Władze: Rosjanie tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 567 dni. Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał, że rosyjskie wojska tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jak dodał, Rosjanie kontynuują działania szturmowe, ale ukraińscy obrońcy stawiają im opór. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:22

    Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy blogerzy prowojenni stwierdzili, że siły rosyjskie wycofały się z kilku bliżej nieokreślonych pozycji w pobliżu Kliszczejówki (7 kilometrów na południowy zachód od Bachmutu) i okopały się na pozycjach obronnych za linią kolejową na wschód od tej miejscowości.

  • 3:19

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie 13 września przeprowadziły ataki rakietowe na okupowany Sewastopol, uszkadzając rosyjski okręt desantowy, okręt podwodny klasy Kilo i infrastrukturę portową. Siły ukraińskie posunęły naprzód w zachodnim Zaporożu i podobno zbliżyły się do Bachmutu.

  • 2:07

    - Kolinda Grabar-Kitarović chce się oczyścić ze związków z Putinem. Najpewniej szuka posady za granicą - ocenił w środę prezydent Chorwacji Zoran Milanović, komentując doniesienia byłej prezydent o ingerowaniu przez Rosję w wybory prezydenckie w 2020 roku, w których przegrała z obecną głową państwa.

    - Wciąż pamiętamy, jak zakładała koszulki od Putina, jak biegała mokra po Łużnikach. Moskwa do teraz nie może się z tego otrząsnąć - dodał.

  • 1:08

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:09

    Zatrzymano w Estonii przedsiębiorców podejrzanych o naruszenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował dziennik "Postimees", powołując się na estońską prokuraturę okręgową.

    Policja przeszukała już firmy powiązane z zatrzymanymi przedsiębiorcami. - Kontynuowali oni współpracę gospodarczą z Rosją zarówno bezpośredni, jak i przy użyciu spółek zarejestrowanych poza Unią Europejską - wskazała Leelo Soomaa z estońskiej prokuratury.

  • 22:09

    Departament Stanu USA wyraził w środę zaniepokojenie perspektywą współpracy wojskowej między Rosją i Koreą Północną w zakresie programów, która potencjalnie naruszałyby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    Władimir Putin i Kim Dzong Un w środę spotkali się na terenie kosmodromu Wostoczny. Jak przypuszczają zachodni analitycy, rozmowa Putina z Kimem dotyczyła głównie dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę, szczególnie pocisków artyleryjskich. Z kolei Pjongjang prawdopodobnie oczekuje, że Moskwa przekaże mu pomoc energetyczną i żywnościową.

  • 21:59

    Charge d’affaires Rosji w Rumunii został w środę wezwany do MSZ w Bukareszcie w związku ze znalezieniem przy granicy z Ukrainą fragmentów drona – powiadomił w komunikacie rumuński resort dyplomacji.

    Podczas spotkania przedstawiciel MSZ Rumunii wyraził "stanowczy protest" w związku z naruszeniem przez Rosję przestrzeni powietrznej kraju.

    Wcześniej w środę ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o kolejnych fragmentach drona, znalezionych w okręgu Tulcza w delcie Dunaju. To już trzeci raz, kiedy w ostatnim czasie odnaleziono fragmenty bezzałogowca, podobnego do tych, których używa rosyjska armia.

  • 20:56

    Departament Stanu USA wyraził zaniepokojenie perspektywą współpracy wojskowej między Rosją i Koreą Północną w zakresie programów, która potencjalnie naruszałyby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    - Kiedy widzisz, że wygląda to na zwiększoną współpracę i prawdopodobnie transfery wojskowe, jest to dość niepokojące. To potencjalne naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w odniesieniu do spotkania dyktatorów Rosji i Korei Płn. Władimira Putina i Kim Dzong Una.

    - Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni wszelkimi pojawiającymi się relacjami wojskowymi między Koreą Północną a Rosją – dodał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  • 20:47

    Korea Północna już od półtora miesiąca dostarcza Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wieloprowadnicowych wyrzutni Grad - poinformował generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

  • 20:41

    Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w Krynicy prezydent Andrzej Duda.

    Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  • 20:18

    Rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie, nie nadają się już do naprawy - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 18:47

    Wojska rosyjskie wystrzeliły przeciwko Ukrainie w ciągu roku ponad dwa tysiące dronów irańskich typu Shahed - podała armia ukraińska.

    Pierwszy dron irański Ukraińcy zniszczyli 13 września 2022 r. Od tej pory Rosja próbuje rozwijać irańskie projekty i produkować drony w kraju.

  • 18:43

    Trzech ukraińskich żołnierzy z pułku Azow zostało skazanych na kary od 24 do 29 lat więzienia przez sąd w prorosyjskiej separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej - podała AFP, powołując się na Komitet Śledczy Rosji.

  • 18:39

    Obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tysięcy zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli - poinformował ukraiński projekt "Chcę Żyć", działający pod auspicjami Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR).

  • 18:03

    Zaostrza się sytuacja w Marjince i Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Rosyjskie wojska zintensyfikowały tam ostrzały i szturmy - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

    Wiceszefowa resortu zaznaczyła, że rosyjska armia od ponad roku próbuje przejąć kontrolę nad Awdijiwką i Marjinką, a miejscowości te faktycznie zostały "starte z powierzchni ziemi".

  • 17:31

    Rosyjskie wojska tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

    "Sytuacja na kierunku kupiańskim pozostaje trudna. Wróg tworzy tam pięść uderzeniową, żeby podjąć kolejne działania szturmowe" - powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Jak dodał, rosyjskie wojska prowadzą takie działania już od kilku miesięcy. Podkreślił, że po zaatakowaniu przez ukraińskie siły ich ludzi i sprzętu są zmuszani do wycofywania się i odbudowy.

    Zaznaczył, że w związku z rosyjskimi ostrzałami trwa ewakuacja ludności z najbardziej narażonych na ataki okolic Kupiańska.

  • 17:04

    Rosji udało się przezwyciężyć sankcje nałożone przez Zachód z powodu jej inwazji na Ukrainę, a obecny poziom rosyjskiej produkcji rakiet przewyższa ten sprzed wojny - napisał "New York Times", powołując się na informacje uzyskane od zachodnich i ukraińskich przedstawicieli władz.

  • 16:37

    Podczas niedawnej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock podkreśliła, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę. Ostatnie badania pokazują jednak, że duża część Niemców ma inne zdanie. Jeśli chodzi o pomoc finansową dla Ukrainy lub jej przystąpienie do NATO i UE, nikt nie jest tak sceptyczny jak obywatele RFN - napisał portal dziennika "Welt".

  • 15:50

    Szef finansowanego przez Kreml Sputnik Moldova został uznany za osobę niepożądaną w Mołdawii, zostanie deportowany z kraju - powiadomił portal newsmaker.md, powołując się na służby migracyjne.

  • 15:15

    Od 18 lipca rosyjskie wojska zniszczyły bądź uszkodziły 105 obiektów infrastruktury portowej Ukrainy - poinformował ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

    Przekazał też we wpisie w mediach społecznościowych, że od połowy lipca ukraiński eksport zboża do Azji, Afryki i Europy został zmniejszony o prawie trzy miliony ton miesięcznie.

    Kubrakow podkreślił, że obecnie porty dunajskie to jedyny wodny szlak ukraińskiego eksportu żywności. "Jeśli nie zostanie ochroniony przez silne systemy obrony przeciwlotniczej, to skutki będą większe. Przede wszystkim dla tych krajów, które są zależne od ukraińskiej produkcji rolnej" - napisał.

  • 15:10

    Rosjanie wzmacniają trzecią linię swej obrony w okupowanej części obwodu zaporoskiego - powiadomił ukraiński samorządowiec Iwan Fedorow. Wskazał, że w Tokmaku - mieście uważanym za cel kontrofensywy ukraińskiej - Rosjanie rozmieścili zapory przeciwczołgowe.

    Fedorow, który jest merem okupowanego Melitopola i przebywa poza tym miastem, opisał sytuację w obwodzie zaporoskim. Rosjanie "drążą nowe okopy i wzmacniają obiekty obronne niedaleko linii frontu w rejonie (odpowiednik powiatu- red.) połohowskim" - napisał urzędnik na Telegramie.

    W Tokmaku Rosjanie zorganizowali punkty kontrolne i rozmieścili zapory przeciwczołgowe. W okolicznych wsiach rozmieścili nowy sprzęt wojskowy i zajęli kolejne budynki - poinformował mer.

    Ponadto - dodał - w okupowanym Berdiańsku wojska rosyjskie przygotowały miejsce dla śmigłowców na lokalnym lotnisku.

  • 15:09

    Zakończone 10 września nielegalne wybory samorządowe, zorganizowane przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy, próbowali legitymizować tzw. obserwatorzy z państw zachodnich, m.in. z Niemiec i Francji. Są to osoby znane z wieloletniej współpracy z Kremlem - powiadomił niezależny rosyjski serwis Poligon.

  • 15:04

    W nocy z wtorku na środę mieszkańcy rumuńskich miejscowości przygranicznych w delcie Dunaju otrzymali ostrzeżenia alarmowe Ro-Alert o możliwym zagrożeniu "spadającymi obiektami" – poinformowali media. Armia rosyjska po raz kolejny zaatakowała dronami przygraniczny port w Izmaile w Ukrainie.

  • 12:33

    Dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un, który w środę spotkał się na Dalekim Wschodzie Rosji z Władimirem Putinem, wyraził "pełne i bezwarunkowe" poparcie dla wszystkich działań Rosji, w tym inwazji na Ukrainę i stanowiska Kremla wobec Zachodu - poinformowała agencja Associated Press.

  • 12:02

    W środę w godzinach porannych przeprowadziliśmy atak przy pomocy trzech dronów kamikadze na rosyjski lokal wyborczy w okupowanej miejscowości Błahowiszczenka w obwodzie zaporoskim; zniszczono wypełnione karty wyborcze, które zostały tam przywiezione przez Rosjan - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

    W ciągu ostatnich 10 dni okupanci zwozili tam te karty z całego terenu gminy Błahowiszczenka. Jak się okazało, nie udało im się jednak przeprowadzić "wyborów pod kolbami karabinów", a doniesienia o eksplozji wywołały ogromną nerwowość wśród przedstawicieli innych nielegalnych komisji wyborczych w tej okolicy - przekazał funkcjonariusz SBU, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.

  • 10:50

    W środę nad ranem przeprowadziliśmy atak przy pomocy drona na Riedkińskie Zakłady Doświadczalne w miejscowości Riedkino w obwodzie twerskim w Rosji, ok. 150 km na północny zachód od Moskwy - powiadomiły źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR) w rozmowie z portalem RBK-Ukraina. Dodano, że w zaatakowanej fabryce produkowane jest paliwo lotnicze.

    Trafiono w ten obiekt. Są zniszczenia - oznajmił przedstawiciel HUR, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

    Zakłady w Riedkinie odgrywają ważną rolę w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym ze względu na unikatowy charakter produkcji na potrzeby sektorów lotniczego i kosmicznego - podkreślono na łamach RBK-Ukraina.

  • 10:09

    Elementy nowej rosyjskiej 25. Armii Ogólnowojskowej najprawdopodobniej zostały po raz pierwszy rozmieszczone na Ukrainie i nastąpiło to wcześniej niż planowano - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, jeszcze w sierpniu tego roku ogłoszenia rekrutacyjne dla 25. Armii głosiły, że zostanie ona rozmieszczona na Ukrainie dopiero od grudnia 2023 r. Jej działania koncentrują się w obwodzie ługańskim w północno-wschodniej części Ukrainy.

    "Jest prawdopodobne, że jednostki zostały wysłane do akcji wcześniej, częściowo dlatego, że Rosja nadal zmaga się z nadmiernie rozciągniętymi siłami na froncie, a Ukraina kontynuuje kontrofensywę na trzech różnych osiach. Istnieje jednak również realna możliwość, że Rosja spróbuje wykorzystać część 25. Armii do uzupełnienia niezaangażowanych sił rezerwowych w teatrze działań wojennych, aby zapewnić dowódcom większą elastyczność operacyjną" - oceniono.

  • 9:27

    Według źródeł rosyjskich na Kremlu trwają spory, dotyczące przeprowadzenia drugiej fali masowej mobilizacji rezerwistów – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną. Na razie, według analityków, nie jest ona jeszcze przesądzona.

    Rosyjskie źródła zbliżone do władz twierdzą, że na Kremlu trwają spory, dotyczące konieczności przeprowadzenia nowej fali mobilizacji przed planowaną od 1 października planową kampanią poborową - zaznacza thin tank.

    Część kremlowskich urzędników ma się "poważnie" przygotowywać do drugiej fali mobilizacji rezerwistów jesienią. ISW podkreśla, że należy rozróżnić kilka możliwych sposobów mobilizacji. Oprócz planowej kampanii poborowej i ewentualnej dodatkowej mobilizacji na dużą skalę (poprzednia odbyła się we wrześniu 2022 r. i według władz pozwoliła wygenerować siły o liczebności ok. 300 tys.), funkcjonuje jeszcze tzw. kryptomobilizacja. To trwający stale proces naboru mniejszych liczb rezerwistów. Oprócz tego w Rosji prowadzone są różnego rodzaje kampanie dla "ochotników", zachęcające do podpisania kontraktu z wojskiem.

    Według cytowanego przez ISW kanału w Telegramie (WCzk-OGPU), uważanego za zbliżony do struktur siłowych, planowane jest zmobilizowano ok. 170-175 tys. rezerwistów. Planowy pobór miałby w takiej sytuacji zostać przesunięty na listopad. Jednocześnie w ramach "mobilizacji kontraktowej" armia miałaby dodatkowo pozyskać ok. 130 tys. ludzi. W administracji Putina "jastrzębie" naciskają, by zaostrzyć przepisy mobilizacyjne i ograniczyć możliwości uniknięcia powołania do wojska. Ma to być źródłem "poważnych sporów", ponieważ część urzędników obawia się społecznych konsekwencji takich kroków - relacjonuje ISW.

    "Te plany, propozycje i spory nie są nowe i nie oznaczają, że Władimir Putin ostatecznie zdecydował się na drugą falę mobilizacji rezerwistów w najbliższym czasie" – ocenia amerykański ośrodek. Think tank przypomina, że przed wiosennym planowym poborem do armii toczyły się podobne dyskusje i pojawiało się wiele spekulacji, jednak ostatecznie mobilizacji nie przeprowadzono. Ostateczna decyzja, podkreśla ISW, należy osobiście do Putina.

    Wielu komentatorów uważa, że po negatywnym przyjęciu przez społeczeństwo pierwszej fali mobilizacji, Putin nie chce decydować się na podobny krok w obawie o nastroje społeczne. Analitycy w Rosji i poza nią przypominają, że formalnie ubiegłoroczny dekret o mobilizacji ciągle w Rosji obowiązuje.

  • 8:32

    Wojna na Ukrainie wywołała w europejskim przemyśle zbrojeniowym boom, który zapewne potrwa długo, ale sektor ten wciąż jeszcze zmaga się z kilkoma problemami - pisze brytyjski tygodnik "The Economist".

    Jak przypomina, po zakończeniu zimnej wojny budżety obronne na Zachodzie były zmniejszane, decyzje o zamówieniach wstrzymywane, a przemysł ograniczał produkcję. Jednak wraz w wojną na Ukrainie i dostrzeganym przez rządy zagrożeniem geopolitycznym, zamówienia na broń znów zaczęły płynąć szerokim strumieniem, zwłaszcza w Europie.

    W 2022 r. budżety wojskowe na całym świecie wzrosły o 3,7 proc., do 2,2 biliona dolarów, ale w Europie - o 13 proc., bardziej niż w jakimkolwiek innym regionie. Szczególnie to widać w krajach położonych najbliżej Rosji. Budżet wojskowy Finlandii wzrósł o 36 proc., Litwy o 27 proc., Szwecji o 12 proc., a Polski o 11 proc.

  • 7:26

    Siły ukraińskie strąciły 32 drony typu Shahed, którymi Rosja zaatakowała obwód odeski - poinformowała w środę armia ukraińska. Nocny atak dronów trwał ponad cztery godziny. Uszkodzona została infrastruktura portowa i cywilna. Sześć osób jest rannych.

    "Przez 4,5 godziny w nocy wróg atakował obwód odeski dronami szturmowymi" - poinformowały na Telegramie oddziały ukraińskie na południu kraju. Jak dodały, obrona przeciwlotnicza strąciła 32 drony typu Shahed 131/136. Celem ataku była infrastruktura portowa. Uszkodzone zostały budynki niemieszkalne.

    Сили оборони Півдня України

    ☄️ Протягом 4,5 годин вночі ворог атакував Одещину ударними дронами. Вкотре цілив по цивільній інфраструктурі Подунав'я. ‼️ 32 БпЛА типу "Shahed-131/136" збито силами протиповітряної оборони. ➡️На жаль, влучанням по припортовий інфраструктурі понівечено нежитлові будівлі, спричинено займання на стоянці вантажного автотранспорту. Пожежу оперативно ліквідовано. 7 цивільних водіїв доправлено до медичного закладу із пораненнями різного ступеню важкості.


    Szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że ranni w ataku zostali cywile, spośród sześciu poszkodowanych troje jest w stanie ciężkim.

    Pierwsza fala dronów próbowała atakować port Reni na Dunaju w rejonie (odpowiednik powiatu) izmaiłskim, tuż przy granicy z Rumunią. Druga grupa również skierowana została na rejon izmaiłski. Reni i Izmaił to porty na Dunaju, wykorzystywane przez Ukrainę do eksportu zboża. Rosja zaczęła je atakować krótko po tym, gdy w lipcu wycofała się z porozumienia zbożowego, hamując eksport zboża ukraińskiego drogą morską.

  • 7:24

    Odczuwane w niektórych krajach zmęczenie wojną na Ukrainie wynika z tego, że przywódcy nie tłumaczą społeczeństwom, iż wspieranie Kijowa jest ważne z perspektywy ich własnych interesów narodowych – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy. Wskazał, że Zachód nadal ocenia pomoc Ukrainie jako "działanie humanitarne".

    "Widać pewne zmęczenie tą wojną. Ludzie pytają, jak długo jeszcze potrwa i ile będzie kosztowała? Winię za to trochę naszych przywódców, ponieważ nie wyszli publicznie i nie wyjaśnili znaczenia tej wojny z perspektywy naszych własnych interesów narodowych"


    Volker w latach 2017-2019 był specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu na Ukrainę. Jego zadaniem była pomoc władzom w Kijowie w rozwiązaniu konfliktu ze sponsorowanymi przez Rosję separatystami na wschodzie kraju.

  • 6:02

    Rosja. Bombowiec taktyczny Su-24 rozbił się pobliżu Wołgogradu

  • 4:42

    Przeprowadzony w środę wczesnym rankiem ukraiński atak powietrzny wywołał pożar w stoczni w Sewastopolu na Krymie – poinformował na Telegramie gubernator tego miasta Michaił Razwożajew. W wyniku ataku ranne zostały co najmniej 24 osoby – dodał.

    W Sewastopolu, gdzie znajduje się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej floty czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej dziesięciu silnych eksplozji - donosi Reuters.

  • 4:40

    Ukraina przeprowadziła atak rakietowy na Sewastopol na Krymie. Gubernator miasta poinformował, że do odparcia ataku uruchomiono rosyjskie systemy obrony powietrznej – przekazała agencja Reutera. Michaił Razwożajew przekazał na Telgramie, że atak rakietowy spowodował pożar w "obiekcie niecywilnym".

  • 4:14

    W rejonie Wołgogradu rozbił się we wtorek bombowiec rosyjskich sił powietrznych Su-24 - poinformowało ministerstwo obrony Rosji, dodając, że samolot nie był uzbrojony.

    Resort poinformował także, że do wypadku doszło podczas lotu szkoleniowego, a maszyna rozbiła się na niezamieszkanym terenie. Rosyjskie ministerstwo nie wspomniało jednak, co się stało z załogą samolotu.

    Portal Ukrainska Prawda podał, że na pokładzie maszyny znajdowało się dwóch pilotów.

  • 3:56

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:44

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret zatwierdzający postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach.

    Przewiduje ono, że w ciągu tygodnia od daty wejścia w życie przez ministerstwa, inne centralne organy władzy wykonawczej, obwodowe i miejskie administracje państwowe Kijowa, które zarządzają zakładami opieki zdrowotnej z medycznymi komisjami eksperckimi i wojskowymi komisjami lekarskimi, mają utworzyć grupy robocze mające na celu weryfikację ważności decyzji wojskowych komisji lekarskich w sprawie ustalenia inwalidztwa i uznania niezdolności do służby wojskowej, przyjętych w okresie stanu wojennego.

  • 3:28

    Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola.

    Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola

    Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola

    Wystawa w Kijowie poświęcona obrońcom Mariupola

  • 3:05

    Brytyjskie ministerstwo obrony zostało zmuszone do ograniczenia o 30 proc. szkoleń dla ukraińskich żołnierzy na poligonie Lydd Ranges w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii z powodu skarg okolicznych mieszkańców na uciążliwy hałas - podał we wtorek "The Times".

  • 1:59

    Rząd Danii ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie największej od czasu rosyjskiej inwazji darowizny o łącznej wartości 5,8 mld koron (833 miliony dolarów). Fundusze mają posłużyć na zakup czołgów, wozów bojowych, amunicji oraz systemów obrony przeciwlotniczej.

  • 1:52

    W Charkowie na wschodzie Ukrainy ponad tysiąc uczniów chodzi do szkoły w metrze. Dzieci uczą się w 17 klasach pod ziemią, na pięciu stacjach podziemnej kolei, ze względu na ryzyko rosyjskich ostrzałów - pisze ukraińska redakcja BBC.

  • 1:45

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił we wtorek przemówienie dla studentów uniwersytetu w Lejdzie (Universiteit Leiden) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hadze (De Haagse Hogeschool), łącząc się zdalnie ze zgromadzonymi.

    Wezwał holenderskich studentów, aby "szukali jedności, przyjaciół, partnerów, ludzi o podobnych poglądach", co jego zdaniem jest ważne zarówno dla ludzi, jak i krajów.

    Mówił też, że "obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki". - To jest dokładnie to, co Rosja próbuje zrobić w swojej wojnie przeciwko nam (...). Aby ludobójstwo stało się tłem, na którym inni mogą żyć w pokoju, gdzieś w swoich "bańkach" – mówił Zełenski.

    Zełenski wygłosił przemówienie do holenderskich studentów, łącząc się z nimi zdalnie

  • 1:27

    Rumuński resort obrony ogłosił we wtorek, że wojsko rozpoczęło budowę schronów przeciwlotniczych w południowo-wschodnim regionie, graniczącym z Ukrainą.

    Bukareszt podkreślił, że zdecydował się zaostrzyć środki bezpieczeństwa w następstwie powtarzających się rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę na Dunaju.

    W zeszłym tygodniu dwukrotnie odkryto tam fragmenty drona, przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie z Ukrainą.

  • 0:20

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała kolejne procedery korupcyjne, dotyczące m.in. pomocy w unikaniu służby wojskowej i wyjeździe za granię - poinformowano we wtorek na stronie SBU. Tym razem w ręce funkcjonariuszy wpadli przedstawiciele policji, urzędu zajmującego się żeglugą i transportem wodnym oraz były diakon Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.

  • 0:13

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie dla studentów uniwersytetu w Lejdzie (Universiteit Leiden) oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Hadze (De Haagse Hogeschool). - Obecnie rozstrzyga się, czy ludobójstwo stanie się częścią normalnej polityki - mówił ukraiński przywódca.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: