"Rosjanie masowo giną, na ich miejsce przychodzą nowi zabójcy. Niszczą Siewierodonieck do zera"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw,
ads/kab
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie UkrainyTwitter/Marine_Ukraine
wideo 2/25
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 114 dni. Ciężkie walki toczą się między innymi w Siewierodoniecku, którego władze przekazują, że miasto ciągle się broni. - Rosyjscy żołnierze masowo giną, ale na ich miejsce codziennie przychodzą coraz to nowi zabójcy. Siewierodonieck niszczą "do zera" - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Komisja Europejska wydała dziś pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:20

  Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy w piątek w ONZ zaapelowało do światowych liderów o wsparcie ukraińskiego sektora telekomunikacyjnego niszczonego przez Rosję podczas inwazji, poinformował Uklrinform.

  "Pomimo ciągłego ostrzału Rosji zespół telekomunikacyjny kontynuuje odbudowę zniszczonych urządzeń, ustanawia Starlink i przywraca komunikację. To jednak nie wystarczy. Dlatego stale potrzebujemy pomocy krajów sojuszniczych. Liczymy na ich wsparcie dla sfery telekomunikacyjnej Ukrainy i wspólną walkę z największym wrogiem świata" – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

 • 3:37

  - Sama Rosja zrobiła wszystko, aby zniszczyć wszelkie więzi z Ukrainą. No cóż,zrobimy wszystko, by nasze więzi z Europą były jak najmocniejsze – powiedział w tradycyjnym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski, informuje Interfax Ukraina.

 • 2:57

  USA objęły sankcjami nikaraguańskie przedsiębiorstwo Ediminas, aby zmniejszyć dochody rządu Daniela Ortegi z eksportu złota. Jest to bezpośrednia reakcja Waszyngtonu na ogłoszoną we wtorek zgodę nikarguańskiego prezydenta Daniela Ortegi na udostępnienia baz wojskowych, lotnisk i portów jego kraju rosyjskim siłom zbrojnym: "aby mogły one uczestniczyć w operacjach na Karaibach i Oceanie Spokojnym".

 • 2:31

  Czołowi republikańscy kongresmeni zaapelowali w liście do prezydenta Joe Bidena, by jasno zapowiedział, jaka będzie odpowiedź USA w wypadku użycia broni jądrowej przez Rosję. Jak argumentują, jest to konieczne do zniechęcenia Rosji od sięgnięcia po taką broń.

  "USA nie mogą być pasywnym widzem, kiedy Rosja dopuszcza się zastraszania nuklearnego. Jeśli Rosja użyje broni jądrowej na Ukrainie, USA muszą działać" - napisali Michael McCaul, Mike Turner i Mike Rogers, najwyżsi rangą Republikanie w komisjach spraw zagranicznych, ds. wywiadu i sił zbrojnych Izby Reprezentantów. "Rosja musi jasno to zrozumieć, aby odstraszyć ją od użycia broni jądrowej w tej niesprowokowanej agresji przeciwko Ukrainie" - dodali.

 • 1:34

  Plany sprzedaży Ukrainie przez administrację prezydenta Joe Bidena czterech dużych, uzbrojonych dronów, Gray Eagle, zostały wstrzymane. Podyktowały to obawy, że zaawansowany sprzęt może wpaść w ręce wroga.

  Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą Reuters podał, że zastrzeżenia do sprzedaży dronów MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire do wykorzystania na polu walki z Rosją, pojawiły się podczas szczegółowego przeglądu Administracji ds. Bezpieczeństwa Technologii Obronnych Pentagonu.

 • 0:53

 • 23:28

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz broni bezpośrednich rozmów z Władimirem Putinem i zapowiada kolejne. "Z Putinem koniecznie trzeba rozmawiać”, "Będę to nadal robić, podobnie jak prezydent Francji” – powiedział polityk w wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w języku angielskim przez agencję dpa.

 • 22:39

  Zachodnim decydentom trudno wyobrazić sobie, jak możemy pokonać większe siły Rosji. Mamy jednak drogę do zwycięstwa - stwierdził w najnowszym wydaniu amerykańskiego pisma "Foreign Affairs" minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  "Pomimo pierwszych sukcesów Ukrainy, zachodnim decydentom politycznym może być trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób możemy pokonać większe i lepiej wyposażone siły Rosji. Mamy jednak drogę do zwycięstwa. (…) Przy odpowiednim wsparciu Ukraina może zarówno powstrzymać zdobycze Rosji, jak i odzyskać więcej swoich terytoriów" - argumentuje Kułeba.

  Uzależnia sukces Ukrainy, w tym skuteczne kontrataki, od pilnego przekazania przez USA i ich europejskich sojuszników odpowiednich dostaw zaawansowanej ciężkiej broni.

 • 22:28

  - Kraje, które wysyłają broń na Ukrainę, wiedzą, że pomagają sobie samym - powiedział szef MSZ Ukrainy w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24.

 • 22:11

 • 21:24

  Prezydent Zełenski ocenił, że Ukraina jest o "krok od początku pełnej integracji z UE". Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE nazwał "historycznym osiągnięciem wszystkich pracujących dla państwa".

 • 20:57

  Wszystkie miejscowości w kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu ługańskiego są pod rosyjskim ostrzałem - informuje gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

  Najgorętszym punktem w regionie jest Siewierodonieck. Trwają tam walki uliczne, a rosyjskie siły kontrolują większość miasta. "Rosyjscy żołnierze masowo giną, ale na ich miejsce codziennie przychodzą coraz to nowi zabójcy. Siewierodonieck niszczą "do zera" - przekazał Hajdaj.

  Poinformował, że ewakuacja ludności odbywa się jedynie z Lisiczańska i hromady (gminy) hirskiej. Niemożliwe jest wywiezienie ludzi z Siewierodoniecka, w tym z zakładów Azot. Jak podkreślił gubernator, jest to zbyt niebezpieczne.

  Zapewnił, że Lisiczańsk znajduje się całkowicie pod kontrolą ukraińską, a każdego dnia trafiają tam transporty humanitarne.

  Główna trasa prowadząca z miasta - do Bachmutu - jest nieprzejezdna w związku ze stałym ostrzałem ze strony rosyjskiej armii.

 • 20:41

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nowy komunikat. Napisał w nim, że:

  • W obwodzie sumskim na północy kraju siły przeciwnika ostrzelały infrastrukturę cywilną, a lotnictwo przeprowadziło naloty w dwóch miejscowościach w tym regionie.
  • Na kierunku charkowskim Rosjanie próbują uniemożliwić wyjście ukraińskich sił na granicę państwową Ukrainy i na tyły rosyjskich wojsk, prowadzących działania na kierunku słowiańskim. Siły rosyjskie zostały wyparte z miejscowości Dmytriwka w obwodzie charkowskim.
  • Na północnym wschodzie przeciwnik zastosował grupy dywersyjne. Według sztabu zostały one wykryte i rozbite przez Ukraińców, przeciwnik wycofał się.
  • Siły przeciwnika kontynuują ofensywę w kierunku Słowiańska, trwają walki.
  • Na kierunku Siewierodoniecka rosyjska armia kontynuuje wykorzystywanie artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Przeprowadzono naloty na pozycje ukraińskie. W okolicach miasta Ukraińcy skutecznie odparli szturm.
  • Według strony ukraińskiej Rosjanie łamią prawa i wolności ukraińskich obywateli na tymczasowo zajętym terytorium. Siły przeciwnika niszczą albo wywożą do Rosji majątek zajętych przedsiębiorstw. Sztab podkreśla, że przeciwnik "boi się totalnego sprzeciwu Ukraińców".
 • 20:26

  Zobacz film dokumentalny w TVN24 GO: Zełenski: człowiek, który przeciwstawił się Putinowi

 • 20:02

  Wołodymyr Zełenski informuje o rozmowie z szefową KE Ursulą von der Leyen.

  "Podziękowałem za pozytywne rozstrzygnięcie KE w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Ukraina będzie kontynuować kurs proeuropejskich reform" - napisał.

 • 19:13

  Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra oświadczył dziś, że Holandia popiera nadanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. "Musimy brać pod uwagę to, co się dzieje w Europie i na świecie" - dodał szef dyplomacji.

  Hoekstra powiedział, że nie należy "targować się" o warunki, jakie będzie musiała spełnić Ukraina przed akcesją do Unii - relacjonuje agencja Reutera. Szef niderlandzkiej dyplomacji dodał jednak, że Kijów wciąż ma przed sobą "wiele pracy".

  Rząd Holandii wcześniej sygnalizował, że ma zastrzeżenia, co do ewentualnego przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty - przypomina Reuters.

  Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

 • 18:57

 • 18:14

  Prezydent USA Joe Biden przyznał dziś, że nie wie, gdzie znajdują się trzej amerykańscy ochotnicy, którzy zaginęli na Ukrainie. Ponowił przy tym swoje wezwanie do obywateli USA, by nie jechali na Ukrainę.

  "Otrzymałem na ten temat briefing. Nie wiemy, gdzie oni są, ale chcę powtórzyć: Amerykanie nie powinni jeździć na Ukrainę" - powiedział Biden odpowiadając na pytania dziennikarzy w drodze do śmigłowca Marine One.

  Pytanie dotyczyło losu trzech amerykańskich ochotników walczących na wojnie na wschodzie Ukrainy. Dwóch z nich, pochodzący z Alabamy Alexander John-Robert Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh, zaginęli pod Charkowem 9 czerwca i w sieci pojawiły się ich zdjęcia ze związanymi rękami w rosyjskiej niewoli. Trzeci, były żołnierz piechoty morskiej Grady Kurpasi, został uznany za zaginionego 28 kwietnia i od tej pory nie było z nim kontaktu, ani nie znaleziono jego ciała.

 • 17:49

 • 17:35

  Rosja patrzy na Bałkany jak na "front rezerwowy", który można zdestabilizować, by odwrócić uwagę od Ukrainy - ocenił ukraiński ambasador w Serbii Wołodymyr Tolkacz w opublikowanym dziś wywiadzie dla portalu Uzvik.rs.

  "Rosja z pewnością będzie sprzeciwiać się europejskim aspiracjom Serbii, tak jak sprzeciwia się naszym, ale podjęliśmy już decyzję dotyczącą naszej przyszłości i jestem pewien, że będziemy wspólnie jej bronić" - zapewnił również ukraiński ambasador.

  Tolkacz przyznał jednak, że w serbskiej przestrzeni informacyjnej nadal silną pozycję zajmuje rosyjska propaganda. "Rozprzestrzenianie rosyjskiej propagandy w Serbii nie ma nic wspólnego z wolnością słowa; dla Ukrainy nie stanowi to tak wielkiego problemu, jak dla samej Serbii" - ocenił dyplomata.

  Komentując odwołaną ostatecznie wizytę w Belgradzie ministra spraw zagranicznych Rosji Sergieja Ławrowa Tolkacz zaznaczył, że "byłoby lepiej, gdyby zarazem z innymi rosyjskimi liderami udał się on bezpośrednio do Hagi (gdzie mieści się Międzynarodowy Trybunał Karny)".

  Ukraiński ambasador podziękował władzom Serbii za polityczne wsparcie udzielane jego państwu w organizacjach międzynarodowych.

  Serbskie władze poparły w marcu rezolucję ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, jednak stanowczo sprzeciwiają się przyłączeniu do sankcji nałożonych na Kreml przez Unię Europejską.

 • 17:30

  Z powodu ataku cybernetycznego o godzinę zostało opóźnione piątkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina podczas dorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu - poinformował Reuters, powołując się na komunikat Kremla.

  Według Reutersa Putin wygłaszał swoje przemówienie w agresywnym tonie i mówił przede wszystkim o reakcjach Rosji na zachodnie sankcje gospodarcze, nałożone po rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

  Putin przede wszystkim wezwał rosyjskie przedsiębiorstwa do zwiększenia krajowych inwestycji, aby w ten sposób wykorzystywać "gigantyczny potencjał" kraju i przeciwstawić się sankcjom, które określił jako zachodnie próby zniszczenia rosyjskiej gospodarki.

  Atakując Zachód za nałożenie na Rosję surowych sankcji, Putin powiedział, że działania Rosji na Ukrainie nie mają nic wspólnego z wysoką inflacją w innych krajach. Jego zdaniem to USA podbijają ceny żywności poprzez drukowanie pieniędzy i reglamentowanie swoich produktów na światowych rynkach.

  Według Putina Unia Europejska utraciła "suwerenność polityczną" i wkroczyła na ścieżkę, która doprowadzi do radykalizmu i zmiany elit. Dodał, że Rosja nadal będzie współpracować z zachodnimi firmami i rozszerzać współpracę gospodarczą "z tymi, którzy tego chcą".

 • 17:21

 • 17:00

  "Wiele dni tej wojny dowiodło, że wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest solidne i zdecydowane. Cieszę się, że znów spotykam w Kijowie wspaniałego przyjaciela naszego kraju Borisa Johnsona" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram, komentując wizytę Johnsona w Kijowie.

 • 16:43

  Brytyjski premier Boris Johnson informuje, że jest w Kijowie. To niezapowiedziana wcześniej wizyta.


 • 16:31

 • 15:41

  Przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych kilku lat popiera 60 procent Niemców, 31 proc. jest temu przeciwnych - wynika z opublikowanego dziś sondażu telewizji ZDF "Politbarometer".

  43 procent respondentów ocenia wsparcie, jakiego rząd niemiecki udziela Ukrainie, jako odpowiednie. Dla 33 procent jest ono za małe, a dla 16 procent za duże - pokazuje to samo badanie.

  64 procent pytanych nie wierzy, że dzięki dostawom ciężkiej broni z Zachodu Ukraina wygra wojnę rozpoczętą przez Rosję. 26 procent uważa, że Ukraina zwycięży.

  Większość, bo 54 procent ankietowanych opowiada się za znacznym zwiększeniem liczby wojsk NATO w celu ochrony wschodnich państw członkowskich. 38 procent jest temu przeciwnych.

 • 15:40

 • 15:26

  "Rząd na polecenie prezydenta Ukrainy uchwalił decyzję o zakończeniu obowiązywania porozumienia z Rosją o ruchu bezwizowym" - informuje premier Ukrainy Denys Szmyhal. Nazwał to "zerwaniem ostatnich więzi z Rosją".


  Obowiązek wizowy dla obywateli Rosji zacznie obowiązywać 1 lipca.

 • 15:18

  Warunkiem wyrażenia przez Chorwację zgody na przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej powinno być nadanie takiego samego statusu tego samego dnia Bośni i Hercegowinie - powiedział chorwacki prezydent Zoran Milanović, cytowany dziś przez portal Index.hr.

  "Jeśli Ukraina może otrzymać status kandydata będąc w stanie, w jakim się obecnie znajduje - i z którego życzę jej jak najszybszego wydostania się - priorytetem chorwackiej polityki zagranicznej, narodowej i obronnej musi być zagwarantowanie takiego statusu dla Bośni i Hercegowinie" - ocenił Milanović.

  Podkreślając, że nie sprzeciwia się nadaniu statusu kandydata Ukrainie, chorwacki prezydent zaznaczył, że "Bośnia i Hercegowina pod każdym względem znajduje się w lepszej sytuacji niż Ukraina, dlatego nie ma powodu, żeby kraj ten miałby nie zostać kandydatem do UE".

  "Oczekuję od chorwackiego rządu kategorycznego uwarunkowania przyznania statusu kandydata do UE Ukrainie od przyznania tego samego statusu BiH" - oświadczył.

  Obecnie status kandydata do UE przyznano Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Serbii oraz Turcji. BiH oraz Kosowo są potencjalnymi kandydatami do członkostwa.

 • 14:53

  "Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem" - pisze szefowa KE Ursula von der Leyen, ubrana w niebiesko-żołte barwy.

  Wcześniej tego dnia von der Leyen informowała, że Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii.

 • 14:29

  Rząd Kanady przyznał Ukrainie preferencyjny kredyt na sumę 1 miliarda dolarów kanadyjskich (773 milionów dolarów) na 10 lat z oprocentowaniem 1,69% rocznie – informuje ukraińskie ministerstwo finansów.

  "To pierwsze środki, jakie Ukraina uzyskała za pośrednictwem mechanizmu rachunku administracyjnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego" – poinformował resort.

  Minister finansów Serhij Marczenko podziękował rządowi Kanady i osobiście wicepremier i minister finansów tego kraju Chrystii Freeland za "niezłomne poparcie Ukrainy w walce o wolność", podkreślając że pomoc ta w chwili obecnej jest nadzwyczaj ważna.

  Środki zostaną przeznaczone na finansowanie najważniejszych wydatków, w szczególności na zabezpieczenie wydatków społecznych i humanitarnych
  – zaznaczyło ministerstwo.

  To nie pierwsza pomoc Kanady dla Ukrainy w trwającej od lutego wojnie. Na początku czerwca rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice informował, że na specjalne konto dla Ukrainy, administrowane przez Fundusz, Kanada i Niemcy wpłaciły ponad 2 miliardy dolarów.

 • 14:15

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez Reuters, informuje, że Lisiczańsk jest ciężko zbombardowany, a w mieście jest wielu zmarłych.

  Hajdaj ocenił, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest trudna. Dodał, że trwają zacięte walki w Siewierodoniecku, a także w okolicach Toszkiwki i Zołotego. Zaznaczył, że Siewierodonieck nie jest zajęty przez wrogie siły.

 • 13:59

  Ukraina wprowadzi obowiązek wizowy dla obywateli Rosji od 1 lipca - informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Decyzja ma służyć przeciwdziałaniu "bezprecedensowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego, suwerenności i integralności terytorialnej"  "W ramach przeciwdziałania bezprecedensowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego, suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa zaproponowałem gabinetowi ministrów przeanalizowanie zmiany trybu wjazdu obywateli rosyjskich na terytorium Ukrainy" – napisał Zełenski w Telegramie.

  Jak dodał, jeszcze w piątek rząd ma uchwalić "ważną decyzję", dotyczącą rozwiązania dwustronnego porozumienia o ruchu bezwizowym i wprowadzenia od 1 lipca 2022 roku obowiązku wizowego dla obywateli Rosji.

 • 13:47

 • 13:09

  Europejska Unia Nadawców (EBU) informuje, że Eurowizja 2023 nie zostanie zorganizowana na Ukrainie.

  Ukraina - jako zwycięzca tegorocznego konkursu - miała zapewnione prawo do jego organizacji w 2023 roku, jednak ze względu na trwającą rosyjską inwazję i - jak pisze EBU - potrzebę 12-miesięcznych przygotowań plany te muszą zostać zmienione.

  EBU podaje, że potencjalnym nowym organizatorem mogą zostać Brytyjczycy - którzy zajęli drugie miejsce.

 • 12:58

  Wiadomo już o co najmniej dwóch zabitych i 20 rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów w piątek rano – powiadomił szef administracji obwodowej Witalij Kim. Rakiety uszkodziły cztery budynki mieszkalne i obiekt infrastruktury.

 • 12:10

  Szwecja poprze starania Ukrainy oraz Mołdawii o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE - poinformowała w piątek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

 • 12:09

  - To była ważna wizyta dla Ukrainy, a być może także dla samego (kanclerza Niemiec Olafa) Scholza, który na własne oczy mógł zobaczyć obraz zniszczeń. Słowa, które usłyszeliśmy w Kijowie, na pewno dają nam trochę nadziei - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk telewizji ZDF w kontekście poparcia Niemiec, Włoch i Francji dla kandydatury Ukrainy do UE.

 • 10:54

  Trzeci Amerykanin, który najprawdopodobniej zaginął w akcji na Ukrainie, to były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej Grady Kurpasi, który pojechał tam jako ochotnik – podała w piątek stacja CNN, powołując się na żonę weterana.

  Przyjaciele Kurpasiego po raz ostatni mieli z nim kontakt 24 kwietnia – powiedział amerykańskiej stacji jeden z nich, George Heath.

  Heath wyjaśnił, że Kurpasi służył w piechocie morskiej USA przez 20 lat, a w listopadzie 2021 roku przeszedł na emeryturę. Pojechał na Ukrainę jako ochotnik, by pomagać Ukraińcom, ale nie planował walki na froncie – dodał.

  W czwartek CNN podała, że dwaj inni amerykańscy ochotnicy, pochodzący z Alabamy Alexander John-Robert Drueke i Andy Tai Ngoc Huynh, zaginęli pod Charkowem na wschodzie Ukrainy i prawdopodobnie są w rosyjskiej niewoli.

 • 10:12

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 33 150 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 10:11

  Zacięte walki i ostrzał artyleryjski Siewierodoniecka uniemożliwiają ewakuację 586 cywilów, ukrywających się w schronach pod zakładami chemicznymi Azot - poinformował gubernator obwodu ługanskiego.

  Przekazał, że wśród osób, które ukrywają się bunkrach pod kompleksem jest 38 dzieci.

  "Wydostanie się z terenu zakładów jest teraz fizycznie niemożliwe i po prostu niebezpieczne z powodu stałych ostrzałów i walk" – napisał Hajdaj na Telegramie. "Wyjście z kombinatu jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przerwania ognia" – zaznaczył.

 • 10:01

  Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w wywiadzie dla stacji BFM podczas drogi powrotnej z Ukrainy, że będzie rozmawiać z Władimirem Putinem "zawsze, gdy będzie to potrzebne". Zaznaczył jednocześnie, że Francja zrobi wszystko, by pomóc Ukrainie wygrać wojnę z Rosją.

  Macron zadeklarował, że jest gotowy rozmawiać z rosyjskim prezydentem o umożliwieniu transportu ukraińskiego zboża przez port w Odessie. Zaznaczył jednak, że nie widzi dużych szans na porozumienie w tej kwestii.

  - Nie wierzę zbyt bardzo w tę ścieżkę, ponieważ rozmawiałem już parę tygodni temu z prezydentem Putinem, ale nie chciał zaakceptować rezolucji ONZ w tym zakresie - powiedział francuski prezydent.

 • 9:47

  "Na Morzu Czarnym trafiony został holownik Floty Czarnomorskiej Wasilij Biech, który transportował na Wyspę Węży amunicję, uzbrojenie i żołnierzy rosyjskiej floty" – powiadomiła Marynarka Wojenna Ukrainy na Facebooku.

  Według strony ukraińskiej holownik miał na pokładzie rakietowy zestaw przeciwlotniczy TOR.

  W komunikacie podano również informację, że Wasilij Biech został zbudowany w Astrachaniu, a na uzbrojeniu floty był od 2017 r.

 • 9:05

  Wojna przyspiesza kurs Rosji w kierunku autorytaryzmu, skłania także wielu rosyjskich milionerów do opuszczenia kraju, co pogłębi długofalowe szkody, jakie inwazja na Ukrainę wyrządziła rosyjskiej gospodarce - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

  "W ostatnich 24 godzinach siły rosyjskie prawdopodobnie kontynuowały próby odzyskania impetu na kierunku Popasnej, skąd starają się otoczyć od południa enklawę Siewierodoniecka" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.


  "W Rosji wojna przyspieszyła długoterminową trajektorię państwa w kierunku autorytaryzmu. W ostatnich tygodniach Duma rozpoczęła proces wprowadzania kary 20 lat więzienia dla Rosjan, którzy walczą przeciwko Federacji Rosyjskiej. Wystąpienia przeciw inwazji również są penalizowane"

 • 9:03

  Kolejny rosyjski atak rakietowy na Mikołajów na południu Ukrainy.

  "Dziś rano rosyjscy okupanci znowu zaatakowali rakietami Mikołajów. Zniszczone zostały budynki mieszkalne" – podał mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

  Szef administracji obwodowej Witalij Kim powiadomił, że zginęła co najmniej jedna osoba, a sześć – w tym dziecko – jest rannych. Rakiety uszkodziły cztery budynki mieszkalne i obiekt infrastruktury. Operacja ratunkowa jest w toku.

  Mikołajów, miasto portowe na południu kraju, jest stale ostrzeliwany przez wojska rosyjskie. Obwód mikołajowski sąsiaduje z niemal całkowicie kontrolowanym przez Rosjan obwodem chersońskim. Na niewielkiej części obwodu mikołajowskiego w jego południowo-wschodniej części również znajdują się wojska rosyjskie. Miasto jest też zagrożone atakami z Morza Czarnego

 • 8:02

  Wojska rosyjskie przerzucają pod Siewierodonieck dodatkowe pododdziały wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, nadal toczą się walki o miasto – powiadomił w piątek rano sztab generalny ukraińskiej armii.

  Według komunikatu sztabu opublikowanego na Facebooku wojska rosyjskie kontynuują także ofensywę w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim. Na tym odcinku frontu trwają walki w rejonie miejscowości Krasnopilla, przeciwnik usiłował zająć Bohorodiczne, ale szturm został odparty.

  Dążąc do stworzenia warunków dla nasilenia ofensywy na Słowiańsk, wojska rosyjskie ostrzeliwują z artylerii miejscowości Dołyna, Krasnopilla, Dibriwne i Wirnopilla.

  W obwodzie ługańskim wojska ukraińskie odparły szturm w rejonie Zołotego, zmuszając przeciwnika do wycofania się. Z raportu sztabu wynika, że Ukraińcy uniemożliwili próby przesunięcia się wojsk rosyjskich w kierunku Wasiliwki i Berestowego w obwodzie donieckim niedaleko trasy Bachmut-Lisiczańsk.

  Na południowej części frontu Rosjanie ostrzeliwali z artylerii lufowej i wyrzutni szereg miejscowości w obwodach chersońskim i mikołajowskim. Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło ataki na oddziały rosyjskie skoncentrowane w rejonach chersońskim, kachowskim i berysławskim (w obwodzie chersońskim).

  Na Morzu Czarnym znajdują się dwa okręty przenoszące rakiety Kalibr - poinformował sztab.

 • 8:00

  Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie utworzyli co najmniej 20 obozów filtracyjnych i więzień - powiedział stały przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu na posiedzeniu Rady Stałej OBWE Jewhen Cymbaliuk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.  "Wciąż jest wiele miejsc, w których popełniane są zbrodnie"

 • 6:54

  Rosja jest teraz bardziej osłabiona i już "strategicznie przegrała" wojnę na Ukrainie. Putin stracił 25 proc. siły lądowej, zdobywając bardzo niewiele – ocenił dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin, cytowany w czwartek przez stację Sky News.

  Radakin ocenił, że Rosji kończą się żołnierze i zaawansowane pociski. Jego zdaniem nigdy nie będzie ona w stanie przejąć kontroli nad całą Ukrainą.


  "To fatalny błąd Rosji. Już strategicznie przegrała (...) NATO jest silniejsze, Finlandia i Szwecja chcą się przyłączyć (do Sojuszu)"


  “Rosyjska machina haruje i zajmuje każdego dnia kilka kilometrów (...) Dla Ukrainy to trudne, ale to będzie długa walka. Wspieramy Ukrainę, a ona sama pokazała, jak bardzo jest odważna"

 • 6:52

  Wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa była Ukrainie bardzo potrzebna - europejscy przywódcy poparli jej kandydaturę do UE i wyrazili gotowość do dalszego przekazywania jej uzbrojenia - oceniają ukraińskie media. Zauważają, że podczas wizyty przywódców dwukrotnie rozlegał się alarmy przeciwlotnicze, w tym raz podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 • 5:07

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska zainaugurowała w Madrycie międzynarodowe forum przywództwa kobiet "Santander WomenNOW". W przemówieniu online zwróciła się z prośbą o przekazanie sprzętu wojskowego dla "bohaterskich ukraińskich kobiet walczących na linii frontu" w wojnie z Rosją. - Kiedy to mówię, miasto Siewierodonieck jest dalej niszczone przez Rosję - powiedziała Zełenska.

 • 4:58

  Zdjęcia firmy Maxar pokazały dwa załadowane ziarnem masowce pod rosyjską banderą zadokowane w maju w kontrolowanym przez Rosję krymskim porcie Sewastopol. Kilka dni później, satelity Maxar zarejestrowały te same statki zadokowane w Syrii, z otwartymi lukami i półciężarówkami gotowymi do wywiezienia zboża.

 • 4:43

  Zdjęcia satelitarne udostępnione w czwartek przez amerykańską firmę Maxar Technologies pokazują statki pod rosyjską banderą transportujące do Syrii zboże zebrane na Ukrainie w zeszłym sezonie - poinformowała agencja Reutera.

 • 4:25

  Organizacja Narodów Zjednoczonych: Liczba ofiar cywilnych spowodowanych wojną prowadzoną przez Rosję przekracza 10 tysięcy. Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, zginęło 4481 cywilów, a 5565 zostało rannych. Najwięcej ofiar odnotowano w Donbasie - 2611 zabitych i 3103 rannych. Łączna liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa.

 • 4:24

  Dziennik "Liberation" określa wizytę Macrona na Ukrainie jako "spóźnioną w 113 dniu wojny". Prezydent Francji ostatecznie zdecydował się udać do stolicy Ukrainy na pokładzie specjalnego pociągu w towarzystwie kanclerza Niemiec i premiera Włoch, aby omówić, oprócz wsparcia wojskowego, wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE – zauważa gazeta, pisząc o "spóźnionej jeździe pociągiem do Kijowa" i wizycie prezydenta, która "była oczekiwana na Ukrainie od 4 miesięcy".

 • 4:24

  Dziennik "Le Monde" pisze, że: "deklaracje Macrona wzywające do 'nieponiżania' Rosji, jego naleganie na dialog z Władimirem Putinem" oraz "spóźniony przyjazd" do Kijowa wzbudziły wśród ukraińskiej ludności mieszane uczucia, w tym "niepokój i gniew".

  Francuski dziennik podkreśla, że ukraińscy dowódcy używają między sobą słowa "macronować". "To wyrażenie rozprzestrzeniło się lotem błyskawicy pomiędzy żołnierzami, którzy używają go za każdym razem, gdy ktoś mówi coś, żeby nic nie powiedzieć" – przypomina gazeta.

 • 4:24

  Francuskie media określają wizytę prezydenta Emmanuela Macrona, kanclerza Olafa Scholza i premiera Włoch Mario Draghiego jako "historyczną i symboliczną". Dzienniki wskazują jednak na obawy i gniew Ukraińców za słowa francuskiego prezydenta o "nieupokarzaniu" Rosji.

  "Na Ukrainie Macron pokazuje swoje pojednanie z Wołodymyrem Zełeńskim" – pisze dziennik "Le Figaro". "Macron podczas podróży do Kijowa pokazał się jako niezawodny przyjaciel Ukrainy" –dodaje gazeta, podkreślając, że obietnica kolejnych dostaw francuskich dział Caesar na Ukrainę częściowo "udobruchała" prezydenta Zełeńskiego, który ma za złe Macronowi jego słowa o "nieupokarzaniu Rosji".

 • 4:24

 • 4:23

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych określił dzień wizyty przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie, podczas której poparli oni przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, jako prawdziwie historyczny.

  Zełenski powiedział, że bardzo ważne było dla niego, że podczas spotkania z wizytującymi przywódcami usłyszał fundamentalną rzecz, że są oni zgodni co do tego, że koniec wojny i pokój dla Ukrainy musi być dokładnie taki, jak widzi go Ukraina. Zełenski podziękował za wsparcie militarne i finansowe, które dostarczają kraje, których liderzy odwiedzili Kijów.

 • 4:23

  Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju "punkt łącznikowy" dla Europy.

 • 4:23

  36 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, które znalazły się w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej z USA wystarczy Ukrainie na około tydzień walki - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar portalowi Politico. Dodała, że Rosja zużywa niemal dwukrotnie więcej pocisków w ciągu jednego dnia.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ci, którzy nie uciekli z Siewierodoniecka. Reportaż w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akw, ads/kab

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości