W obwodzie ługańskim Rosja "próbuje atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 112 dni. Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę wieczorem o sytuacji w obwodzie ługańskim, na wschodzie kraju. "Przeciwnik skoncentrował na północy obwodu główne siły szturmowe i próbuje atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach" - oświadczył w komunikacie opublikowanym na Telegramie. Wcześniej ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, w której ten mówił: - Naszego sztabu w obwodzie charkowskim już nie ma, rozwalili go (Ukraińcy). Znajdowali się tam wszyscy generałowie i pułkownicy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:16

    Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie sumskim – poinformował gubernator obwodu Dmytro Żyżycki. Przedstawiciel władz przekazał, że co najmniej pięć pocisków zostało wystrzelonych w kierunku Głuchowa.

  • 3:50

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy w Charkowie

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy w Charkowie

    Ukraińskie służby usuwają niewybuchy z terenów Charkowa

  • 2:25

    Prezydent Ukrainy powiedział, że zadaniem numer jeden jest przyspieszenie przywracania pokoju. - Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Odpierają ataki okupantów. Dokonują kontrataków. Nasi dyplomaci muszą kontynuować działania we wszystkich możliwych kierunkach, na wszystkich szczeblach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych - podkreślił.

    Wołodymyr Zełenski dodał, że następny pakiet sankcji musi zawierać rezygnację z rosyjskiej ropy. - - Generalnie świat demokratyczny musi przyznać, że pieniądze przeznaczane na rosyjskie surowce energetyczne są w istocie pieniędzmi wydawanymi na niszczenie demokracji - oświadczył.

    Wołodymyr Zełenski

  • 1:38

    Rosjanie używają gruzińskiego systemu finansowego do obchodzenia sankcji - powiedział w Waszyngtonie szef frakcji parlamentarnej partii rządzącej na Ukrainie Dawyd Arachamija. Apelował też o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

    - Oni na dużą skalę używają teraz gruzińskich banków, gruzińskiego systemu finansowego, gruzińskich spółek itd. Jeśli jesteś objętym sankcjami Rosjaninem, wchodzisz w internet, otwierasz gruzińską spółkę, otwierasz konto w banku i zaczynasz działać - powiedział Arachamija podczas dyskusji w think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie. Polityk wezwał administrację Bidena do działania, by ukrócić ten proceder.

  • 0:31

    - Jestem przeciwny umieraniu ludzi. Społeczeństwo rosyjskie jest częściowo winne tej wojnie, ponieważ nie przedstawiamy rządowi naszego punktu widzenia – podkreślił piłkarz, który był także czterokrotnym mistrzem Rosji.

    Denisow na początku wojny wysłał nawet wiadomość wideo do prezydenta Władimira Putina, w której nagrał prośbę o zaprzestanie wojny. "Jestem gotów uklęknąć przed tobą" – powiedział na nagraniu. Rosyjskie media nie opublikowały tego przesłania.

  • 0:30

    Igor Denisow, były kapitan piłkarskiej reprezentacji Rosji, jako jeden z nielicznych rosyjskich sportowców jest przeciwny wojnie na Ukrainie. - To był szok i przerażenie, gdy dowiedziałem się o inwazji w lutym - powiedział 38-letni były kapitan reprezentacji Rosji. Wywiad z Denisowem ukazał się na Sportblogger Nobel Arustamjan.

  • 23:44

    Jak relacjonuje agencja Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznajomił prezydenta USA Joe Bidena z sytuacją froncie i przedstawił najważniejsze potrzeby sil zbrojnych Ukrainy aby mogły skutecznie odpierać rosyjską agresję. Podkreślono wagę koordynacji wzajemnych wysiłków w ramach formatu z Ramstein - głosi komunikat urzędu ukraińskiego prezydenta.

    Prezydenci omówili też kwestie związane z dalszą pomocą ekonomiczną i humanitarną dla Ukrainy. - Musimy wygrać tę wojnę i odzyskać nasze okupowane terytoria. To będzie nasze wspólne zwycięstwo - powiedział Zełenski.

  • 23:41

    Podczas przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i wskazał na wagę ogłoszonego w tym dniu nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej i humanitarnej - poinformował urząd prezydenta Ukrainy.

    - Wsparcie Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa jest bez precedensu. Przybliża nas ono do wspólnego zwycięstwa nad rosyjskim agresorem - podkreślił Zełenski.

  • 23:08

    Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  • 22:44

    Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę wieczorem o sytuacji w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. "Przeciwnik skoncentrował na północy obwodu główne siły szturmowe i próbuje atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach" - oświadczył Załużny w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

    Dziewięć kierunków ataku Rosjan, które wymienił generał, to Popasna-Komyszuwacha i dalej na Lisiczańsk, Popasna-Mykołajiwka, Popasna-Berestowe, następnie z północy na południe: Bohorodyczne-Słowiańsk, Izium-Słowiańsk oraz Popasna-Switłodarsk, a ze wschodu na zachód to kierunki Siewierodonieck-Lisiczańsk, Siewierodonieck-Metiołkine i Toszkiwka-Komyszuwacha.

    Centrum operacji obronnej sił ukraińskich pozostaje Siewierodonieck - dodał generał Załużny.

  • 22:25

    Biały Dom zaapelował w środę do Amerykanów, aby nie podróżowali na Ukrainę po tym, jak pojawiły się doniesienia, że dwóch amerykańskich ochotników zaginęło pod Charkowem. Według CNN prawdopodobnie są oni w rosyjskiej niewoli.

    Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział na konferencji prasowej, że jeśli doniesienia CNN są prawdziwe, to "zrobimy wszystko, co w naszej mocy", aby doprowadzić do uwolnienia Amerykanów.

  • 22:14

    Mieszkańcy Irpienia mieszkają tymczasowo w wagonie pociągu. Swoje domu stracili w rosyjskich atakach (15.06.2022)

  • 22:04

    Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w środę wieczorem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o dalszym wsparciu dla jego kraju. Jak przekazało biuro Johnsona, w czasie rozmowy premier pochwalił siłę bohaterskiego oporu Ukrainy w ostatnich dniach i tygodniach, który w oczywisty sposób przekłada się na znaczne koszty dla Rosji.

    "Ciągła determinacja sił ukraińskich w dążeniu do zwycięstwa była widoczna dla całego świata, a Ukraina może liczyć na pełne i niezłomne wsparcie Wielkiej Brytanii aż do ostatecznego zwycięstwa" - dodał Johnson.

    Premier powiedział, że szczyty G7 i NATO, które odbędą się w tym miesiącu, są okazją do zademonstrowania jedności i determinacji Zachodu, by wspierać Ukrainę w dłuższej perspektywie - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

    Jak dodano, obaj przywódcy rozmawiali także o "niewybaczalnej" blokadzie ukraińskiego zboża przez Rosję, a Johnson wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach uda się osiągnąć postęp w tej sprawie.

  • 21:49

    Jeśli tylko otrzymamy obiecane uzbrojenie z Zachodu, to celem numer 1 stanie się dla nas Most Krymski, łączący okupowany Krym z Rosją - zadeklarował we wtorek generał Dmytro Marczenko, dowodzący w początkowej fazie wojny obroną Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy.

    "Mówię to ze stuprocentową pewnością. Nie jest to też żadną tajemnicą ani dla naszych wojskowych, ani dla rosyjskich, podobnie jak dla mieszkańców Ukrainy i Rosji. Powinniśmy po prostu przeciąć ten główny kanał przerzutowy (rosyjskich) rezerw (żołnierzy i uzbrojenia). Gdy tylko to się stanie, przeciwnik wpadnie w panikę" - oświadczył Marczenko w rozmowie z portalem Krym.Realii, czyli krymskim projektem Radia Swoboda.

  • 21:30

    Dwaj ochotnicy z amerykańskiego stanu Alabama zaginęli pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy i prawdopodobnie są w rosyjskiej niewoli - podała w środę telewizja CNN, powołując się na dowódcę jednostki, w której walczyli.

    Jak informuje CNN, zaginieni to 39-letni Alexander John-Robert Drueke i 27-letni Andy Tai Ngoc Huynh. Obaj pochodzą z miasteczka Hartselle w Alabamie.

    Według szefa ich jednostki, podlegającej dowództwu ukraińskiej 92. brygady zmechanizowanej, mężczyźni zaginęli 9 czerwca koło miejscowości Izbycke w obwodzie charkowskim w czasie rosyjskiego ataku. Dzień później w prorosyjskich kanałach na Telegramie pojawiły się informacje o schwytaniu dwóch Amerykanów.

    Matka Drueke'ego powiedziała telewizji, że jej syn prawdopodobnie został jeńcem. Informacji o pojmaniu Amerykanów nie zdołała jednak dotychczas potwierdzić ambasada USA w Kijowie. Rzecznik Departamentu Stanu stwierdził jedynie, że resort dyplomacji "jest świadomy niepotwierdzonych informacji o dwóch obywatelach USA schwytanych na Ukrainie".

  • 21:16

    W Toszkiwce w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nasze wojska odparły kolejny atak sił rosyjskich - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek wieczorem. Trwają walki o Siewierodonieck w tym samym obwodzie, wróg ostrzeliwuje miasto i dąży do przejęcia nad nim całkowitej kontroli - dodano.

    Siły rosyjskie kontynuują także ofensywę na Słowiańsk w obwodzie donieckim od strony Iziumu w obwodzie charkowskim - przekazano w opublikowanym na Facebooku raporcie.

  • 21:02

    Polityk zwrócił uwagę na wsparcie działań ukraińskich służb przez ludność cywilną. Jak podkreślił Jenin, chodzi zarówno o właściwe traktowanie czasowych ograniczeń, w tym godziny policyjnej, jak też o informowanie organów ścigania o podejrzanych osobach. - Zgodne z prawdą jest zazwyczaj jedno takie zawiadomienie na dziesięć, ale warto, bo wykrywanie sabotażystów to kluczowy czynnik zapewniający bezpieczeństwo publiczne w czasie wojny. (Właśnie) dzięki takim doniesieniom zapobiegliśmy zamachowi na kierownictwo naszego państwa - powiedział Jenin, cytowany przez serwis internetowy MSW.

    Wiceminister przekazał, że w kraju zatrzymano dotychczas i przekazano Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ponad 800 osób podejrzewanych o działalność dywersyjną i zwiadowczą na rzecz Rosji. W ocenie Jenina większość dywersantów ma za zadanie namierzanie celów (wrogich ostrzałów na Ukrainie), ujawnianie pozycji ukraińskich formacji zbrojnych, a także weryfikowanie skuteczności rosyjskich ataków rakietowych i artyleryjskich.

    - Proszę, by nadal informować policję o podejrzanych osobach. Nie traćcie czujności nawet w miejscach oddalonych od linii frontu i koniecznie zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo dzieci - zaapelował Jenin.

  • 21:01

    Dzięki informacjom ze źródeł operacyjnych udało nam się udaremnić zamach terrorystyczny na władze państwa. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć po naszym zwycięstwie w wojnie z Rosją - oświadczył w środę wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

  • 20:24

    Decyzja Rosji o ograniczeniu eksportu gazów szlachetnych, w tym neonu, uderzy w globalny rynek. Przed wojną Rosja odpowiadała za 30 proc. światowego eksportu neonu, który jest wykorzystywany m.in. przy produkcji półprzewodników. Na razie producenci korzystają z zapasów - podał Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW).

  • 19:57

    Niemcy dostarczą Ukrainie trzy wyrzutnie rakietowe MARS II - poinformowała w środę w Brukseli minister obrony RFN Christine Lambrecht. Dodała, że szkolenie żołnierzy ukraińskich z obsługi tej broni rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

    Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet MARS II może trafiać w cele na odległość ponad 80 kilometrów.

    Lambrecht, która uczestniczy w spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO, przyznała, że wyrzutnie będą pochodzić z zapasów Bundeswehry. Niemcy wcześniej zapowiadały, że przekażą Ukrainie cztery takie wyrzutnie.

  • 19:48

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także premierzy Albanii, Czarnogóry i Macedonii Północnej, Edi Rama, Dritan Abazović i Dimitar Kowaczewski, wydali w środę oświadczenie o wsparciu starań Kijowa na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej - poinformowała gazeta internetowa Ukraińska Prawda.

    Szefowie rządów Albanii i Czarnogóry przybyli do ukraińskiej stolicy osobiście, natomiast premier Macedonii Północnej wziął udział w rozmowach w formule online.

  • 19:34

    Pełne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze ogłoszone, ale w jego skład ma wejść 18 haubic M777 (dotychczas USA dostarczyły Ukrainie 108 takich dział) wraz z tysiącami sztuk amunicji, rakiety przeciwokrętowe Harpoon oraz rakiety do systemów HIMARS, które zostaną dostarczone Ukrainie po zakończeniu szkolenia ukraińskich żołnierzy. Nowa transza broni jest już dwunastą zatwierdzoną przez prezydenta od rosyjskiej inwazji. W ramach wszystkich dotychczasowych pakietów Waszyngton zobowiązał się do przekazania sprzętu o wartości 5,6 mld dolarów.

    Dodatkowo USA mają przeznaczyć 225 mln dolarów pomocy humanitarnej, w ramach której wejdą dostawy wody pitnej, leków, żywności i zapewnienie schronienia potrzebującym.

  • 19:27

    Wcześniej w środę prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów, w tym dodatkową artylerię i rakiety przeciwokrętowe. Zapowiedział też kolejną transzę pomocy humanitarnej w wysokości 225 mln dol.

    "Poinformowałem prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, że Stany Zjednoczone dostarczą kolejny miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dodatkową artylerię i broń obrony wybrzeża, a także amunicję dla artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych, których potrzebują Ukraińcy, by wesprzeć swoje obronne operacje w Donbasie" - ogłosił Biden w wydanym przez Biały Dom komunikacie z jego rozmowy z ukraińskim prezydentem.

  • 19:20

    Austin podziękował także krajom, które przekazują broń na Ukrainę.

  • 19:19

    Szef Pentagonu Lloyd Austin na konferencji: USA zapewnią dodatkowy miliard dolarów w pakiecie bezpieczeństwa i pomocowym dla Ukrainy.

  • 19:14

    Rozmówcy The Insider potwierdzili, że mężczyźni w Czeczenii otrzymują ultimatum - albo pojadą na wojnę, albo trafią do więzienia na podstawie sfabrykowanych zarzutów o działalność terrorystyczną. Ustanowiono również nieformalne korupcyjne stawki w wysokości 450 tys. rubli (niemal 35 tys. zł – red.) za "wykupienie się" od udziału w inwazji na Ukrainę.

    Struktury siłowe podległe przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi dopuszczają się też przemocy wobec rodzin zmobilizowanych mężczyzn. "To przerażające, gdy hańbi się cześć mężczyzny lub jego żony, siostry czy córki. Funkcjonariusze przychodzą do domu, zaczynają molestować kobietę, rozbierać ją. W naszej mentalności jest to najgorsza rzecz. Lepiej już umrzeć, niż być tak upokorzonym. Potem nie będą nawet uważać cię za mężczyznę. A dla kadyrowców (czeczeńskich żołnierzy Rosgwardii – red.) to powszechna praktyka. Tortury i morderstwa są czymś normalnym, rutynowym. Gdy odmowa wyjazdu na wojnę jest karana zwolnieniem z pracy lub krótkim pobytem w więzieniu, uważa się to za wielkie szczęście. Wielu odmawiających zgodziłoby się na takie warunki" - relacjonowali rozmówcy rosyjskiego portalu.

    "Jeśli ktoś nie chce jechać na Ukrainę, zaczynają grozić jego matce i siostrom. Mówią, że zostaną zabrane, że podrzucą im narkotyki i broń, uznają za terrorystów i oskarżą o wyjazd do Syrii, członkostwo w Państwie Islamskim. Jest to bardzo powszechna forma szantażu. (...) Jeden z moich rozmówców został oskarżony o uchylanie się od służby wojskowej w 1992 roku! Obecnie jest już po pięćdziesiątce" - opowiadał opozycjonista Isłam Biełokijew, obecnie walczący przeciwko rosyjskim wojskom na Ukrainie.

    Jak przekazano w reportażu, przyczyny śmierci czeczeńskich żołnierzy są powszechnie fałszowane, a ich rodziny zmusza się do milczenia. "Przyszedł do mnie policjant i powiedział: 'na ulicy stoi samochód z trupami, zabierz sobie swojego '. Nakazali zorganizować pogrzeb po cichu i (...) nikomu nie mówić nic o Ukrainie. Mieliśmy skłamać, że wnuk zasnął i już się nie obudził" - przyznał dziadek jednego z żołnierzy zabitych podczas wojny.

  • 19:10

    W Czeczenii, republice na rosyjskim Północnym Kaukazie, trwa przymusowa mobilizacja na wojnę z Ukrainą pod groźbami tortur i sfabrykowanych spraw karnych. Zakrojone na szeroką skalę represje dotyczą też rodzin osób przeznaczonych do służby - zaalarmował w środę niezależny rosyjski portal The Insider.

    Prawdziwych ochotników, skłonnych dobrowolnie pojechać na wojnę, prawie już w Czeczenii nie ma. Większość spośród tych, którzy zgadzają się walczyć, czyni to, by uchronić swoje rodziny przed upokorzeniem, natomiast siebie przed oskarżeniami o "terroryzm" i torturami. Nie ma szans na odmowę mobilizacji, a tylko nielicznym osobom udaje się uciec z republiki - czytamy w reportażu rosyjskiego opozycyjnego serwisu, wydawanego na Łotwie.

    Według oficjalnych danych czeczeńskich władz z 7 czerwca na wojnę z Ukrainą udało się ponad 8 tys. mieszkańców tego regionu, z czego 1360 było ochotnikami. Jednak w ocenie prawnika i obrońcy praw człowieka Abubakara Jangułbajewa, cytowanego przez The Insider, faktyczna sytuacja wygląda zupełnie inaczej. "Nawet w czeczeńskich oddziałach Gwardii Narodowej (Rosgwardii) miejscowi stanowią tylko około połowy personelu" - ocenił Jangułbajew.

  • 18:55

    Fundacja Potrzebującym Płock (Mazowieckie) i jeden z tamtejszych przedsiębiorców przygotowują transport pomocowy na Ukrainę, dla cywilów oraz wojska. Trwa zbiórka darów, w tym żywności i środków higieny, ale też zabawek dla dzieci. Transport ma wyruszyć w drogę jeszcze w czerwcu.

  • 18:36

    Naszego sztabu w obwodzie charkowskim już nie ma, rozwalili go (Ukraińcy). Znajdowali się tam wszyscy generałowie i pułkownicy - powiedział rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Nagranie zamieścił w środę na swoim kanale na YouTube doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

    "Zniszczyli wszystko, ledwie zdołaliśmy uciec. Nie wiem, ilu tam zostało żywych. (...) Obecnie siedzimy w piwnicach. (...) Nie mamy światła, nie mogę naładować telefonu, nie ma tutaj dosłownie niczego" - opowiadał swojej żonie wojskowy z Rosji.

  • 18:22

    Od czterystu tysięcy do nawet miliona. Tylu obywateli Ukrainy, według różnych źródeł, zostało przymusowo wywiezionych w głąb Rosji z terenów okupowanych przez armię Putina. Bezprawne deportacje i bezprawne przeniesienia to przestępstwa z katalogu zbrodni wojennych. W Polsce musi budzić szczególny sprzeciw, bo historia naszego narodu naznaczona jest właśnie zbrodniczymi wywózkami na Syberię. Zarówno przez administrację carską w XIX wieku, jak sowieckich okupantów w wieku XX.

    OGLĄDAJ REPORTAŻ MARCINA JAKUBIKA W TVN24 GO >>>

  • 18:06

    Jakby na to nie patrzeć, mamy krew na rękach, bo finansujemy wojnę - powiedział Arnold Schwarzenegger, który zabrał głos na zorganizowanym z jego inicjatywy szczycie na temat ochrony klimatu Austrian World Summit.

    Jak mówił, "wojna napastnicza Rosji to kolejny powód, by jak najszybciej zrezygnować z paliw kopalnych".

    Wojna w Ukrainie. Arnold Schwarzenegger: jakby na to nie patrzeć, mamy krew na rękach

  • 17:46

    "The Sun" przy okazji przywołuje opinię Borysa Karpiczkowa, byłego rosyjskiego agenta, który przeszedł na stronę brytyjską i mówi, że na terenie brytyjskiego parlamentu jest czterech uśpionych rosyjskich szpiegów. "Wiem o czterech uśpionych szpiegach rosyjskich służb bezpieczeństwa. W Westminsterze działa kilka opłacanych przez parlament organizacji, które są bezpośrednio powiązane z operacjami rosyjskich służb bezpieczeństwa" - powiedział gazecie Karpiczkow.

  • 17:45

    Na londyńskim lotnisku Gatwick zatrzymano domniemanego rosyjskiego szpiega - ujawnił w środę dziennik "The Sun".

    Do zatrzymania domniemanego szpiega doszło w poniedziałek wieczorem tuż przed tym, jak mężczyzna po 40. roku życia, miał odlecieć z Wielkiej Brytanii. Policja potwierdziła, że mężczyzna został zatrzymany na podstawie sekcji 1 ustawy o tajemnicy służbowej, odnoszącej się do informacji zawartych w notatkach, planach lub szkicach, które mogą być przydatne dla wrogich państw. Mężczyzna przebywa obecnie w policyjnym areszcie.

  • 17:37

    Pociągi medyczne Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycy) i organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic ewakuowały już ponad tysiąc mieszkańców Donbasu na wschodzie Ukrainy - 690 osób chorych i rannych, 248 członków ich rodzin i 78 sierot. Aktualnie trwa 26. tego typu operacja humanitarna - poinformowały w środę Koleje Ukraińskie.

  • 17:12

    Dotkliwe sankcje wobec Rosji będą utrzymane, a w razie potrzeby zwiększane, dopóki nie stanie się dla niej jasne, że lepsze będzie zawieszenie broni i prowadzenie negocjacji z Ukrainą - powiedział w środę ambasador Francji w Polsce Frederic Billet. Dyplomata wziął udział w seminarium "Europejskie sojusze. Perspektywy i zagrożenia jedności Europy" zorganizowanym przez ambasadę Francji w Polsce, Instytut In.Europa oraz Fundację Roberta Schumana.

  • 16:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zostanie zaproszony na szczyt NATO, który odbędzie się 29-30 czerwca w Madrycie. Będzie mógł przemówić do wszystkich liderów przez łącze wideo - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli.

  • 16:41

    Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podali w środę reporterzy agencji Bloomberg. Wartość pakietu ma wynieść ponad 650 mln dol.

    Jak przekazał na Twitterze dziennikarz agencji Anthony Capaccio, pakiet ma zawierać nową broń, sprzęt do bezpiecznej komunikacji i noktowizory, a także rakiety przeciwokrętowe Harpoon wystrzeliwane z wyrzutni zamontowanych na pojazdach.

    Wcześniej takie pociski, mające zasięg ponad 100 km przekazała Ukrainie Wielka Brytania.

  • 16:31

    Jak dodał Austin, Ukraina mierzy się obecnie z "kluczowym momentem na polu bitwy". - Nie możemy nie docenić wyzwania, przed którym stoi Ukraina. Rosja używa swojego ognia dalekiego zasięgu, by przytłoczyć ukraińskie pozycje. (...) Więc musimy zintensyfikować nasze wspólne zobowiązanie wobec samoobrony Ukrainy i musimy wymagać od siebie jeszcze więcej, by zapewnić, że Ukraina może się bronić - powiedział sekretarz obrony USA.

    W spotkaniu uczestniczy 45 ministrów obrony z krajów NATO i innych państw. W środę dołączyły Mołdawia, Gruzja i Ekwador.

  • 16:30

    - Jesteśmy tu dziś z powodu naszej niezachwianej determinacji, by dostarczyć Ukrainie zdolności, których pilnie potrzebuje, by się obronić (...). Nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie i nie możemy stracić impetu. Stawka jest zbyt wysoka – powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin, otwierając spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Jest to trzecie spotkanie państw wspierających Ukrainę, które USA zorganizowały w Brukseli.

    Lloyd Austin

  • 16:09

    Przebywający w Hiszpanii były prezydent USA Barack Obama wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia walki z putinowską Rosją w celu obrony demokracji. Przestrzegł przed agresywną polityką Putina przejawiającą się w inwazji Rosji na Ukrainę.

    - Putin stanowi zagrożenie dla europejskiej demokracji - powiedział amerykański prezydent cytowany w środę przez dziennik "El Pais". Obama wezwał wspólnotę międzynarodową "do zadania sobie pytania, czy na pewno robi wszystko co możliwe, aby bronić demokracji". Dodał, że ta nie jest czymś danym raz na zawsze.

    - Młode pokolenia uznawały za trwałe pokój i dobrobyt, tymczasem rosyjska inwazja obudziła je (z tej mrzonki – red.) – powiedział.

  • 15:44

    Wojska rosyjskie atakują Siewierodonieck z kilku stron, mosty są zniszczone, ale nie można powiedzieć, że miasto jest odcięte - powiedział w środę mer Ołeksandr Striuk.

    W wystąpieniu na Facebooku Striuk przekazał, że "wojskowi ukraińscy kontrolują strefę przemysłową" w Siewierodoniecku. Co pewien czas siły ukraińskie "podejmują działania w celu wyparcia wroga z centrum miasta". Opisywał, że wojska rosyjskie nie liczą się ze stratami, że miasto wciąż jest bronione. Określił sytuację militarną jako "trudną, ale stabilną".

    Z powodu zniszczenia trzech mostów przez rzekę Doniec logistyka jest znacznie utrudniona. Niemniej - zapewnił mer - "nie można powiedzieć, że miasto jest zupełnie odcięte".

    Striuk powiedział także, że przed rozpoczęciem obecnej fazy walk w mieście pozostawało do 10 tysięcy ludzi. Sytuacja humanitarna jest "krytyczna" – przyznał. Wyjaśnił też, że przed rozpoczęciem obecnej fazy walk pozostawało w mieście około 10 tysięcy ludzi.

  • 14:48

    W konkursie na najładniejszy znaczek pocztowy, przeprowadzony pod hasłem "Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy" zwyciężył znaczek przedstawiający czołg, holowany przez ciągnik, na tle ukraińskich barw narodowych – poinformował dyrektor generalny ukraińskiej poczty Ihor Smilianski.

  • 14:35

    Wiceminister podkreślił, że władze Ukrainy w dalszym ciągu współpracują z ONZ na rzecz odblokowania eksportu zboża poprzez porty morskie. "Bez tego nie będziemy w stanie osiągnąć pełnego potencjału eksportowego. To oczywiście wymaga kilku czynników: odpowiedniej ilości broni przeciwokrętowej i gwarancji wsparcia wojskowego" – dodał Wysocki.

  • 14:32

    Ukraina szykuje plan B na wypadek niemożności odblokowania eksportu zboża drogą morską. W przygotowaniu są dodatkowe magazyny, by pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory – ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform.

    "Biorąc pod uwagę zeszłoroczne pozostałości i prognozy zbiorów na ten rok, w magazynach może zabraknąć miejsca na 10-15 mln ton zboża" – przekazał Wysocki. Dodał, że w ramach "planu B" na Ukrainę sprowadzane są obecnie mobilne magazyny, w których będzie można składować zboże, jeśli nie uda się go szybko wyeksportować.

  • 14:20

    Doniesienia o niskim morale wojsk najeźdźcy i niechęci wielu żołnierzy z Rosji do walki przeciwko Ukrainie pojawiają się od początku inwazji Kremla. "Tych, którzy najbardziej aktywnie żądają odesłania do ojczyzny, (rosyjscy) dowódcy wysyłają na najtrudniejsze odcinki frontu, licząc na ich szybką śmierć" - informował HUR w ubiegłym miesiącu.

  • 14:18

    Skończyły nam się pociski i otrzymaliśmy nowe rodzaje uzbrojenia (artyleryjskiego), ale nikt nie umie się nim posługiwać - powiedział rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Nagranie zamieścił na swoim kanale na YouTube doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

    "Będziemy się uczyć, jak obsługiwać (nowy sprzęt). Znajdujemy się cały czas w tym samym miejscu, nie posunęliśmy się do przodu" - relacjonował uczestnik rosyjskiej inwazji, stacjonujący w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

    Żona wojskowego przytoczyła historię innego żołnierza, który prawdopodobnie złożył wniosek o zwolnienie ze służby. - Rozmawiałam w sprawie tego raportu z (jego) żoną, wczoraj dzwonił do niej mąż (walczący na Ukrainie – przyp. red.). Powiedziała, że trzeba stawiać na swoim i podkreślać, że jest się zmęczonym i brakuje już sił. Napisała też gdzieś do obrońców praw człowieka i prokuratury - opowiadała kobieta.

  • 14:01

    Funkcjonariusz służb ukraińskich przenosi część rakiety z prywatnego podwórka w obwodzie charkowskim (15.06.2022)

  • 13:47

    Szkoły w Niemczech przyjęły już około 135 000 dzieci i młodzieży z Ukrainy - wynika z aktualnych danych opublikowanych w środę przez konferencję ministrów edukacji i kultury.

    Według tych danych do zeszłego tygodnia w szkołach i placówkach zawodowych zarejestrowano 134 704 ukraińskich uczniów.

  • 13:32

    Inwazja Rosji na Ukrainę to tylko pierwszy krok, którego rosyjskie władze potrzebowały do otwarcia sobie drogi do podboju innych narodów. Ambicje terytorialne Rosji rozciągają się od Warszawy po Sofię - ocenił Zełenski.

  • 13:30

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w środę w parlamencie Czech za pośrednictwem łącza wideo. Wezwał kraje Unii Europejskiej do wdrożenia siódmego pakietu sankcji gospodarczych przeciwko Rosji, zaostrzenia dotychczas nałożonych restrykcji oraz nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

  • 13:15

    "W Czornobajiwce dziś rano w pobliżu targu wybuchła bomba. Niestety są zabici i ranni" – napisał na Facebooku doradca szefa władz obwodowych Serhij Chłań. Określił to zdarzenie jako akt terroru dokonany przez rosyjskie wojska.

    "Okupanci chcą zastraszyć ludność i wziąć odwet za precyzyjne uderzenia Sił Zbrojnych (Ukrainy) na ich jednostki artylerii. Próbują osłabić wielkiego ducha walki mieszkańców obwodu chersońskiego, mordując cywilów" – dodał.

    Ukraina. Czornobajiwka. Wybuch w pobliżu targowiska. Są zabici i ranni

  • 12:56

    Europejczycy muszą zrozumieć, że prezydent Rosji Władimir Putin jest "naszym wspólnym wrogiem"- oświadczył na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera" w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Przestrzegł przed pójściem na kompromis z Putinem.

    - Mówimy o przyszłości całego świata. Jeśli Putin myśli o zniszczeniu Lwowa, może myśleć też o wszystkich europejskich miastach. Jeśli chcecie żyć w obozie koncentracyjnym z Putinem na czele, róbcie to, ja się na to nie zgadzam - dodał.

  • 12:45

    Mieszkańcy Mariupola nie zaakceptowali wrogiej okupacji. 9 czerwca "nagle" spłonęły dwa ciągniki i trzy duże przyczepy należące do rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS), a dwa dni później ktoś śmiertelnie ugodził nożem funkcjonariusza tej służby - poinformował w środę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

    Mariupol pod rosyjską okupacją

  • 12:14

    - W pewnym momencie, po tym jak pomogliśmy stawić opór, będziemy musieli negocjować w Rosją. Ukraiński prezydent będzie musiał negocjować. A my, Europejczycy, będziemy przy tym stole – powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron przebywający z wizytą w Rumunii. Macron wyjaśnił, że "wymiana dyplomatyczna z Moskwą" powinna być kontynuowana w kontekście wojny na Ukrainie.

  • 12:08

    Zachodni urzędnicy biorą pod uwagę trzy potencjalne scenariusze, do których w najbliższym czasie ich zdaniem może dojść w wojnie rozpętanej przez Rosję - poinformowała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła.

    Według pierwszego Rosja może nadal zdobywać kolejne obszary w dwóch kluczowych dla niej obwodach na wschodzie Ukrainy (ługańskim i donieckim). Drugi scenariusz zakłada impas, który będzie się przeciągać miesiącami lub latami, powodując ogromne straty po obu stronach i wywołując pełzający kryzys, który będzie obciążał światową gospodarkę - napisała CNN w swoim serwisie internetowym.

    Istnieje również trzecia możliwość: Rosja może określić na nowo swoje cele militarne, ogłosić, że osiągnęła zwycięstwo i spróbować doprowadzić do zakończenia walk. Ten scenariusz wydaje się być jedynie mrzonką – stwierdzili informatorzy CNN.

  • 12:03

    Rosja-Ukraina. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg o wojnie w Ukrainie: Rosja celowo wywołała kryzys

  • 11:47

    Zimowe płody rolne na ok. 2,4 mln hektarów upraw, warte łącznie 1,435 mld USD, nie zostaną zebrane z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – oceniło w środę ministerstwo rolnictwa Ukrainy.

    Straty sektora rolniczego w wyniku inwazji sięgają już 4,292 mld dolarów – przekazał resort. Oszacował również, że na terenach dotkniętych działaniami wojennymi zabitych zostało między innymi 42 tys. owiec i kóz, 92 tys. krów, 258 tys. świń i ponad 5,7 mln ptaków – przekazała agencja Reutera

    Rosyjski żołnierz przy polu w okolicach Melitopola

  • 11:36

    Linia frontu ma ponad 1000 km, a na niektórych odcinkach Rosja ma przewagę 10:1 w artylerii; czekamy na decyzję o dostawach broni na Ukrainę – oświadczył w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przed zaplanowanym na ten dzień spotkaniem międzynarodowej grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Kijowa.

    "Codziennie dostaję wiadomość od obrońców (Ukrainy): 'Trzymamy się, powiedz tylko, kiedy spodziewać się broni?'. Zwracam się z tym pytaniem do uczestników (spotkania w formacie) Ramstein. Brukselo, czekamy na decyzję" – napisał Podolak na Twitterze

  • 11:31

    Postępy sił rosyjskich na Ukrainie są wciąż powolne i ograniczają się głównie do obwodu ługańskiego na wschodzie kraju, choć walki toczą się w całym Donbasie. W połączeniu z oznakami, że Kremlowi może brakować żołnierzy i sprzętu do prowadzenia wojny, skłania to źródła agencji Bloomberga do wniosku, że zanim Rosja podejmie próby zawieszenia broni, musi minąć jeszcze kilka miesięcy. Jest to czas potrzebny Moskwie do utrwalenia swoich dotychczasowych zdobyczy terytorialnych - wskazują te osoby.

    "Rosja prawdopodobnie potrzebuje jeszcze co najmniej 2-3 miesięcy, aby zająć duże miasta w Donbasie, takie jak Słowiańsk i Kramatorsk" - mówi cytowany przez Bloomberga Indrek Kannik, dyrektor estońskiego think tanku Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. "Wówczas Rosja osiągnie szczyt swoich możliwości i z tego powodu będzie naciskać na wypracowanie porozumienia" - przewiduje Kannik.

    Rosyjskie władze zaprzeczają jakimkolwiek trudnościom w prowadzeniu działań wojennych i zapowiadają, że będą kontynuować wojnę aż do osiągnięcia zamierzonych celów, choć ich nie precyzują - komentuje Bloomberg.

    Jak wskazuje, jeśli kwestie kadrowe i sprzętowe Kremla staną się na tyle poważne, że zmuszą Rosję do rozmów o zawieszeniu broni, Ukraina i jej sojusznicy staną przed bolesnym wyborem między oddaniem terytorium w celu zakończenia walk a kontynuowaniem brutalnej wojny. Na razie m.in. USA i Wielka Brytania popierają zamiar prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by prowadzić dalszą walkę, podczas gdy niektórzy politycy we Francji i Niemczech wskazują na potrzebę zawarcia rozejmu - pisze Bloomberg.

    Rosyjski żołnierz na terenie zakładów Azowstal

  • 11:15

    Sekretarz generalny NATO: sojusznicy są zdecydowani nadal wspierać Ukrainę, również przez dostarczanie ciężkiego uzbrojenia.

  • 11:15

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: Rosja celowo wywołała kryzys żywnościowy i energetyczny.

  • 10:55

    - Proszę, nie zapominajmy o udręczonym na wojnie narodzie Ukrainy - powiedział papież Franciszek w czasie spotkania z tysiącami pielgrzymów na placu Świętego Piotra.

    - Nie przyzwyczajajmy się do tego, jakby ta wojna była daleko. Niech nasza pamięć, nasza miłość, nasza modlitwa i pomoc będą zawsze blisko tego narodu, który bardzo cierpi i przechodzi prawdziwe męczeństwo - podkreślił.

  • 9:53

    Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przeprowadza czystki wśród żołnierzy z ukraińskimi korzeniami w armii rosyjskiej – poinformował w środę dziennikarz ukraińskiej agencji Unian Roman Cymbaliuk.

  • 9:02

    Ukraiński sztab generalny podsumował szacunkowe straty Rosjan. Od początku inwazji jest to:

    > 32 750 żołnierzy,
    > 1440 czołgów,
    > 3528 pojazdów opancerzonych,
    > 213 samolotów,
    > 179 helikopterów,
    > 722 systemy artylerii,
    > 230 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
    > 97 systemów przeciwlotniczych,
    > 2485 pojazdów i cystern,
    > 13 jednostek pływających,
    > 591 dronów.

    Zeszłej doby Rosja straciła około 250 żołnierzy, sześć czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, system artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet i trzy drony – napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku

    Patrol ukraińskiej armii w obwodzie mikołajowskim

  • 8:53

    Zachodnie sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę nie zaszkodziły rosyjskiej gospodarce tak, jak tego oczekiwano – powiedział portalowi Politico wiceminister rozwoju gospodarczego Ukrainy Taras Kaczka. Wezwał do zaostrzenia embarga na rosyjskie towary i usługi.

  • 8:21

    Niemal dwie trzecie dzieci na Ukrainie zostało przesiedlonych, zostając uchodźcami wewnętrznymi lub wyjeżdżając z kraju - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

    - Te dzieci musiały opuścić swoje domy, przyjaciół, zabawki i inne ukochane rzeczy, członków rodziny, i mierzą się z niepewną przyszłością. Niestabilność tym spowodowana odbiera dzieciom przyszłość - trauma i strach mogą mieć skutki długoterminowe dla rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci - powiedziała na briefingu dla dziennikarzy Afshan Khan, dyrektor regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.

  • 8:20

    Na froncie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy we wtorek w dalszym ciągu toczyły się walki w Siewierodoniecku, gdzie Rosjanie usiłują przejąć kontrolę nad bronionymi przez Ukraińców zakładami chemicznymi Azot. Wojska rosyjskie szykują się też do ofensywy w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim i przeprowadziły ataki w obwodzie charkowskim, gdzie próbują odepchnąć Ukraińców od linii frontu na północny wschód od Charkowa – napisano w raporcie amerykański Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

    Eksperci ISW zwrócili uwagę na rozpoczęte we wtorek ćwiczenia wojskowe na Białorusi. Ocenili jednak, że przystąpienie tego kraju do wojny po stronie Rosji wciąż jest mało prawdopodobne, gdyż groziłoby niepokojami społecznymi skierowanymi przeciwko Alaksandrowi Łukaszence i dodatkowymi sankcjami międzynarodowymi. Jednocześnie atak Białorusi na Ukrainę bez wsparcia byłby najpewniej mało skuteczny - zaznaczyli eksperci.

    Rosyjscy żołnierze w Mariupolu

    W raporcie napisano, że Kreml może przyspieszać plany przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy bezpośrednio do Rosji. Doradca mera okupowanego przez Rosjan Mariupola w obwodzie donieckim Petro Andriuszczenko przedstawił przesłanki, że władze Rosji chcą anektować tę część obwodu nawet już 1 września. Według niego władza nad okupowaną częścią obwodu przeszła całkowicie z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w ręce urzędników rosyjskich, a rosyjski system edukacji określa już obwody doniecki, ługański, zaporoski i chersoński jako regiony Rosji.

    Tymczasem rosyjskie władze w dalszym ciągu manipulują kryteriami poboru do służby wojskowej, by zwiększyć pulę potencjalnych rekrutów. Według rosyjskiego blogera Jurija Kotienoka Kreml zamierza podnieść górną granicę wieku z 40 do 49 lat i zrezygnować z wymogu posiadania doświadczenia wojskowego dla załóg czołgów i jednostek piechoty zmotoryzowanej. "Jeśli to prawda, zmiana wskazuje na rosnącą desperację Kremla, by uzupełnić rekrutami jednostki na froncie, bez względu na ich małe umiejętności" – ocenił ISW.

  • 7:38

    Walki w Donbasie

  • 7:38

    "Po ponad miesiącu ciężkich walk siły rosyjskie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka. Rosyjska taktyka wojny miejskiej, polegająca na intensywnym użyciu artylerii, spowodowała duże straty uboczne w całym mieście" - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Oddziały ukraińskich sił zbrojnych wraz z kilkuset cywilami schroniły się w podziemnych bunkrach na terenie zakładów chemicznych Azot w strefie przemysłowej miasta. Siły rosyjskie prawdopodobnie pozostaną w Azocie i okolicach, dopóki ukraińscy bojownicy będą przebywali pod ziemią. To prawdopodobnie tymczasowo uniemożliwi Rosji ponowne skierowanie tych jednostek do działań w innych miejscach. Jest bardzo mało prawdopodobne, by podczas pierwotnego planowania inwazji Rosja spodziewała się tak silnego oporu lub tak powolnego, wyniszczającego konfliktu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 7:23

    W okolicach miejscowości Nowopawliwka i Bachmut w obwodzie donieckim Ukraińcy odparli natarcie Rosjan i zmusili ich do wycofania się na wcześniejsze pozycje - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    W Donbasie trwają walki w miastach Siewierodonieck i Toszkiwka - dodało ukraińskie dowództwo.

  • 7:19

    Rosjanie zakazali mieszkańcom Mariupola zapalać w domu więcej niż jedną żarówkę - poinformował w środę doradca ukraińskiego mera miasta, Petro Andriuszczenko. Powodem jest słaba sieć elektryczna w okupowanym mieście.

    Andriuszczenko wskazał, że okupujący położone nad Morzem Azowskim miasto Rosjanie przywrócili sieć elektryczną w części budynków w centrum, jednak jest ona tak słaba, że zostali pozbawieni latem "lodówek, klimatyzatorów, kuchenek elektrycznych, pralek i innych urządzeń codziennego użytku". - Nawet telewizja, najważniejszy przyjaciel propagandy, została zabroniona - dodał polityk.

    Mariupol pod rosyjską okupacją [13.06.2022]

  • 7:16

    W ciągu ostatniej doby w walkach na kierunku południowym siły rosyjskie straciły 70 żołnierzy i oficerów - poinformowało w środę na Facebooku Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii, odpowiedzialne za działania w obwodach winnickim, kirowohradzkim, mikołajowskim, odeskim i chersońskim.

    "W ciągu zaledwie jednego dnia na kierunku południowym najeźdźcy stracili ponad 70 żołnierzy i oficerów, a także ponad 60 sztuk sprzętu, w tym śmigłowiec, działo samobieżne Pion, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Grad, trzy haubice, a także 19 pojazdów opancerzonych i 33 pojazdy kołowe" - podało dowództwo operacyjne.

  • 6:57

    Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Apostołowe w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – podała agencja Ukrinform, cytując komunikat mera Andrija Osy.

  • 4:40

    Minister obrony Ukrainy twierdzi, że Kijów otrzymał od partnerów 10 procent potrzebnej pomocy – poinformował portal Ukrainska Prawda. "Niezależnie od tego, jak profesjonalna jest nasza armia, nie wygramy wojny bez pomocy od naszych partnerów" – stwierdziła wiceminister obrony Hanna Maliar.

  • 4:40

    "Rozmawiałem z premierem Kanady Justinem Trudeau. W przededniu ważnych wydarzeń międzynarodowych koordynowałem kolejne kroki w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podziękowałem Kanadzie za przywództwo we wspieraniu naszego państwa. Poza tym omówiliśmy dalszą współpracę obronną" – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 4:40

    Żołnierze w pobliżu muru pamięci z portretami poległych bohaterów w Kijowie

    Żołnierze w pobliżu muru pamięci z portretami poległych bohaterów w Kijowie

    Żołnierze w pobliżu muru pamięci z portretami poległych bohaterów w Kijowie

  • 4:39

    Myśliwce NATO w ramach misji Baltic Air Patrol wzbiły się w powietrze 13 razy w zeszłym tygodniu, identyfikując i eskortując 26 rosyjskich samolotów – przekazał portal ukrinform.

  • 4:39

    Agresja Rosji na Ukrainę postawiła przed Europą i NATO nowe wyzwania, do których Sojusz musi być gotowy - podkreślali we wtorek premierzy: Holandii - Mark Rutte i Danii - Mette Frederiksen. Oboje wspomnieli o konieczności zwiększenia nakładów państw NATO na obronność.

    Premier Holandii podtrzymał w imieniu szefów rządów państw UE wsparcie dla Ukrainy, a także ponowił wezwanie dla prezydenta Rosji Władimira Putina, by zaprzestał agresji na ten kraj.

    - Wojna w Ukrainie ma poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa w Europie i po raz kolejny dowodzi jak potrzebny jest silny i zjednoczony Sojusz Transatlantycki - podkreślił Rutte.

    Zapewnił ponadto o poparciu dla dążeń Szwecji i Finlandii dla członkostwa w NATO. - Jesteśmy przekonani, że te dwa państwa będą niezwykłym wsparciem dla naszego Sojuszu, zarówno na poziomie politycznym, jak i wojskowym - ocenił szef holenderskiego rządu.

  • 4:39

    Zełenski przypominał, że "wciąż powtarzamy naszym partnerom, że Ukraina potrzebuje nowoczesnej broni przeciwrakietowej". Jak zaznaczył, obecnie Ukraina nie ma wystarczająco dużo tego typu uzbrojenia. - Opóźnianie jego przekazania nie może być usprawiedliwione – ocenił. Poinformował, że Kijów zwrócił się o zestawy przeciwrakietowe jeszcze przed 24 lutego, czyli przed początkiem rosyjskiej inwazji.

Autorka/Autor:asty, ft, akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcus Yam / Los Angeles Times via Getty Images

Tagi:
Raporty: