Białoruscy kolejarze: trwa ładowanie uzbrojenia, by wywieźć je do Rosji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 121 dni. W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji - poinformowało Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi. Według tej organizacji, Rosja zamówiła 100 wagonów. Wcześniej rzecznik resortu obrony Ukrainy przekazał, że dzięki przewadze artyleryjskiej Rosjanie odnoszą "pewne sukcesy taktyczne". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:52

    Policja na Ukrainie zabezpieczyła najliczniejszy jak dotąd zbiór dzieł sztuki starożytnej, które zostały zrabowane w czasie rosyjskie inwazji na Krym - poinformowała prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

    - Odzyskaliśmy w czasie wojny to, z czym walczy (prezydent Rosji Władimir) Putin - naszą tożsamość i kulturę - podkreślił minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

    Przeszukania były częścią śledztwa w sprawie "nielegalnej działalności" byłego ukraińskiego parlamentarzysty, który pełnił również funkcję wysokiego urzędnika na Krymie przed jego aneksją przez Moskwę.

  • 3:37

    Instytut Badań nad Wojną (ISW): ukraińscy urzędnicy zarządzili kontrolowane wycofanie wojsk z Siewierodoniecka. Siły ukraińskie prawdopodobnie utrzymają obronę wokół Lisiczańsk i będą nadal zadawać straty oddziałom rosyjskim po upadku Siewierodoniecka.

  • 2:20

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na jednym z osiedli w Mikołajowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na jednym z osiedli w Mikołajowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na jednym z osiedli w Mikołajowie

  • 1:03

    W nocy z piątku na sobotę na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA, cytując informację ukraińskiego portalu 24tv. Portal informował o eksplozjach w mieście Zaporoże na południowym wschodzie kraju, a także w mieście Dniepr w środkowej części Ukrainy.

  • 0:41

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych porównał drogę Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej ze zdobyciem Mount Everestu. - Pokonaliśmy 7000 metrów, więc nie zatrzymamy się, zdobędziemy nasz Everest - oświadczył Zełenski.

  • 22:37

    W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla ukraińskiej armii - poinformowała w piątek fundacja działacza politycznego i showmana Serhija Prytuły. Organizacja przekazała, że zebrano 600 mln UAH (ponad 90,3 mln PLN).

    Prytuła zaznaczył, że celem akcji było uzbieranie w ciągu tygodnia pieniędzy na zakup trzech dronów bojowych. Tymczasem w trzy dni zebrano środki na cztery drony.

    Artysta napisał na Facebooku, że znaczna część przelewów to kwoty od 2 do 200 hrywien. "To będą prawdziwie narodowe Bayraktary" - podkreślił.

    Opublikował w internecie zdjęcie przedstawiający banknot o wartości 20 UAH z napisem wykonanym ołówkiem: "na Bayraktar".

  • 22:25

    Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany w piątek przez portal RBK-Ukraina, mówił, że "Rosjanie wykorzystują do tysiąca pocisków w ciągu godziny, próbując przytłoczyć psychicznie naszych wojskowych". "Tysiąc pocisków w godzinę, niestety sypią dziś niekończącymi się zasobami" - powiedział minister.

    Wskazał, że ukraińska strona stosuje taktykę punktowego rażenia, dlatego dziesiątki haubic czy kilka systemów artylerii rakietowej HIMARS może zapewnić "odpowiednie rażenie odpowiednich celów" pod warunkiem prawidłowego zastosowania.

  • 22:13

    Proces rosyjskiego żołnierza, który jest oskarżony o ostrzelanie z czołgu budynku mieszkalnego w Ukrainie 26 lutego, rozpoczął się w Czernihowie – poinformował w piątek portal Suspilne.

    31-letniemu Michaiłowi Kulikowowi, który od czterech miesięcy jest w ukraińskiej niewoli, grozi wyrok od 8 do 12 lat więzienia za zbrodnie wojenne.

    Suspilne poinformował, że w wyniku ostrzelania nowo wybudowanego wielopiętrowego domu nikt nie zginął, ani nie został ranny, a rosyjski czołg przechwyciły siły ukraińskie.

    Prokurator Artem Dyky przekazał, że oskarżony współpracuje z ukraińskimi śledczymi.

  • 22:02

    "Spotkałem się dzisiaj w Białym Domu z Doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Wiceprezydent (USA, Kamali – przyp. red.) Harris, dr. Philem Gordonem. Phil to mój wieloletni przyjaciel i znakomity strateg polityki zagranicznej. Omówiliśmy znaczącą rolę Polski, jaką odgrywa w odpowiedzi na kryzys w Ukrainie" – poinformował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w piątek na Twitterze.

  • 21:52

    Wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow oświadczył w czwartek, że Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie.

    - Biorąc pod uwagę ogromne straty sprzętowe agresora, a także dużo lepsze warunki przechowywania sprzętu w składach białoruskiej armii, nie jest wykluczone, że nasz sąsiad (Białoruś) przekaże to uzbrojenie rosyjskiemu agresorowi – powiedział Hromow. Następnie sprzęt ten może zostać przerzucony do Donbasu lub obwodu chersońskiego - ocenił.

  • 21:44

    Siły Zbrojne Rosji i Białorusi biorą udział w ćwiczeniach wojskowych w Homlu (zdjęcie z 19.02.2022 r.)

  • 21:40

    W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia, by wywieźć je do Rosji – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi. Według tej organizacji, Rosja zamówiła 100 wagonów.

    Jak podało Stowarzyszenie na Telegramie, ładowanie broni trwa. Na przykład w miejscowości Bronna Góra w obwodzie brzeskim ilość ładowanej amunicji jest tak olbrzymia, że do pomocy w załadunku trzeba było zaangażować żołnierzy z innych pododdziałów.

    Jak napisano, po załadunku grupy 6-10 wagonów są wysyłane do Mińska i tam są one doczepiane do składów, jadących trasą Mińsk-Orsza-Krasnyj-Smoleńsk.

  • 21:15

    Pięciu cywilów zginęło, a czterech zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował wieczorem Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.

    Dwóch zginęło w Rajhorodku, dwóch w miejscowości Staryj Karawan i jednego w Konstantynówce.

    Kyryłenko podkreślił, że obecnie niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w zajętych przez siły rosyjskie Mariupolu i Wołnowasze.

  • 20:57

    Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział w piątek w rozmowie telefonicznej z dowódcą ukraińskich sił zbrojnych generałem Wałerijem Załużnym, że Ukraina powinna mieć taką samą siłę ognia jak Rosja, by "ustabilizować" trudną sytuację na wchodzie kraju - relacjonował Reuters.

    "Omawialiśmy sytuację operacyjną i przepływ dostaw zagranicznej pomocy technicznej (...) oraz sposoby osiągnięcia parytetu ognia" - napisał na Telegramie gen. Załużny po rozmowie z dowódcą amerykańskich sił zbrojnych.

  • 19:59

    Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Kniażycki w "Faktach po Faktach" TVN24

  • 19:32

    W komunikacie Sztabu Generalnyego Sił Zbrojnych Ukrainy napisano m.in. o sytuacji na wschodnim froncie. Na kierunku siewierodonieckim siły rosyjskie przeprowadziły ostrzały artyleryjskie w okolicach miejscowości: Lisiczańsk, Siewierodonieck, Łoskutiwka, Spirne. W okolicy Lisiczańska przeprowadzono nalot, zaś w strefie przemysłowej w Siewierodoniecku - działania szturmowe.

    Zaznaczono, że ukraińska armia odparła szturm pod Lisiczańskiem. Siły przeciwnika wspierane przez artylerię rozpoczęły działania szturmowe w miejscowości Wowczojariwka; trwają walki.

    Na kierunku bachmuckim wojsko rosyjskie ostrzeliwuje z artylerii okolice miejscowości: Biłohoriwka, Jakowliwka, Majorske. Przeprowadzono naloty w pobliżu Jakowliwki, Mykołajiwki i miejscowości Pokrowske.

  • 18:56

    Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk oznajmił na briefingu, że na niektórych kierunkach przewaga sił rosyjskich w artylerii jest kilkukrotna, co mimo znacznych strat w ludziach i sprzęcie umożliwia im pewne sukcesy taktyczne.

    Podkreślił, że zasadniczym celem wojsk rosyjskich jest nadal całkowite zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego w ich administracyjnych granicach, utrzymanie zajętych terenów obwodów zaporoskiego i chersońskiego oraz zapewnienie stabilnego korytarza lądowego na okupowany Krym. Oprócz tego siły rosyjskie blokują komunikację morską Ukrainy w północno-zachodniej części Morza Czarnego.

    Zaznaczył, że siły ukraińskie walczą z dużymi grupami wojsk rosyjskich na kierunku donieckim i "trwają ostre starcia".

    Artyleria separatystów z tak zwanej republiki donieckiej

  • 18:52

    Postępy wojskowe, których dokonuje Rosja w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, okupione są niesamowicie wysokim kosztem i nie pomogą jej odnieść strategicznego zwycięstwa - oświadczył w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że sankcje pogorszyły sytuację ekonomiczną około połowy Rosjan.

  • 18:32

    Lokalne władze w Rosji skarżą się na brak środków na pogrzeby swoich mieszkańców, którzy zginęli na wojnie z Ukrainą. Nawet w małych miejscowościach zakupuje się setki krzyży, wieńców i tabliczek – wynika z analizy zakupów z budżetu państwa, dokonanej przez niezależny kanał Możem Objasnit i opublikowanej w piątek na Telegramie.

  • 18:03

    Ukraińskie wojska dokonują "taktycznego i profesjonalnego" wycofania z Siewierodoniecka, by skonsolidować swoje siły i zająć lepsze pozycje obronne - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, wojska rosyjskie w bitwie o miasto poniosły duże straty i mają trudności z ich uzupełnieniem.

  • 17:50

    Zajęto budynek rosyjskiego koncernu Rosatom w Kijowie o wartości 60 mln hrywien (ok. 9 mln złotych) - poinformowała w piątek ukraińska policja. Ukraińscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie finansowania wojennej agresji Rosji przeciwko Ukrainie - czytamy na stronie internetowej policji.

  • 16:07

    Sukces w obwodzie charkowskim to klucz do pokonania rosyjskich sił na wschodzie Ukrainy. Ten kierunek jest najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy w całej wojnie - ocenił były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) generał Wiktor Jahun w rozmowie na antenie telewizji Ukraina 24.

    - Jeśli uda nam się odwrócić sytuację i powstrzymać przeciwnika przed próbą kontrataku i ściągnięcia rezerw właśnie na kierunku charkowskim, jeśli przekroczymy rzekę Doniec i sforsujemy Zbiornik Peczeniski, jeśli zdołamy odciąć linie zaopatrzenia dla rosyjskiego zgrupowania w Iziumie - wówczas wszystko, co (wrogowie) mają w Iziumie, a nawet w obwodzie ługańskim może się po prostu posypać. (...) Rosjanie dobrze o tym wiedzą i starają się do tego nie dopuścić - zauważył Jahun

  • 15:57

    Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w piątek w komunikacie, że jest coraz bardziej zaniepokojona sytuacją personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i trudnymi warunkami, w jakich osoby te pracują.

    31 maja szef Enerhoatomu, ukraińskiego operatora siłowni, Petro Kotin poinformował, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w tego typu obiekcie".

    Enerhodar

  • 15:52

    "Według otrzymanych danych Rosja spróbuje wciągnąć Białoruś w wojenny konflikt z Ukrainą poprzez serię prowokacji wobec obiektów infrastrukturalnych i cywilów" - pisze Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy w komunikacie.

    Według ukraińskiego wywiadu w tym celu do miasta Mozyrz, nieopodal granicy Białorusi z Ukrainą, przybyły grupy dywersyjne podające się za cywilów. W ich skład wchodzą kadrowi pracownicy wywiadu wojskowego Rosji (GRU) i najemnicy prywatnych firm wojskowych, kontrolowanych przez Jewgienija Prigożyna i ministra obrony Siergieja Szojgu - dodano.

    Ukraiński wywiad podał, że plany tych grup obejmują organizację serii zamachów na Białorusi. "Będzie więc zastosowany scenariusz analogiczny do tego, który w Rosji zastosowano podczas rozżegania wojny w Czeczenii. Wtedy służby specjalne Rosji zorganizowały wybuchy w kilku budynkach w Riazaniu, oskarżając o to mitycznych 'czeczeńskich bojowników'" - czytamy.

  • 15:44

    Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oskarżyła Rosję o wykorzystywanie groźby głodu na świecie "całkiem świadomie jako broni w wojnie" z Ukrainą. Rosja "bierze cały świat jako zakładnika" - powiedziała szefowa MSZ w piątek na początku międzynarodowej konferencji żywnościowej w Berlinie.

    345 milionów ludzi na świecie jest obecnie zagrożonych brakiem żywności, a kryzys głodowy "narasta przed nami jak fala zagrażająca życiu" - podkreśliła Baerbock, cytowana przez telewizję ARD. Niektóre z przyczyn nie są nowe: konflikty regionalne, susze, skutki kryzysu klimatycznego i Covid-19, ale to wojna rosyjska "zamieniła tę falę w tsunami" - dodała.

    Żniwa w obwodzie odeskim [23.06.2022]

  • 15:27

    - Inflacja wzbudza zaniepokojenie nas wszystkich. Rosyjska agresja powoduje wzrost cen energii, żywności i towarów. Ma to wpływ na naszych obywateli i przedsiębiorstwa. Jesteśmy zjednoczeni i postanowiliśmy ściśle koordynować nasze decyzje w polityce gospodarczej - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnych przywódców.

  • 15:21

    Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego działają jak Federalna Służba Bezpieczeństwa. W zrujnowanym Mariupolu gościła cerkiewna delegacja z Rosji i nakazała miejscowym kapłanom modlić się za okupantów - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

    Jak dodał lojalny wobec władz w Kijowie samorządowiec, duchowni z Mariupola mają też "wzmocnić propagandowe wysiłki poprzez modlitwy za 'niewinne ofiary ukraińskich żołnierzy'". Z kolei kolaboracyjne władze miasta otrzymały polecenie, by "w pierwszej kolejności" odbudować cerkwie.

  • 15:13

    Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie. Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie Rosja, kryzysu żywnościowego nie można usprawiedliwiać nałożonymi przez Zachód sankcjami - podkreślił.

  • 15:06

    Ukraińcy też chcieli cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem, ale nie mogą, bo wydarzyło się coś najstraszniejszego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w piątek do uczestników najważniejszego brytyjskiego festiwali muzycznego, Glastonbury.

    Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników festiwalu Glastonbury [24.06.2022]

  • 14:48

    "Najgorętszymi odcinkami frontu pozostają miejscowości na południe i południowy wschód od Siewierodoniecka. Przeciwnik znacząco zwiększył liczbę nalotów, wskutek uderzeń w Lisiczańsku i okolicznych miejscowościach zniszczona została ogromna liczba budynków" - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Jak dodał, siły rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem, prowadzone są działania ofensywne mające na celu otoczenie ukraińskich wojsk w okolicach Lisiczańska i zablokowanie głównych tras logistycznych.

    W region prowadzenia działań bojowych siły rosyjskie przerzuciły z terytorium Rosji baterię systemów przeciwlotniczych S-300. Mają one przykrywać rosyjskie siły ofensywne na kierunku siewierodonieckim i bachmuckim.

    Ukraiński żołnierz pod Siewierodonieckiem

  • 14:43

    Ruch oporu w okupowanym Melitopolu wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów za głowę szefa kolaboracyjnych władz miasta - oświadczył w piątek lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

    "W zamian za taką kwotę sami najeźdźcy zgodzą się na to, by pozbyć się swojego przewodniczącego" - dodał Fedorow.

    W ocenie mera głównymi problemami mieszkańców miasta w warunkach okupacji są wysokie bezrobocie, brak środków do życia oraz wysokie ceny podstawowych produktów, zwłaszcza żywności. Sytuacja bezpieczeństwa w Melitopolu pozostaje "skrajnie trudna", co przejawia się m.in. w porwaniach cywilów przez rosyjskie służby. Jak przekazał Fedorow, doszło m.in. do uprowadzenia duchownego bezpośrednio w świątyni, podczas sprawowania przez niego liturgii.

    Rosjanie w okupowanym Melitopolu

  • 14:12

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała grupę związaną z rosyjskim wywiadem wojskowym, kierowaną przez ukraińskiego deputowanego Andrija Derkacza. Celem tej struktury miało być wsparcie działań wroga podczas inwazji na Ukrainę - powiadomiła w piątek SBU.

    Derkacz miał od 2016 roku współpracować z Głównym Zarządem Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Z deputowanym bezpośrednio kontaktowali się szefowie GRU - kierujący służbą Igor Kostiukow i jego pierwszy zastępca Władimir Aleksiejew.

    Według SBU głównym zadaniem Derkacza było koordynowanie działalności prywatnych firm ochroniarskich w różnych regionach Ukrainy. "(Polityk) otrzymywał pieniądze od GRU, przeznaczone na zakładanie tych firm. Następnie planowano wykorzystać (siły ochrony) podczas zajmowania terytorium Ukrainy (przez Rosjan). Na realizację tych zadań GRU wydawał co kilka miesięcy po 3-4 mln dolarów. Jak wynika z materiałów śledztwa, duża część pieniędzy trafiła do kieszeni Derkacza" - oświadczył rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

  • 13:14

    Ukraina. Walki o Siewierodonieck, rola artylerii i dostaw broni z Zachodu [czwarty miesiąc wojny - analiza]

  • 13:01

    Sytuacja w Mikołajowie jest bardzo zła, dlatego wzywam do ewakuacji wszystkich mieszkańców, którzy chcą pozostać przy życiu. Nie wiadomo, kiedy zakończą się rosyjskie ostrzały miasta - zaapelował w piątek mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz w rozmowie z Radiem Swoboda.

    "Rosyjskie wojska atakują nas każdego dnia, wykorzystując różne rodzaje pocisków. Około 80 proc. z nich to pociski kasetowe. (...) Według stanu na 21 czerwca, w mieście zginęło już 111 osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 502 mieszkańców, w tym sześcioro dzieci. (...) Z naszych informacji wynika, że w Mikołajowie nadal przebywa 230 tys. osób" - relacjonował Sienkewycz.

    Mikołajów, Ukraina

  • 12:42

    "Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy obronnej o wartości 450 mln dolarów. To wsparcie, w tym dodatkowe systemy HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem uwolnimy ziemie Ukrainy od rosyjskiego agresora!" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

    W czwartek Biały Dom ogłosił nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. Według komunikatu Pentagonu, w ramach nowego pakietu USA przekażą ze swoich magazynów cztery systemy HIMARS (wcześniej przekazano już cztery takie zestawy), a także 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm, 18 łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża, pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tys. karabinów maszynowych.

  • 12:05

    Na razie nie ma mowy o wycofaniu ukraińskich wojsk z Lisiczańska - zadeklarował w piątek szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko. Wcześniej pojawiły się doniesienia o odstąpieniu od dalszej obrony miasta Siewierodonieck, szturmowanego od ponad półtora miesiąca przez siły wroga.

  • 12:05

    Rosyjskie wojska przeprowadziły naloty na drogi i mosty wiodące do Lisiczańska. Na skutek ataku most nie jest już dostępny dla samochodów ciężarowych, przejadą tamtędy tylko auta osobowe - zaalarmował w piątek na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    Jak przekazał gubernator, natarcia dokonano przy pomocy śmigłowców. Hajdaj dołączył do wpisu zdjęcie i nagranie ukazujące zniszczenia infrastruktury drogowej

  • 11:20

    Przez cztery miesiące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 338 dzieci, a 610 zostało rannych – podała w piątek ukraińska prokuratura generalna. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w wyniku inwazji zginęło przynajmniej 4,5 tys. cywilów.

    Dane nie są pełne, ponieważ nie ustalono jeszcze liczby dzieci zabitych i rannych na obszarach okupowanych, wyzwolonych i tych, na których toczą się działania wojenne.

  • 11:17

    W okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy nieznani sprawcy przeprowadzili zamach na kolaboranta Dmytra Sawłuczenkę, przedstawiciela okupacyjnej administracji. Według niepotwierdzonych informacji mężczyzna zginął na miejscu.

    Dmytro Sawłuczenko, który w okupacyjnych władzach pełnił funkcję „kierownika departamentu ds. rodziny, młodzieży i sportu”, miał zginąć na miejscu w wyniku eksplozji samochodu. Przed pełnoskalową wojną Sawłuczenko był prorosyjskim działaczem, należał do partii Wiktora Medwedczuka.

  • 9:56

    Po wygranej wojnie z Rosją Ukraina zbuduje europejskie państwo, które będzie członkiem Unii Europejskiej, ale będzie też miało silny system bezpieczeństwa i obrony, na wzór Izraela - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wirtualnego spotkania z izraelskimi studentami.


    "Dotyczy to zarówno granic naszego państwa, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Z takim sąsiedztwem w każdej chwili możemy się spodziewać bombardowania, pocisków manewrujących czy czegoś innego. Będziemy więc też rozwijać obronę przeciwlotniczą naszego państwa (...) Odbudujemy państwo europejskie, które będzie członkiem Unii Europejskiej. Ale z tak potężną obroną, jaką ma państwo Izrael"

  • 9:12

    Wojska ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje – powiadomił szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w piątek rano.

    - Nasi obrońcy z różnych formacji wojskowych dostali już rozkaz, by odchodzić na nowe bardziej umocnione pozycje i tam skutecznie walczyći zadawać straty wrogowi – powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji, opublikowanym w piątek rano w Telegramie.

    Wyjaśnił, że umocnienia obronne w Siewierodoniecku zostały bardzo zniszczone i obecnie dalsza walka na tych pozycjach "nie ma sensu" i grozi proporcjonalnym wzrostem strat po stronie ukraińskich żołnierzy. Urzędnik powiedział, że miasto jest pod stałym ostrzałem i jest praktycznie całkowicie zniszczone, m.in. zburzonych lub uszkodzonych jest 90 proc. budynków.

    Przeciwnik przesuwa się z rejonu Zołotego i Toszkiwki w kierunku Lisiczańska i "ma tam pewne sukcesy" – powiedział Hajdaj. Rosjanie, jak dodał, przemieszczają ze Starbobielska w kierunku Lisiczańska sześć zestawów rakietowych Toczka-U.

    Siewierodonieck, Ukraina (10.06.2022)

  • 8:57

    Przez cztery miesiące inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło ponad 1,5 tys. czołgów, ponad 3,6 tys. pojazdów opancerzonych, 759 systemów artylerii, 216 samolotów, 183 śmigłowce i 34 530 żołnierzy - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Minionej doby Rosja straciła 100 żołnierzy, trzy czołgi, pięć pojazdów opancerzonych, trzy systemy artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet i dwa drony – napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

  • 8:20

    Najcięższe walki toczą się w obwodach ługańskim i donieckim – wciąż trwają starcia o Siewierodonieck, Rosjanie atakują pod Myrną Dołyną na południe od Lisiczańska, gdzie w ostatnich dniach zajęli kilka miejscowości – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w piątek rano.

    Siły rosyjskie prowadzą intensywny ostrzał z artylerii w rejonie Słowiańska, atakowały Lisiczańsk, Siewierodonieck i inne miejscowości przy użyciu artylerii, moździerzy, wyrzutni rakietowych. Lisiczańsk i Boriwske były atakowane przez wroga z powietrza. Również na wschód od Bachmutu pozycje ukraińskich wojsk były atakowane z artylerii.

    Na południowy zachód od Doniecka wojska ukraińskie wykryły i rozbiły grupy dywersantów, podano w komunikacie.

    Sztab informuje również, że na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Ukrainą oraz krajami UE (Litwa, Polska) prowadzona jest rozbudowa inżynieryjno-fortyfikacyjna.

    W komunikacie powiadomiono, że Rosjanie rozminowują port w okupowanym Berdiańsku.

    W obwodzie chersońskim Rosjanie atakowali ukraińskie pozycje z powietrza. W odpowiedzi lotnictwo ukraińskie zaatakowało pozycje przeciwnika.

  • 8:01

    Ukraińcy ponoszą straty w rejonie Siewierodoniecka-Lisiczańska na wschodzie kraju i być może stracą te miasta, ale osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan – ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że wojska ukraińskie być może będą musiały się wycofać, by uniknąć okrążenia w Lisiczańsku. Według ISW oznacza to, że ukraińskie władze przygotowują się na utratę tego miasta i Siewierodoniecka.

    Jednak strata tych miast nie będzie punktem zwrotnym w wojnie, a Ukraińcy osiągnęli już w tej bitwie swoje cele. Trwająca od wielu tygodni obrona zmusiła Rosjan do przerzucenia tam znacznych sił i środków, uniemożliwiając im postępy na innych, korzystniejszych kierunkach – ocenili eksperci ISW.



    "Ideologiczne zafiksowanie Kremla na zdobyciu Siewierodoniecka, podobnie jak wcześniejsze oblężenie Azowstalu (w Mariupolu), ostatecznie zaszkodzi najpewniej zdolnościom Rosjan do dalszych postępów na Ukrainie".

  • 7:33

    Wykorzystywanie przez Rosję do lotniczych misji bojowych emerytowanych pilotów, którzy podjęli pracę w prywatnej firmie wojskowej, Grupie Wagnera, świadczy, że brakuje jej załóg lotniczych do wsparcia inwazji - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Siły ukraińskie ogłosiły, że pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 FROGFOOT, zestrzelonego 17 czerwca, został wkrótce potem schwytany. Pilot przyznał się, że jest byłym majorem rosyjskich sił powietrznych, który zatrudnił się jako pracownik wojskowy w Grupie Wagnera i odbył kilka misji podczas konfliktu. Wykorzystanie emerytowanego personelu, pracującego obecnie dla Wagnera, do prowadzenia misji bliskiego wsparcia powietrznego wskazuje, że rosyjskie siły powietrzne prawdopodobnie mają trudności z zapewnieniem wystarczającej liczby załóg lotniczych do wsparcia inwazji na Ukrainę" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Jest to prawdopodobnie kombinacją niewystarczającej liczby odpowiednio wyszkolonego personelu oraz strat poniesionych w walkach. Podczas wykonywania misji rosyjski pilot korzystał z komercyjnych urządzeń GPS, a nie z rosyjskiego wojskowego sprzętu nawigacyjnego. Prawdopodobnie świadczy to o tym, że samoloty Grupy Wagnera to starsze modele Su-25, a rosyjskie siły powietrzne nie zapewniają Wagnerowi najnowocześniejszego wyposażenia awionicznego" - dodano.

  • 7:32

    Minionej doby siły ukraińskie wyeliminowały na południu kraju 44 rosyjskich żołnierzy, tymczasem w obwodzie chersońskim partyzanci wciąż utrudniają działania rosyjskich okupantów – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

    Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w czwartek na południu kraju pięć ataków na wojska rosyjskie, niszcząc rosyjski sprzęt wojskowy. Wśród zadanych Rosjanom strat są dwa samobieżne działa kalibru 152 mm oraz pojazdy opancerzone i inne – napisano.

    Tymczasem Rosjanie w dalszym ciągu stosują taktykę polegającą na wywieraniu presji psychologicznej przy pomocy ataków rakietowych. Rosyjskie rakiety trafiły na południu Ukrainy w szpital, szkołę sportową dla dzieci i stadion. Część pocisków została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – podał Ukrinform.

  • 4:49

    Ponad osiem milionów dzieci poniżej piątego roku życia w 15 krajach jest zagrożonych śmiercią z powodu niedożywienia - podał Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). - Liczba ta rośnie z minuty na minutę - powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

    Wśród przyczyn pogarszającej się sytuacji Russell wymieniła wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie, ciągłą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi w niektórych krajach, czasami w połączeniu z konfliktami, wpływ COVID-19 na gospodarkę.

  • 4:49

    Szefowie państw i rządów UE, którzy w czwartek rozpoczęli szczyt w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który próbuje wykorzystać żywność jako broń w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztuczny światowy kryzys żywnościowy - wynika z konkluzji szczytu, opublikowanych na stronie Rady Europejskiej.

    "Rosja, która zamienia żywność w broń w swojej wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego. Rada Europejska wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzału budynków rolniczych i przejmowania zboża, a także do odblokowania Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i wysyłkę handlową" - napisano w dokumencie.

  • 4:48

    Zniszczenia w obwodzie charkowskim

    Zniszczenia w Czernihowie

    Zniszczenia pod Czernihowem

  • 4:48

    Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji - powiedział w czwartek Balazs Orban, główny doradca węgierskiego premiera Viktora Orbana.

  • 4:47

    Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła ostatecznie, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się na Ukrainie. Obecnie nie wiadomo, w jakim kraju impreza zostanie zorganizowana w przyszłym roku. Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane przez EBU na jej oficjalnej stronie internetowej.

  • 4:47

    Unia Europejska pokazała, że to ona nadal wyznacza reguły gry na kontynencie europejskim, a nie Rosja czy Chiny - oświadczył na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując fakt przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

  • 4:47

    Biały Dom ogłosił nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

Autorka/Autor:asty, momo/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@mblaszczak

Tagi:
Raporty: