firmy.

    "Ze względu na to, że wojna nadal ma niszczący wpływ na sytuację humanitarną na Ukrainie, a sankcje na Rosję nadal ulegają zwiększeniu, nie możemy dłużej kontynuować obecności w Rosji" - poinformowała Sony Group.

  • 4:37

    Blinken ostrzegł, że konflikt na Ukrainie prawdopodobnie będzie trwał jeszcze przez jakiś czas, ponieważ Rosja nadal ma bardzo znaczące siły i broń na Ukrainie, których nadal używa "masowo" przeciwko ludności i infrastrukturze cywilnej. - Rosja dopuściła się tej agresji. Myślę, biorąc pod uwagę cenę, jaką płaci, może i powinna ją powstrzymać - powiedział sekretarz stanu.

  • 4:37

    Przebywający w Meksyku sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że siły ukraińskie dokonały "znaczącego postępu" w kontrofensywie przeciwko rosyjskim wojskom.

    - To, co zrobili, jest bardzo metodycznie zaplanowane i oczywiście skorzystali ze znacznego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów, jeśli chodzi o zapewnienie, że Ukraina posiada sprzęt, którego potrzebuje do przeprowadzenia tej kontrofensywy - powiedział główny dyplomata USA cytowany przez agencję Reutera.

  • 4:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych oświadczył, że wojska ukraińskie od początku miesiąca odzyskały 6 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję.

  • 4:36

    - Wiemy, że będzie bardzo ciężko walczyć, kiedy przyjdą mrozy. Wiemy też, że zima i jesień na Ukrainie i we wszystkich krajach Europy będzie jedną z najtrudniejszych i najdłuższych od drugiej wojny światowej - powiedziała deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk.

    Kira Rudyk: wiemy, że będzie bardzo ciężko walczyć, kiedy przyjdą mrozy

  • 4:36

    - To jest przełom. Przez ubiegłe sześć miesięcy powtarzamy naszym partnerom: dajcie nam broń, a pokażemy wam, jak dobrze będziemy jej używać i damy radę wyzwolić nasz kraj, naszych ludzi, nasze ziemie – powiedziała w programie "Dzień na świecie" w TVN24 BiS deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk.

    Kira Rudyk: ukraińscy żołnierze są w stanie dokonać przełomu i złamać siłę Rosjan

  • 4:36

    Najnowsze mapy od amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną prezentujące sytuację na froncie.

  • 4:35

    Żołnierze na ulicy wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziuma

    Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziuma.

    Żołnierze na ulicy wyzwolonego w wyniku kontrofensywy wojsk ukraińskich Iziuma

  • 4:33

    Wiele z rosyjskich oddziałów, które wycofały się z obwodu charkowskiego w wyniku ukraińskiej ofensywy, powróciło do Rosji - przekazał przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, odwrót wojsk rosyjskich był zdezorganizowany i wskazywał na duże problemy z morale i dowodzeniem.

  • 4:33

    Ukraińcy byli w stanie wykorzystać amerykańskie dane wywiadu do zidentyfikowania kluczowych rosyjskich celów. Zaczęli planować kontrofensywę, która pozwoliła im w ostatnich dniach osiągnąć znaczące sukcesy na północnym wschodzie – poinformował w poniedziałek dziennik "New York Times".

Autorka/Autor:asty, ft, tas//now, mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Malgavko/TASS/Getty Images

Tagi:
Raporty: